جراحی زیبایی پلک فوقانی و تحتانی (بلفاروپلاستی)

چکیده این مطلب: کاندیداهای جراحی زیبایی پلک. جراحی بلفاروپلاستی پلک فوقانی. جراحی بلفاروپلاستی پلک تحتانی. عوارض جراحی پلک. نکاتی که بعد از جراحی پلک باید بدانید. مقاله ی : (بلفاروپلاستی چیست؟ مزایا,مراقبت ها) در سایت کلینیک دکتر پاکدل را از دست ندهید.

 

Blepharoplasty-13
Blepharoplasty

عمل زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) :

از نظر زیبایی شناسی ،چشم ها مهم ترین بخش صورت هستند. چشم ها نشان دهنده سن فرد و منعکس کننده حالت هیجانی و خلقی وی هستند و متاسفانه چشم ها و پلک ها زودتر از سایر اعضای بدن علائم پیری را نشان می دهند. عمل جراحی پلک ها که اصطلاحاً (بلفاروپلاستی) نامیده می شود. برای برداشتن پوست اضافی، برداشتن پف پلک ها و در مواردی اصلاح گودی آن ها طراحی شده و هدف اصلی آن جوان ساختن چهره افراد است.جراحی زیبایی ممکن است برای پلک فوقانی و یا پلک تحتانی یا در یک جراحی برای هر دو پلک انجام شود.

 

کاندیداهای جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) :

بهترین کاندیداهای جراحی زیبایی پلک کسانی هستند که حداقل 35 سال سن دارند و شل شدن و آویزان شدن پوست پلک ها یا پف زیرچشم باعث تغییرات ناخوشایند در چهره آن ها شده است (البته در موارد استثنایی افراد جوان تر که به دلایل خاص مشکلات فوق را پیدا کرده اند نیز می توان تحت عمل جراحی قرار داد.)

 

Blepharoplasty-14
Blepharoplasty

جراحی بلفاروپلاستی پلک فوقانی :

جراحی پلک فوقانی باعث بهبودی شکل و موقعیت پلک فوقانی شده و اگر پوست اضافی یا افتادگی پلک باعث محدودیت میدان دید شده باشد، آن را نیز برطرف می کند و در مجموع ظاهری جوان تر به فرد می بخشد. می توان عمل جراحی بالا کشیدن ابرو را نیز همزمان با جراحی پلک فوقانی انجام داد.

در جراحی پلک فوقانی ،پوست اضافی، عضله و کیسه های چربی (که به صورت پف کردگی خصوصا در قسمت های داخلی تظاهر می کند)، بر اساس امکانات و انتخاب جراح توسط چاقوی جراحی ، لیزر یا امواج رادیویی برداشته می شوند.به علاوه در صورتی که افتادگی پلک نیز وجود داشته باشد می توان آن را در حین عمل اصلاح کرد.

 

Blepharoplasty-15
Blepharoplasty

جراحی بلفاروپلاستی پلک تحتانی:

در اغلب موارد جراحی پلک تحتانی به منظور اصلاح پف زیر پلک انجام می شود. در برخی موارد این نتیجه با برداشتن چربی های اضافی، در برخی موارد فقط با جا به جایی یا پخش آنها و گاهی با تلفیقی از هر دو روش به دست می آید. در بیشتر موارد، عمل با ایجاد برشی در پشت پلک تحتانی (در سمت ملتحمه) صورت گرفته و در انتها نیازی به بخیه کردن نیست.

در صورت وجود پوست اضافی و شلی پوست، در زیر خط مژه ها، برش داده شده و از این طریق پوست و احیاناً عضله اضافی برداشته می شوند و محل برش با بخیه های ظریف دوخته می شود. در جراحی پلک تحتانی نیز می توان از لیزر یا امواج رادیویی استفاده کرد. مزیت استفاده از لیزر و امواج رادیویی بستن هم زمان عروق خونریزی دهنده حین برداشت بافت است، در نتیجه احتمال خونریزی حین و پس از عمل و خطرات احتمالی آن را کاهش می دهد.

 

Blepharoplasty-16
Blepharoplasty

عوارض جراحی پلک یا بلفاروپلاستی :

هر عمل جراحی می تواند عوارضی داشته باشد خصوصا که عمل جراحی پلک (بلفاروپلاستی) در ارتباط با بینایی فرد می باشد، لذا توصیه می شود عمل جراحی پلک توسط پزشک ماهر و توانا انجام شود که آشنایی کامل با آناتومی دقیق این ناحیه حیاتی دارند تا عارضه ای در ارتباط با بینایی فرد ایجاد نشود. احتمال عوارضی مثل عفونت محل زخم یا حساسیت به ماده بیهوشی همیشه وجود دارد. با رعایت دستورات چشم پزشک قبل و بعد از عمل جراحی پلک احتمال بروز عوارض کاهش می یابد.

 

عوارض خفیف پس از عمل جراحی پلک عبارتند از :
دوبینی یا تاری دید گذرا، تورم پلک، عدم تقارن محل برش در دوطرف، جوش های سفید کوچک در محل بخیه ها. این عوارض گذرا هستند و پس از چند هفته کم کم برطرف می شوند. در موارد بسیار نادری ممکن است پس از عمل جراحی پلک، خونریزی شدید اتفاق بیفتد و با فشار آوردن بر عصب بینایی باعث کاهش دید شدید و دایمی شود.

 

پس از عمل جراحی پلک (بلفاروپلاستی) در برخی از افراد به خصوص در موقع خواب پلک ها کاملا بسته نمی شوند. این حالت معمولا خفیف است و پس از چند هفته به تدریج بهتر می شوند.استفاده از قطره اشک مصنوعی و پمادهای مرطوب کننده در موقع خواب به کنترل این حالت کمک می کند. اگر این حالت شدید باشد و منجر به باز ماندن پلک روی قرینه به مدت زیاد شود می تواند باعث ایجاد خراش یا زخم قرینه گردد که عوارض جدی بینایی را به دنبال دارد و باید با جراحی مجدد جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) اصلاح گردد.

 

دانلود نسخه pdf مقاله ی : جراحی زیبایی پلک فوقانی و تحتانی (بلفاروپلاستی)

 

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تزریق ژل چانه,بهترین روش فرمدهی چانه,مزایا,مراقبتها
لیفت صورت | روش های درمان افتادگی پوست صورت
ArabicEnglishPersian
×