ارتودنسی دندان چیست؟انواع ارتودنسی دندانorthodontics

چکیده این مطلب: ارتودنسی دندان چیست؟ انواع ارتودنسی دندان. ارتودنسی ثابت. ارتودنسی سرامیکی. ارتودنسی دیمون. ارتودنسی متحرک. ارتودنسی نامرئی. کدام روش ارتودنسی دندان بهتر است؟ طول دروه درمان ارتودنسی چه مدت خواهد بود؟ آیا حتما باید برای انجام ارتودنسی دندان بکشیم؟ هزینه ی ارتودنسی چگونه است؟ چه زمانی باید برای درمان ارتودنسی اقدام کنیم؟ چه مدت باید از ریتینر استفاده شود؟ آیا با داشتن ارتودنسی می توان ورزش کرد؟ آیا می توان فقط دندان های یک فک را ارتودنسی کرد ؟

 

Dental orthodontics-22
Dental orthodontics

ارتودنسی دندان :

چهره ی زیبا بدون لبخندی زیبا قطعا ممکن نخواهد بود . گاهی فردی را می بینیم که چهره ای متناسب دارد اما از خندیدن امتناع می کند و گاهی نیز این معضل گریبان گیر خود ماست . گاهی به دلیل مشکلات زیادی که در دندان هایمان وجود دارد از خندیدن فرار میکنیم ، عکس گرفتن را دوست نداریم چرا که لبخند زدن را دوست نداریم تمامی این اتفاقات دست به دست یکدیگر می دهند تا اعتماد به نفس فرد از بین رفته و در مواقع شدید به مشکل روحی تبدیل شود پس مشکلات دندانی می توانند بسیار مهم باشند .
کج و نامرتب بودن دندان ها شاید مشکل بزرگی به نظر برسد اما حل آن غیر ممکن نیست . امروزه به لطف پیشرفت علم دندانپزشکی دیگر زیبایی دندان ها آرزو یا هدفی دست نیافتنی نیست . ارتودنسی دندان یکی از شیوه های زیبایی در دندانپزشکی است که می تواند بسیار مثمر ثمر بوده و در بیشتر موارد حتی تاثیر گذاری صد درصد داشته باشد . با ما باشید تا با انواع ارتودنسی دندان به طور کامل آشنا شوید .

 

Dental orthodontics-3
Dental orthodontics

ارتودنسی دندان چیست ؟

ارتودنسی دندان شاخه ای تخصصی از رشته ی دندانپزشکی است که دندانپزشکان طی دوره ی تخصص این علم را فرا می گیرند . از علم ارتودنسی به منظور اصلاح دندان هایی که نا مرتب بوده و فرم نامتعارفی دارند استفاده می شود.
برخی دندان ها به گونه ای نامرتب هستند که نیاز به درمان پیدا می کنند در این حالت دندان ها حالت کج و عقب و جلو بودن دارند هنگامی که دندان ها به این فرم باشند احتمال پوسیدگی دندان ها نیز افزایش میابد چرا که عمل مسواک زدن به طور صحیح انجام نمی شود و ماندن باقیمانده های وعده های غذایی در دندان ها باعث بوجود آمدن پوسیدگی می شوند . نامرتب بودن دندان ها می تواند مشکلات زیادی برای فرد داشته باشد از جمله:
اختلال در جویدن و ایجاد مشکلات گوارشی
افزایش و بروز پوسیدگی در دندان ها
ظاهر ناخوشایند دهان و لبخند
کاهش اعتماد به نفس
که تمامی این مشکلات چاره ای جز انجام ارتودنسی ندارند .

 

 

اجزای مورد استفاده در ارتودنسی دندان :

در طول انجام ارتودنسی دندان از دستگاه ارتودنسی استفاده می شود که شامل اجزای متعددی است این اجزا را معرفی کرده ایم .

 

Dental orthodontics-7
Dental orthodontics

 

نگین : نگین که به آن براکت نیز می‌‌ گویند یک وسیله ی مربع شکل کوچک است که جنس آن از فلز می باشد و سیم های ظریف فلزی از بین آن ها رد می شوند . براکت ها شکننده بوده و باید از آن ها مراقبت شود در صورتیکه هر کدام از آن ها شکسته شود شما باید هزینه ی آن را به دندانپزشک خود پرداخت کنید .

سیم ارتودنسی : سیم ارتودنسی دندان ، سیمی از جنس فلز بوده که دندانپزشک آن را با وسایل مخصوص از بین نگین ها رد می‌ کند سیم ارتودنسی دندان به گونه ایست که در هر مراجعه تعویض می شود . نیروی اعمال شده به دندان ها توسط سیم ارتودنسی صورت می گیرد .

 

Dental orthodontics-9
Dental orthodontics

 

لیگاچور : لیگاچور همان کش های ارتودنسی دندان هستند که در رنگ های مختلف وجود دارند .

 

Dental orthodontics-11
Dental orthodontics

 

زنجیر پلاستیکی : حلقه های کشی هستند که دور براکت قرار می‌ گیرند . از زنجیرها برای همه ی دندان ها استفاده نمی شود . از این وسیله برای جلوگیری از فاصله افتادن بین دندان ها استفاده می شود .

بند ارتودنسی : حلقه ای فلزی که دور دندان آسیاب بزرگ قرار می گیرد در واقع ، بند ارتودنسی نوعی تکیه گاه در ارتودنسی دندان محسوب می شود . نصب آن درد ندارد اما پس از نصب ، حالت فشار را حس خواهید کرد که به مرور رفع می شود .

الاستیک : الاستیک حلقه ای کشی می باشد که به یک نگین در بالا و یک نگین در پایین وصل می شود از الاستیک در شرایط خاصی استفاده می شود و دائمی نیست .

فنر مارپیچ : از این فنر برای فاصله گرفتن دو دندانی که بیش از حد به هم نزدیکند استفاده می شود .

قلاب : حالتی زائده مانند که بر روی بعضی از براکت ها وجود دارد . گاهی این زائده ها باعث ایجاد زخم می شوند که می توان برای پیشگیری ، از موم ازتودنسی در نواحی قلاب دار استفاده نمود .

 

Dental orthodontics-8
Dental orthodontics

انواع ارتودنسی دندان :

ارتودنسی ثابت :
نوعی از ارتودنسی دندان است که پس از نصب آن ها بر روی دندان ، بیمار قادر به جا به جایی آن ها نیست و تغییرات تنها توسط دندانپزشک انجام می شود . ارتودنسی ثابت روشی است که در آن از سیم ها ، نگین ها و کش های مخصوصی استفاده می شود که با تکنیک های دندانپزشکی و با دقت بالا بر روی دندان ها نصب می شوند تا در طول زمان دندان ها جا به جا شده و به فرم صحیح برسند . ارتودنسی ثابت خود شامل نمونه های مختلفی می شوند از جمله : ثابت فلزی ؛ لینگوال ؛ ثابت سرامیکی و دیمون است .

 

Dental orthodontics-18
Dental orthodontics

 

مزایای ارتودنسی ثابت :
استفاده از این شیوه نتیجه گیری بسیار بالایی دارد .
این روش نیازی به کنترل خود فرد نداشته و تمامی کارهای مرتبط با آن توسط دندانپزشک انجام می شود .
این روش از ارتودنسی ، نسبت به دیگر انواع ارتودنسی هزینه ی مناسب تری دارد .

 

معایب ارتودنسی ثابت :
این نوع ارتودنسی دندان ، زیبایی را تحت تاثیر قرار می دهد چرا که براکت ها و سیم ها بر روی دندان ها کاملا مشهود هستند .
به نگهداری دقیق و رعایت بیشتر بهداشت دهانی نیاز دارد چرا که در طی وجود ارتودنسی دندان قطعا زدن مسواک و کشیدن نخ دندان سخت تر خواهد بود .

مقاله ی (جرم گیری دندان چیست و چگونه انجام می شود؟) در سایت کلینیک دکتر پاکدل را از دست ندهید.

 

ارتودنسی سرامیکی :

این تکنیک نیز زیرشاخه ای از ارتودنسی ثابت است اما تفاوتی بارز دارد و آن اینست که در این روش از براکت های سرامیکی استفاده می شود و بدان علت که این براکت ها هم رنگ دندان ها هستند گفته می شود در زیبایی تاثیر بیشتری دارند .

 

Dental orthodontics-4
Dental orthodontics

 

مزایای ارتودنسی سرامیکی :
این شیوه باعث از بین رفتن زیبایی لبخند نمی شود .
هم رنگ دندان بودن آن مزیت منحصر به فردی محسوب می شود .

 

معایب ارتودنسی سرامیکی :
براکت های این نوع از ارتودنسی شکننده بوده و در برابر ضربه ضعیف تر می باشند پس نیاز به مراقبت و احتیاط بیشتری خواهند داشت و همچنین این سرامیک ها حالت خشن تر و زبرتری دارند که ممکن است برای فرد آزار دهنده باشد .
درمان با این نوع ارتودنسی طول درمان بیشتری خواهد داشت .
برداشتن براکت های سرامیکی از روی دندان ها سخت تر است .
به مراقبت های بهداشتی بیشتری نیاز دارند .
داشتن هزینه ی بالاتر نسبت به ارتودنسی با براکت های فلزی

 

 

ارتودنسی دیمون :

این نوع ارتودنسی دندان به طور اتوماتیک تنظیم می شود و براکت های آن نسبت به براکت های نوع ثابت کوچکتر هستند .

 

مزایای ارتودنسی دیمون :
با این شیوه در واقع در زمان صرفه جویی میکنید چرا که نیاز کمتری به مراجعه به دندانپزشک دارید .
مدت درمان این روش کمتر است و به همین دلیل برخی معتقدند که استفاده از این ارتودنسی دندان مقرون به صرفه می باشد .
در این تکنیک تجمع باکتری در اطراف براکت ها کمتر است چرا که سایز براکت ها کوچکتر است و تمیز کردن آن ها نیز راحت تر انجام می‌ گیرد .

 

معایب ارتودنسی دیمون :
برای این شیوه باید هزینه ی بالاتری را پرداخت کنید .
ظاهر این‌ تکنیک تفاوت چندانی با نوع ثابت ندارد چرا که در هر دو براکت های فلزی قابل مشاهده است و تفاوت آن ها در سایز و ظرافت است .

 

 

 

ارتودنسی لینگوال : ( ارتودنسی پشت دندانی )

این نوع از ارتودنسی در پشت دندان ها نصب می شود و براکت های نصب شده بر روی دندان ها قابل مشاهده نیستند . این نوع از ارتودنسی دندان را حتی میتوان نامرئی دانست چرا که سیم ها و براکت ها پیدا نیستند .

 

Dental orthodontics-15
Dental orthodontics

 

مزایای این روش :
افزایش اعتماد به نفس فرد به علت عدم تاثیر گذاری منفی بر روی ظاهر فرد .
عدم جلو آمدن دندان ها بر اثر سیم های نصب شده .
دارای نتایج بسیار ایده آل .

 

معایب :
در این روش از ارتودنسی دندان احتمال زخم شدن زبان وجود خواهد داشت چرا که سیم ها و براکت ها در پشت دندان ها بوده و در ارتباط مستقیم با زبان قرار دارند .
در این شیوه مراقبت های بهداشتی دهان و دندان باید به طور دقیق تری انجام شود چرا که ارتودنسی در پشت دندان ها قرار دارد و مسواک زدن و تمیز کردن دندان ها سخت تر است .
این روش را در همه ناهنجاری های دندانی نمیتوان استفاده کرد و کاربرد گسترده ای ندارد .
ممکن است تا زمانیکه وجود ارتودنسی برای شما عادی شود در تکلم مشکل داشته باشید .
این نوع ارتودنسی دندان برای بزرگسالان مناسب تر می باشد .
این نوع از ارتودنسی دندان هزینه ی بالایی دارد .

 

 

ارتودنسی متحرک ( این نوع از ارتودنسی نیز گونه های مختلفی دارد که دندانپزشک نوع مناسب را برای شما تعیین می کند )

ارتودنسی نامرئی :

در این روش برای دندان های فرد قالب هایی ساخته می شود که رنگ آن ها شفاف بوده و به همین دلیل زیبایی بیشتری دارند این نوع ارتودنسی متحرک است پس می توان به هنگام نیاز آن ها را از دهان خارج کرد ، در مورد درد ارتودنسی متحرک باید بگوییم قطعا تا زمانیکه به آن عادت نکنید به گونه ای آزار دهنده خواهد بود اما پس از چند روز شما به وجود آن عادت کرده و راحت تر آن می پذیرید . میزان درد به گونه ایست که با مسکن های معمولی کنترل می شود . برای انجام ارتودنسی متحرک پس از مراجعه به دندانپزشک و پس از اینکه متخصص شما مطمئن شد که این درمان مناسب شما بوده و نتیجه ی ایده آلی از آن خواهید گرفت اقدام به قالب گیری از دندان های شما می کند و پس از ساخت قالب ، طی جلسه ای دستگاه ساخته شده بر روی دندان های شما تست می شود .

 

Dental orthodontics-1
Dental orthodontics

 

مزایای ارتودنسی متحرک :

به راحتی از دهان خارج می شوند .
به علت شفافیت دارای زیبایی هستند .

 

معایب :
این نوع از ارتودنسی دندان نیازمند همکاری پزشک و خود فرد است و باید طبق دستور دندانپزشک عمل کرده و مراقبت از آن ها به طور صحیح انجام گیرد .
این شیوه هزینه ی بالایی نیز دارد .
این نوع از ارتودنسی دندان را نمی توان در ناهنجاری های گسترده ی دندان استفاده نمود و برای تعداد کمی از دندان ها و نامرتبی های کم قابل استفاده است .
این روش مناسب کودکان نمی باشد .
برای جا به جایی های پیچیده ی دندانی مناسب نمی باشد .
برخی گمان می کنند هر زمان به دلخواه می توانند این ارتودنسی را از دهان خود خارج کنند اما اینگونه نیست چرا که شما با خارج کردن دستگاه از دهان خود درمان خود را طولانی کرده اید و صحیح اینست که تنها هنگام غذا خوردن آن را خارج کنید .

 

Dental orthodontics-10
Dental orthodontics

قبل از انجام ارتودنسی دندان :

اگر نیاز به ارتودنسی دندان دارید برای اقدام ابتدا باید به دندانپزشک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید و یک جلسه معاینه داشته باشید طی این جلسه دندانپزشک دندان های شما را معاینه وبررسی خواهد کرد و تکنیک مناسب شما تشخیص داده خواهد شد سپس وی عکس هایی از فک و دندان شما می خواهد که پس از انجام ، دندانپزشک طی جلسه ی دیگری عکس ها را بررسی می کند و دندان هایی که نیاز به ترمیم و کشیدن دارند مشخص می شوند چرا که شما حتما باید قبل از انجام ارتودنسی تمام دندان هایی را که به ترمیم نیاز دارند ترمیم نموده و سپس اقدام به انجام ارتودنسی کنید . پس بعد از مشخص شدن دندان های ترمیمی و کشیدنی شما باید به دندانپزشک مراجعه کرده و این اعمال را انجام دهید پس از طی این مراحل اولین جلسه از شروع ارتودنسی شما مشخص خواهد شد که در طی آن دندانپزشک ارتودنسی را برای شما آغاز کرده و براکت ها و سیم ها بر روی دندان های شما نصب می شوند .
توجه : مراقب باشید که برای انجام ارتودنسی حتما به متخصص این رشته مراجعه کنید چرا که ارتودنسی عملی تخصصی می باشد و حتی دندانپزشکانی که این تخصص را ندارند نیز قادر به انجام آن نیستند .

 

Dental orthodontics-13
Dental orthodontics

مراقبت های دوران ارتودنسی دندان :

در این دوره به مراقبت های بیشتر دهان و دندان نیاز است .
به طور مرتب با مسواک مناسب ارتودنسی مسواک بزنید و اجازه ندهید باقی مانده های وعده های غذایی بین دندان های شما باقی بماند
از نخ دندان مخصوص استفاده کنید .
طبق دستور دندانپزشک از دهان شوی استفاده کنید .
به هیچ وجه با دندان های خود چیزی مانند آجیل و … نشکنید .
مراقب باشید به دهانتان ضربه وارد نشود .
از خوردن مواد غذایی چسبناک خودداری کنید .
از گاز زدن خوراکی ها و میوه ها بپرهیزید اگر تمایل به خوردن میوه های سفت مانند سیب دارید ابتدا آن را به تکه های کوچک قسمت کنید سپس مصرف نمایید .
به هیچ وجه دستگاه ارتودنسی که در دهان شما قرار دارد را دستکاری نکنید .
در تایم های مقرر شده به دندانپزشکتان مراجعه نمایید .
استفاده از خمیر دندان مناسب و حاوی فلوراید پیشنهاد می شود .
از کارهایی مانند جویدن ناخن ، جویدن ته مداد و … جدا خودداری نمایید .

 

Dental orthodontics-10
Dental orthodontics

تغذیه در چند روز ابتدایی ارتودنسی :

در چند روز ابتدایی ارتودنسی دندان ها حساس بوده و تغذیه در این مدت کمی سخت می باشد پس باید از غذاهای نرمی استفاده کرد که نیازی به جویدن نباشد . یک سری از غذاهایی که می توانید استفاده کنید :
پوره های مختلف ، شیر برنج ، سوپ ، فرنی ، خامه ماکارونی ، انواع خورشت ها ، برنج و اینگونه مواد غذایی که نیازی به جویدن زیاد نداشته و در عین حال نرم هستند .

 

 

پس از ارتودنسی دندان :

شاهد لبخندی زیباتر و اعتماد به نفس بالاتری خواهید بود .
دندان های مرتبی خواهید داشت .
به علت به ردیف بودن دندان ها مراقبت های بهداشتی از آن ها نیز راحت تر می شود .
قطعا پس از انجام ارتودنسی دندان های شما عملکرد بهتری خواهند داشت .
برآمدگی و حالت جلو بودن دهان شما رفع می شود .
برخی به علت جلو بودن دندان ها نمی توانند به راحتی دهان خود را ببندند پس از انجام ارتودنسی این مشکل رفع خواهد شد .
بهبود تکلم و جویدن راحت تر .

 

Dental orthodontics-14
Dental orthodontics

ارتودنسی دندان در کودکان :

والدین توجه کنند که ارتودنسی در سنین مختلفی بسته به شرایط فرد انجام می شود پس نباید گمان کنید چون فرزندتان هنوز کودک نیاز به مراجعه به دندانپزشک ندارد . باید این آگاهی را داشته باشید که فرزند شما باید به موقع تحت معاینات دندانپزشکی قرار بگیرد و در صورتیکه نیاز به درمان هایی چون ارتودنسی داشته باشد سریعتر به آن اقدام کنید . در واقع بیشتر دندان های دندانپزشکی در سن پایین پیشگیرانه می باشد .

 

Dental orthodontics-17
Dental orthodontics

شاید این سوال برای والدین پیش آید که از کجا بدانند فرزندشان به ارتودنسی نیاز دارد ؟

پاسخ به این سوال مشهود است چرا که مشکلات دندانی به راحتی قابل مشاهده هستند و هنگامی که والدین مشاهده کنند دندان های دائمی کودکشان دارای بهم ریختگی است ، دندان ها در جای خود نروییده اند ، دندان ها روی یکدیگر روییده اند ، کودک به راحتی نمی تواند دهان خود را ببندد ، بین دندان ها فواصل زیادی وجود دارد و این فاصله ، از حالت طبیعی دندان ها را خارج کرده است و اینگونه علائم ، می توانند به شما بگویند که فرزندتان به درمان ارتودنسی نیاز دارد و نسبت به این موضوع نباید بی اهمیت بود چرا که انجام به موقع ارتودنسی می تواند از هزینه های بالا و هدررفتن زمان در آینده پیشگیری کند .

چرا که در دوران کودکی هم طول درمان کوتاهتر خواهد بود و هم اینکه افراد در سنین پایین دغدغه های زندگی اجتماعی را نخواهند داشت پس انجام این کار برای آن ها راحت تر می باشد . توصیه می شود در سنین ۶ تا ۷ سالگی حتما کودک خود را نزد دندانپزشک ببرید که اگر در این سن تشخیص به ارتودنسی داده شود در بیشتر موارد نیاز به استفاده از سیم کشی نخواهد بود و از وسایل مناسب دیگری استفاده می شود تا حرکت دندان ها کنترل شود سپس در سنین بالاتر از دستگاه های ارتودنسی استفاده می شود .

 

 

ارتودنسی و بارداری :

دوران بارداری یکی از حساس ترین دوران زندگی هر زنی است پس اینکه مراجعه به دندانپزشک در این دوران چالش باشد عجیب نیست . قطعا این سوال پیش خواهد آمد که آیا در دوران بارداری می توان ارتودنسی انجام داد یا نه ؟
برای پاسخ به این سوال باید بدانید که انجام ارتودنسی تنها نصب سیم و براکت نیست و نیاز به کشیدن ، ترمیم و جرم گیری دارد . در دوران بارداری توصیه دندانپزشکان بر اینست که تنها کارهای ضروری دندانپزشکی آن هم در سه ماهه ی دوم تحت مراقبت های کامل صورت گیرد چرا که در دوران بارداری احتمال افت و یا بالا رفتن فشار خون وجود دارد و نمی توان در هر زمانی اقدام به انجام کارهای دندانپزشکی کرد و با توجه به این که قبل از ارتودنسی باید ترمیم و کشیدن انجام شود باید محتاطانه تصمیم گرفت و بهتر این است که ارتودنسی را قبل از بارداری و یا بعد از آن انجام دهید که از هر نظر خیالتان راحت باشد اما اگر تحت درمان هستید و در طول درمان ارتودنسی باردار شوید مشکلی ایجاد نخواهد شد و به راحتی می توانید روند درمانی خود را طی کنید .

 

 

سوالات متداول :

آیا ارتودنسی دندان خطرناک بوده و دارای عوارض است ؟
خیر ؛ ارتودنسی یک تکنیک درمانی و زیبایی بوده که به هیچ وجه خطر آفرین نمی باشد معمولا بسیار مثمرثمر است و اگر در طی ارتودنسی مراقبت های کافی از دهان و دندان به عمل آید عارضه ای نخواهد داشت . باید توجه داشت که درطی دوران ارتودنسی احتمال پوسیدگی بیشتر است پس قاعدتا به مراقبت های بیشتری نیز نیاز است .

 

 

کدام روش ارتودنسی دندان بهتر است ؟

برای انتخاب بهترین شیوه باید طبق نظر دندانپزشک عمل کنید چرا که انتخاب نوع ارتودنسی به شرایط دهان و دندان شما وابسته است . همچنین شما باید توانایی مالی خود را نیز در نظر بگیرید چرا که برخی از انواع ارتودنسی ها گرانتر می باشند و در عین حال تمامی انواع ارتودنسی ها مزایا و معایبی دارند . به طور کلی ارتودنسی ثابت موثرتر است نسبت به ارتودنسی های متحرک .

 

Dental orthodontics-6
Dental orthodontics

 

 

آیا ارتودنسی دندان درد دارد ؟
پاسخ این سوال به آستانه ی درد شما نیز بستگی دارد چرا که در حین انجام کار شما فشارهایی را حس خواهید کرد و در هر جلسه پس از سفت کردن ارتودنسی توسط دندانپزشک شما دردی موقتی را متوجه خواهید بود که می توان با مسکن آن را کنترل کرد . برای کسانیکه بسیار حساس هستند توصیه می شود یک ساعت قبل از جلسه ی ارتودنسی از مسکن استفاده کنند . در طی دورانی که ارتودنسی درون دهان شما قرار دارد قطعا با زخم های دهانی دست و پنجه نرم خواهید کرد اما می توان با موادی مانند موم ارتودنسی آن ها را کنترل کرد . این موم ها را بر روی نواحی که زخم ایجاد می کند می گذارند تا آن ناحیه به لثه ، زبان ونواحی آن برخورد نکند . همچنین در طی این دوران قطعا غذا خوردن به آسانی گذشته نخواهد بود و هنگام خوردن غذا دردهایی را حس خواهید کرد و گاهی نیز احساس لقی دندان خواهید داشت .

 

 

طول دروه درمان ارتودنسی دندان چه مدت خواهد بود ؟

طول دوره ی درمان به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله : سن فرد ، نوع ارتودنسی ، میزان مشکلات دندانی و … معمولا بیشتر از یک سال طول می کشد .

 

Dental orthodontics-16
Dental orthodontics

 

آیا حتما باید برای انجام ارتودنسی دندان بکشیم ؟
بله معمولا برای انجام ارتودنسی نیاز به کشیدن دندان است تا فضای کافی برای حرکت دیگر دندان ها به وجود آید چرا که گاهی دندان ها به گونه ای روی هم هستند که کمبود فضای شدیدی وجود دارد و دندانپزشک مجبور به این کار است عموما کسانیکه متقاضی انجام ارتودنسی هستند از کشیدن دندان نگرانند و گمان می کنند دندان های سالم خود را از بین برده و جای دندان آزار دهنده خواهد بود اما اینگونه نیست چرا که پس از طی دوران ارتودنسی و مرتب شدن دندان ها این فضاها بسته خواهند شد معمولا نیاز به کشیدن ۴ دندان برای ارتودنسی خواهد بود در هر فک ۲ دندان .

 

 

هر چند مدت یک بار باید به دندانپزشک مراجعه شود ؟
فردی که ارتودنسی انجام می دهد با توجه به نوع ارتودنسی خود به طور معمول هر ۶ الی ۴ هفته باید به دندانپزشک مراجعه کند .

 

 

هزینه ی ارتودنسی دندان چگونه است ؟
به طور کلی ارتودنسی درمان گرانی می باشد و هزینه ی آن با توجه به شرایطی مثل : نوع ارتودنسی ، محل فعالیت متخصص ، …. متفاوت خواهد بود توجه داشته باشید که علاوه بر ارتودنسی ، شما قبل از ارتودنسی نیز هزینه هایی مانند : کشیدن دندان ، پر کردن دندان ، گرفتن عکس های مختلف از فک و دندان و جرم گیری دندان ها را خواهید داشت .

 

 

آیا بیمه های درمانی هزینه های ارتودنسی دندان را متقبل می شوند ؟
ارتودنسی جز درمان های زیبایی محسوب می شود و بیمه ها درمان های زیبایی را متقبل نمی شوند اما اگر نگران هزینه های ارتودنسی هستید بهتر است به مراکزی مراجعه کنید که اینکار را به طور کاملا اقساطی انجام می دهند و شما برای پرداخت هزینه ها تحت فشار نخواهید بود .

 

 

چه زمانی باید برای درمان ارتودنسی دندان اقدام کنیم ؟
قطعا بهترین زمان ، زودترین زمان است و هر چه زودتر اقدام شود طول درمان کوتاه تر و درمان راحت تر خواهد بود اما این بدین معنا نیست که بزرگسالان نمی توانند از این شیوه بهره ببرند در هر سنی با توجه به شرایطتان می توانید این درمان را انجام دهید اما بهترین کار اینست که اولین معاینه ی دندانپزشکی در سن ۷ سالگی انجام شود و چون در این سن خود فرد نمی تواند این کار را انجام دهد پس این وظیفه بر عهده ی والدین است که به موقع فرزندشان را تحت معاینات دندانپزشکی قرار دهند تا از مشکلات جدی دندانی در آینده برای آن ها پیشگیری شود .

 

 

چگونه متوجه شویم ارتودنسی دندان برای ما مناسب است ؟
قطعا خود شما با دیدن ساختار دندان هایتان متوجه این امر خواهید شد . هنگامی که دندان های همپوشانی ندارند ، دهان شما رو به جلو است ، دندان مرتب نیستند ، دندان ها در محلی خارج از جای خود رشد کرده باشند همگی می توانند به شما بگویند که نیاز به ارتودنسی دارید .

 

 

آیا بدون ارتودنسی می توان دندان ها را مرتب نمود ؟
قطعا شما نیز تبلیغات دندانپزشکان عمومی را شنیده اید . مرتب شدن دندان ها در یک روز یا صاف کردن دندان ها بدون ارتودنسی ! بهتر است بدون آگاهی اقدام نکنید چرا که این تبلیغات چیزی جز تراش دندان ها و استفاده از لمینت و کامپوزیت نیست . باید بدانید بهم ریختگی متوسط تا شدید دندان ها تنها با ارتودنسی و توسط متخصص آن امکان پذیر است به گونه ای که نیاز به تراش نباشد و به دندان های شما آسیبی وارد نشود و دیگر سخن اینکه در ارتودنسی شما پس از اتمام ، دندان های طبیعی خود را دارید بدون روکش و یا جز اضافی دیگری و دندان های شما عمر طبیعی خود را ادامه خواهند داد . در صورتیکه در روش های دیگر دندان ها تراش خورده و روکش های غیر طبیعی ، برای آن ها انتخاب می شود و مطمئنا عمر دندان های طبیعی شما را نخواهد داشت پس بهترین راه برای مرتب نمودن دندان ها اقدام به انجام ارتودنسی می باشد و توصیه می شود بدون آگاهی به سراغ تبلیعات نروید .

 

 

از کجا بدانیم که دندانپزشک مورد نظر متخصص ارتودنسی می باشد ؟
برای ایجاد اطمینان شما باید به مراکز معتبر دارای مجوز مراجعه کنید و دیگر اینکه بر روی تابلو و مهر دندانپزشکی متخصصین ، واژه ی متخصص ارتودنسی ثبت شده است . برخی از دندانپزشکان عمومی نیز اقدام به انجام ارتودنسی می کنند اما اینگونه دندانپزشکان ، تخصص ، علم و سواد کافی را در این زمینه دارا نیستند و در بیشتر موارد سبب بروز مشکلات غیر قابل جبران به فرد می شوند .

 

 

آیا دادن پستانک هایی به نوزاد که به نام پستانک ارتودنسی معروف هستند می توانند از نیاز به ارتودنسی در آینده جلوگیری کنند ؟
خیر ، اینگونه وسایل صرفا تبلیغات بوده و تاثیری ندارند خوردن پستانک ، شیشه ی شیر و حتی انگشت توسط نوزاد در این سنین تاثیر چشمگیر و خاصی بر روی کج شدن و بهم ریختگی دندان ها ندارد اما اگر این عادات ادامه پیدا کنند باید ترک شود چرا که ایجاد عارضه خواهند کرد .

 

 

آیا با داشتن ارتودنسی دندان می توان ورزش کرد ؟
ورزش کردن مشکلی ایجاد نمی کند اما در صورتیکه به گونه ای باشد که به صورت و دهان شما ضربه وارد نشود . همچنین می توانید از محافظ دهان استفاده کنید و اینکه حتما باید از برخورد ضربه به دهان خود پیشگیری کنید .

 

 

آیا در طول ارتودنسی نیاز است به دندانپزشک عمومی نیز مراجعه کنیم ؟

بله اینکار باعث می شود دندان های شما از نظر ایجاد پوسیدگی و جرم کنترل شوند .

 

Dental orthodontics-21
Dental orthodontics

 

آیا می توان فقط دندان های یک فک را ارتودنسی کرد ؟
این موضوع به شرایط شما بستگی دارد چرا که انجام ارتودنسی تنها هدف مرتب شدن دندان ها را دنبال نمی کند بلکه اهدافی چون : جفت شدن دندان ها ، صحیح بودن خط وسط دندان ها و … را دارد پس دندانپزشک با بررسی شرایط دندانی و فک شما تشخیص می دهد که آیا می توان یک فک را برای شما ارتودنسی کرد و یا خیر .

 

 

آیا قبل از انجام ارتودنسی به جراحی فک نیاز است ؟ آیا می توان بدون انجام جراحی فک ارتودنسی انجام داد ؟
جراحی فک برای همه ی افراد نیاز نیست و فقط در شرایطی که ناهنجاری فک بسیار شدید باشد به جراحی نیاز پیدا می شود و در شرایطی که مشکلات فکی فرد شدید نباشد هیچ نیازی به جراحی فک نبوده و تنها با انجام ارتودنسی مشکل رفع خواهد شد .

 

 

اگر در طول درمان ارتودنسی اقدام به تغییر متخصص خود کنیم مشکلی پیش خواهد آمد ؟
بله ، چرا که متخصص جدید روند دقیق دندان های شما را نمی داند و اینکه ممکن است آن دو متخصص با یکدیگر تفاوت نظرهایی داشته باشند که به ضرر شما تمام شود پس بهتر است در ابتدای تصمیم به متخصصی مراجعه کنید که بتوانید به وی اعتماد کنید .

 

 

چرا باید قبل از انجام ارتودنسی دندان های خود را ترمیم کنیم ؟
همانطور که در مباحث قبل نیز اشاره شد امکان بروز پوسیدگی در دوران ارتودنسی بیشتر خواهد بود و شما برای شروع یک ارتودنسی موثر نیاز به دندان هایی سالم دارید پس باید دندان هایی که نیاز به ترمیم دارند پر شوند تا در طول دوره نیازی به اینکار پیدا نشود چرا که با وجود ابزارهای ارتودنسی در دهان اعمال دندانپزشکی نمی تواند به راحتی انجام شود گاهی نیز غیر قابل انجام خواهد بود .

 

 

ریتینر چیست ؟

ریتینر در واقع یکی از دستگاه های ارتودنسی می باشد که در پایان دوره ی ارتودنسی برای تکمیل این درمان استفاده می شود . ریتینر باعث می شود که دندان ها در جای خود ثابت شده و پس از باز شدن ابزارهای ارتودنسی حرکت نکنند اگر از ریتینر استفاده نشود ممکن است تمام هزینه و وقتی که برای ارتودنسی صرف کرده اید به هدر رود چرا که دندان های شما یک بار حرکت داده شده اند پس مستعد این هستند که مجددا به حالت اولیه ی خود بازگردنند . برای پیشگیری از این اتفاق از ریتینر استفاده می شود . ریتینر زمانی نصب می شود که دستگاه های ارتودنسی از دهان شما خارج شده است و یک ماهه ی اول مهمترین تایم می باشد که در این تایم ریتینر از جا به جایی دندان ها جلوگیری می کند .

 

 

چه مدت باید از ریتینر استفاده شود ؟
مدت استفاده از این ابزار به شرایط شخص بستگی دارد و دندانپزشک آن را تعیین می کند معمولا این تایم به سن شخص ، شرایط اولیه ی فک و دندان فرد و… اینگونه علل بستگی دارد پس این تایم را باید متخصص ارتودنسی شما مشخص کند .

 

 

آیا ریتینر نیز نوع ثابت و متحرک دارد ؟
بله این ابزار نیز دارای انواع ثابت و متحرک است .

 

 

آیا ریتینر نیز مانند ارتودنسی به مراقبت نیاز دارد ؟
بله شما در این دوره نیز باید با دقت به بهداشت دهان و دندان خود رسیدگی کنید .

 

آیا ارتودنسی دندان کودکان را دندانپزشک عمومی می تواند انجام دهد ؟
خیر فرقی نمی کند شما در چه سنی باشید دندانپزشک عمومی گزینه ی مناسبی برای انجام ارتودنسی نخواهد بود . و به صرف این که فرزند شما کودک است نباید برای انجام ارتودنسی به دندانپزشک عمومی مراجعه کنید .

 

آیا کودکان پس از ارتودنسی دندان می توانند خواب و تنفس راحت تری داشته باشند ؟
بله ، قطعا هنگامی که دهان به راحتی بسته نشود و در طول خواب دهان باز باشد فرد احساس خشک شدن گلو خواهد داشت و همچنین برخی مشکلات تنفسی که بر اثر بهم ریختگی دندان هاست نیز رفع خواهد شد .

 

 

چرا ارتودنسی پشت دندانی گران است ؟
این نوع از ارتودنسی که تحت عنوان لینگوال از آن یاد می شود گرانتر است چرا که نصب آن ها بسیار سخت تر است ، به تخصص و تبحر بالایی نیاز دارد ، همچنین در صورت شکستگی تعویض آن ها سخت تر خواهد بود .

 

 

واژه های اوربایت ، کراس بایت ، آندربایت و کراودینگ در دندانپزشکی به چه معناست ؟
اوربایت ( جلو بودن فک بالا ) : از این واژه زمانی استفاده می شود که دندان های فک بالا نسبت به دندان های فک پایین جلوتر باشند در این حالت از لفظ اورجت نیز استفاده می کنند .

کراس بایت : یکی دیگر از ناهنجاری های فکی کراس بایت است در صورتیکه دندان های فک پایین جلوتر از فک بالا باشد از اصطلاح کراس بایت استفاده می شود .

آندربایت : این واژه برای زمانی به کار می رود که دندان های جلویی از فک پایین جلوتر از دندان های جلویی از فک بالا باشند در این شرایط فک پایین مقداری از فک بالا پیشی می گیرد .

کراودینگ : نامرتب بودن به حالت شلوغی دندان ها را کراودینگ می گویند .
همگی این ناهنجاری های دندانی با تکنیک ارتودنسی قابل حل می باشند .

 

 

آیا در شرایطی که چند دندان اضافی داشته باشیم کشیدن دندان ها بدون انجام ارتودنسی می تواند نتیجه بخش باشد ؟
خیر ، هرگز بدون تایید و مشورت متخصص ارتودنسی اقدام به کشیدن دندان ها نکنید و مطمئنا کشیدن دندان بدون ارتودنسی نتیجه بخش نخواهد بود و شما را به نظم ایده ال دندانی نخواهد رساند .

 

 

اگر ابزار ارتودنسی در دهان بشکند چه اقدامی کنیم ؟
اگر در طول ارتودنسی متوجه شکستگی شدید بدون دستکاری کردن به متخصص خود مراجعه کنید تا اقدامات لازم را انجام دهد به هیچ وجه خودتان سعی در ترمیم آن نکنید .

 

 

موم ارتودنسی چیست ؟
پس از انجام ارتودنسی در برخی نواحی تیزی یا زبری دستگاه ارتودنسی آزار دهنده خواهد بود برای رهایی از این مشکل وسیله ای به نام موم ارتودنسی وجود دارد که در کالا پزشکی ها قابل خرید است این موم ماده ای نرم بوده که با حرارت دست می توان آن را فرم داد و سپس در ناحیه ی مورد نظر قرار داد این کار باعث می شود دیگر دستگاه ارتودنسی آزار دهنده نباشد .

 

 

آیا موم ارتودنسی گران است ؟
خیر موم ارتودنسی گران نبوده و شما از یک بسته آن به مدت زیادی می توانید استفاده کنید .

 

ارتودنسی رنگی چیست ؟

در ارتودنسی رنگی از کش های رنگی استفاده می شود که برای برخی سلایق جذاب است این نوع ارتودنسی بیشتر برای کودکان پیشنهاد می شود چرا که رنگی بودن آن می تواند آن ها را برای انجام ارتودنسی ترغیب کند .

 

Dental orthodontics-20
Dental orthodontics

 

آیا می توان در ارتودنسی رنگی از ترکیب چند رنگ استفاده نمود ؟
بله شما می توانید از ترکیب چند رنگ استفاده کنید توصیه می شود رنگ هایی را انتخاب کنید که با یکدیگر همخوانی داشته باشند . بهتر است رنگ ها با پوست شما نیز همخوانی داشته باشد .

 

 

لیگاچور در ارتودنسی به چه معناست ؟
در ارتودنسی حلقه های کشی وجود دارد که به نگین های براکت ها وصل می شوند تا سیم ها را نگه دارند .

 

 

ارتودنسی دندان چه عوارضی دارد ؟
به طور‌ کلی ارتودنسی عارضه ای را در پی نخواهد داشت البته این موضوع به طور کامل به خود شخص بر میگردد که چگونه از ارتودنسی و دندان های خود در طول این مدت مراقبت کند . اگر فرد به طور صحیح و کامل مراقبت های بهداشتی دهانی را انجام دهد هیچگونه عوارضی در طی ارتودنسی نخواهد داشت . به شرطی که فرد در مراقبت ها سهل انگاری نکند .

 

 

آیا قبل از انجام ارتودنسی جرم گیری دندان ها ضروری می باشد ؟
پس از معاینه دندان ها این موضوع مشخص خواهد شد اگر نیاز به جرم گیری باشد دندانپرشک به شما خواهد گفت .

 

دانلود نسخه ی pdf مقاله ی : ارتودنسی دندان چیست؟ انواع ارتودنسی دندان

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جرم گیری دندان چیست و چگونه انجام می شود؟
چه عواملی باعث لاغری و چاقی شما می شوند؟
ArabicEnglishPersian
×