لامینیت دندان چیست؟ بهترین دندانپزشک لمینیت دندان

چکیده این مطلب: لامینیت دندان چیست؟ کاندیدهای لامینیت دندان (لمینیت دندان). لامینیت دندان چگونه انجام می شود؟ انواع لامینیت دندان (لمینیت دندان). مزایا و معایب لامینیت دندان. تفاوت بلیچینگ با لمینت چیست؟ تفاوت بین روکش دندان و لمینت چیست؟ آیا لمینت ها به دندان های طبیعی آسیب میزند؟ آیا می توان فقط یک فک را لمینت کرد؟ تفاوت پروتز دندان با لمینت چیست؟ لیمنت را در چه سنی می توان انجام داد؟ بهترین دندانپزشک لمینیت دندان.

 

dental-laminate-17
dental laminate

لامینیت دندان (لمینیت دندان) :

همیشه و در همه اعصار پاکیزگی و آراستگی از ارکان اصلی زیبایی بوده است آراستگی شامل تمام ظاهر فرد می شود از جمله دندان ها ! لبخند یکی از اجزای اصلی زیباییست . ظاهر دندان ها تاثیر چشمگیری در اعتماد به نفس داشته و باعث می شود فرد زیباتر و جوان تر به نظر برسد لبخندی زیبا وابسته به دندانی زیباست امروزه به علت مشغله های زیاد توجه به دندان ها کمتر شده تا جایی که بر اساس دلایل مختلف دندان ها دچار آسیب و تغییر رنگ می شوند گاهی این دلایل ژنتیکی بوده و گاهی نیز بر اثر حادثه و گاهی عدم رعایت بهداشت و تغذیه ی نامناسب است .

مشکلات دندانی به هر علتی که رخ دهند باعث از بین رفتن زیبایی لبخند می شوند خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم دندانپزشکی، زیبایی دندان ها میسر است . اگر احساس بدی نسبت به دندان های خود دارید به لطف دندانپزشکی مدرن می توانید به لبخندی زیبا برسید. علم دندانپزشکی شیوه ای را معرفی میکند تحت عنوان لامینیت دندان (لمینیت دندان) ، این روش یکی از تکنیک های زیبایی دندان است . لمینت ها که میتوان از آن ها به عنوان روکش پرسلن پیشرفته یاد کرد یکی از تکنیک های بسیار اثر گذار زیبایی در دندانپزشکی است. در کلینیک دکتر پاکدل این روش توسط بهترین دندانپزشک همراه با پیشرفته ترین تجهیزات قابل انجام است.

 

dental-laminate-1
dental laminate

لامینیت دندان (لمینیت دندان) چیست ؟

در این شیوه لایه ی نازکی از مواد ترمیمی روی سطح قابل توجهی از دندان قرار می گیرد تا ظاهر دندان ها را بهبود ببخشد در واقع لمینت پرسلن که به روکش سرامیکی معروف است یک پوسته نازک است که با متریال هایی براساس نیاز افراد طراحی شده است. این پوسته ها به منظور تغییر رنگ ، شکل ، اندازه یا طول و بهبود ظاهر به سطح رویی دندان ها متصل می شوند . لمینت های ساخته شده از ، لایه های سرامیکی نازک به مینای دندان متصل می شوند .

برخلاف تصور عموم ، برای ساخت لمینت سرامیکی، نیازی به تراشیدن سطح زیادی از دندان نیست و در صورت انتخاب روش درمانی مناسب توسط دندانپزشک خاص ، فقط برخی قسمت های دندان به میزان مختصری در ناحیه سطحی دندان برای جاسازی لمینت ها ، بدون آسیب به دندان های طبیعی تراشیده می شود.

در کنار جنبه زیبایی ، انجام درست لمینت و اتصال صحیح و محکم دندان های طبیعی و لمینت خیلی مهم است. دندانپزشک از رزین های حساس به نور استفاده می کند تا لمینت با تابش اشعه مخصوص لایت پس از نصب محکم شود . این شیوه یکی از محبوب ترین روش های زیبایی در دندانپزشکی محسوب می شود چرا که راه چاره ایست برای افرادی که به دنبال دندان های سفید و خوش فرم هستند .

 

dental-laminate-7
dental laminate

 

کاندیدهای مناسب لامینیت دندان (لمینیت دندان) :

افرادیکه از تغییر رنگ شدید دندان رنج می برند و می خواهند همیشه دندان های شیک تر و درخشان تری داشته باشند .

dental-laminate-8
dental laminate

 

کسانیکه دندان های کوتاهی دارند یا دندان های آن ها کمی روی هم قرار گرفته اند .

dental-laminate-9
dental laminate

 

کسانیکه شکاف های دندانی جزئی دارند .

dental-laminate-10
dental laminate

 

افرادیکه دندان های ناهموار دارند .

dental-laminate-11
dental laminate

 

اصلاح دندان هایی که شکسته یا خرد شده اند.

dental-laminate-12
dental laminate

 

کسانی که دارای دندان های فرسوده شده یا دارای نقص ژنتیکی دندان می باشند .

dental-laminate-13
dental laminate

لامینیت دندان (لمینیت دندان) چگونه انجام می شود ؟

مرحله ی اول : اولین اقدام در کار زیبایی مشاوره است پس اولین جلسه از کار لمینت به مشاوره و معاینه پرداخته می شود در این جلسه مشخص می تواند از توقعات خود از لمینت را با دندانپزشک در میان گذاشته و راهنمایی های لازم را کسب نماید همچنین بررسی دقیق دندان ها در این جلسه انجام می پذیرد . دندانپزشک در طی این جلسه سلامت دهان و دندان را بررسی کرده و مطمئن می شود که آیا به درمان دیگری نیز نیاز می باشد و یا خیر .

 

dental-laminate-5
dental laminate

 

مرحله ی دوم : سپس نوبت به پاکسازی دندان می رسد بدین ترتیب که دندان هایی که قرار است تحت درمان قرار گیرند باید پاکسازی و جرمگیری شده و هر گونه آلودگی از روی آن ها پاک شود .

مرحله ی سوم : در این مرحله دندان ها باید آماده شوند در مرحله ی آماده سازی تراش انجام می شود . دندان ها باید مختصر تراشی داده شوند تا دندانپزشک بتواند لمینت را جای دهد در اینجا دندان ها با دقت بسیار بالایی به صورت میلی متری اندازه گیری می شوند تقریبا حدود نیم میلی متر در واقع به اندازه ضخامت لامینیت دندان ها (لمینیت دندان) تراش داده می شوند .

 

dental-laminate-15
dentallaminate

 

مرحله چهارم : پس از طی مراحل بالا نوبت به قالب گیری می رسد و دندانپزشک برای دندان ها مدل می سازد پس از قالب گیری باید روکش ساخته شود پس مدل به لابراتوار دندانپزشکی فرستاده می شود در لابراتوار لمینت ها به صورت پوسته ی نازکی ساخته شده و در کوره ی دندانپزشکی قرار میگیرند تا روکشی براق ، شفاف ، زیبا و طبیعی ترین شکل شبیه به مینای دندان ساخته شود که تقریبا به حدود یک یا دو هفته زمان نیاز است سپس جلسه ی اول به اتمام رسیده و انجام لمینت به جلسه ی دیگری پس از ساخت لمینت ها موکول می شود.

 

dental-laminate-16
dental laminate

 

مرحله پنجم : پس از آماده سازی لمینت ها نوبت به نصب لمینت بر روی دندان ها می رسد در جلسه ی دوم دندانپزشک لمینت ها را با چسب مخصوص بر روی سطح دندان ها نصب می کند که در صورت نصب صحیح در تمام مراحل ، لمینت ها با دندان ها یک دست شده و هیچ گونه شکاف یا نابرابری بین دندان های طبیعی و لمینت ها وجود نخواهد داشت .

dental-laminate-2
dental laminate

انواع لامینیت دندان (لمینیت دندان) :

لمینت ها بر حسب کیفیت انواع مختلفی دارند . که به چند نوع از آن ها اشاره می کنیم برخی از انواع لامینیت دندان (لمینیت دندان) نیز هستند که در لابراتوارهای ایران تولید نمی شود و این نوع از لمینت ها را از خارج کشور سفارش می دهند بدین ترتیب که قالب گیری توسط دندانپزشک انجام شده سپس به آزمایشگاه مورد نظر ارسال می شوند !

 

لمینت های سرامیکی ایی ماکس : جنس این لامینیت دندان (لمینیت دندان) لیتیوم دی سیلیکات است در واقع از سرامیک فشرده می باشد و شباهت بی نظیری به مینای دندان دارد . ترتیب ساخت این لامینیت دندان (لمینیت دندان) بدین گونه است که از روی قالب دندان های فرد یک الگوی مومی ساخته و ماده ی ساخت را در آن میریزند تا به شکل الگو در آید این نوع از لامینیت دندان (لمینیت دندان) دارای مقاومت کمتر و شفافیت بالا می باشد این نوع لمینت را هم میتوان هم رنگ دندان ها انتخاب کرد و هم سفید تر از آن .

 

لمینت سرامیکی آی پی اس : این نوع لمینت سرامیکی از نوع از پیش ساخته می باشد لمینت آی پی اس تقریبا گران بوده و دارای شفافیت و استحکام بالا می باشد و برای کسانی که دچار دندان قروچه هستند مناسب می باشد . لمینت به کار رفته در این نوع از لامینیت دندان (لمینیت دندان) ، سازگاری نسبتا خوبی با لثه داشته و مقاومت بالایی در برابر تغییر رنگ نیز دارد همچنین شاهد سایه های تیره در لبه های لمینت نخواهیم بود .

 

لمینت های سرامیکی فلدسپاتیک : این لمینت بسیار زیبا بوده و در عین حال قیمت پایین تری دارد اما به نسبت مقاومت کمتری در برابر سایش دارد این نوع لمینت پوشش دهی خوبی بر روی دندان ها دارد همچنین به خوبی با مینای دندان پیوند داده می شود ، لمینت فلدسپاتیک بسیار نازک و زیبا طراحی شده است .

 

dental-laminate-4
dental laminate

مزایای لامینیت دندان (لمینیت دندان) :

 •  دوام و طول عمر بالا : این لمینت ها مقاوم و مطمئن هستند .
 • از آنجایی که لمینت برای همه مانند دندان های اصلی و به صورت جداگانه ساخته میشود ، بنابراین نمی توان تفاوت بین لمینت و دندان طبیعی را تشخیص داد( یعنی ظاهر خیلی طبیعی دندانها).
 •  این تکنیک دوره نقاهت نداشته و نتیجه ی درمان پس از انجام قابل مشاهده است .
 •  لمینت ها برخلاف دندان های طبیعی ، در برابر لکه های چای و قهوه مقاوم هستند زیرا از مواد پیشرفته ای برای ساخت آنها استفاده می شود.
 •  لمینت ها می توانند تیره ترین دندان هایی که در برابر سایر روش های سفید شدن مقاوم هستند را هم سفید کنند.
 •  لمینت ها میتوانند ظاهر لبخند را اصلاح کرده و زیبایی دهان و دندان را باز گرداند .
 •  از بین بردن فواصل بین دندانی
 •  داشتن لبخندی هالیوودی نتیجه ی استفاده از لامینیت دندان (لمینیت دندان) است .
 •  اصلاح دندان هایی که دارای همپوشانی جزئی ( دندان هایی که در هم فرو رفته یا کج شده اند ) یا لبه های آن ها دارای شکستگی یا ترک کوچک است .
 • اصلاح طول و شکل دندان ها
 • تراز کردن دندان های قدامی و خلفی و تنظیم خط لثه
 •  صاف شدن دندان های جلویی
 •  در صورتیکه لمینت ها به درستی چسبانده شوند و عوامل تخریب دندان محدود شده یا از بین برود بیمار می تواند از لمینت مانند یک دندان طبیعی بهره ببرد .

 

 

معایب لامینیت دندان (لمینیت دندان) :

 •  ساخت لمینت سرامیکی زمان بر بوده و نصب لامینیت دندان (لمینیت دندان) حداقل به مدت یک هفته زمان میبرد.
 •  نیاز به تراشیدن مینای دندان : یکی از معایب لامینیت دندان (لمینیت دندان) ، تراشیدن است چرا که محافظ طبیعی دندان برداشته شده و تنها چیزی که برای محافظت باقی می ماند لمینت است .
 • امکان جدا شدن لمینت : این اتفاق نادر خواهد بود و در صورت رخ دادن بر اثر عدم تبحر دندانپزشک و عدم انجام صحیح لمینت می باشد .
 • امکان شکنندگی : با وجود ماندگاری و دوام بالا ، لمینت ها ممکن است شکننده باشند. لمینت نباید تحت فشار دندانهای طبیعی باشد. همچنین ، شما باید از جویدن ناخن ، خوردن یخ و کارهای از این قبیل اجتناب کنید چرا که در صورت شکستن لمینت امکان ترمیم آن وجود ندارد در واقع لامینیت دندان (لمینیت دندان) برگشت پذیر نمی باشد .
 • پس از نصب ، سمان کردن و چسباندن لمینت ها بر روی دندان امکان تغییر فرم وجود نخواهد داشت : چرا که لمینت ها در آزمایشگاه ساخته شده و سخت و سرامیکی می باشند پس نمیتوان پس از نصب فرم آن ها را تغییر داد .
 • هزینه بالای لامینیت دندان (لمینیت دندان) نسبت به تکنیک های دیگر مانند کامپوزیت .
 •  برای دندان هایی که پوسیدگی بسیار شدید داشته ، مینای دندان ضعیف بوده و یا پر کردنی های قدیمی دارند کاربرد ندارد .

 

 

عوارض لامینیت دندان (لمینیت دندان) :

 • در صورت صحیح صورت نگرفتن نصب لمینت بر روی دندان ، پوسیدگی اتفاق خواهد افتاد .
 •  امکان حساس شدن دندان ها به دما مانند حساسیت نسبت به نوشیدنی های گرم یا خیلی سرد که البته این عارضه موقت خواهد بود اما در صورت ماندگاری باید حتما به دندانپزشک متخصص مراجعه شود .
 • در صورت عدم نصب صحیح و عدم مراقبت مناسب دهان و دندان امکان بروز عفونت لثه و … رخ خواهد داد .

مقاله ی (کامپوزیت دندان چیست؟ تفاوت کامپوزیت و لامینیت) در سایت کلینیک دکتر پاکدل را از دست ندهید.

مراقبت از لامینیت دندان (لمینیت دندان) :

1-  نگهداری از لامینیت دندان (لمینیت دندان) بسیار ساده است و باید با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن معمولی با آنها به عنوان دندان های طبیعی رفتار کنید و فکر نکنید که دندان ها روکش هستند و نیازی به مراقبت ندارند حداقل دو بار در روز مسواک زده و هر روز نخ دندان استفاده نمایید ، مسواک به تنهایی نمی تواند بین دندان ها را تمیز کند پس برای بهداشت کامل دهان به نخ دندان مناسب نیاز است.

dental-laminate-25
dental laminate

 

2- از خمیر دندان مناسب استفاده نمایید. شما میتوانید خمیر دندان خود را با توصیه ی پزشک انتخاب کنید معمولا دندانپزشک به شما پیشنهاد می دهد از خمیر دندان فلوراید غیر ساینده استفاده کنید خمیر دندان نامناسب سبب از بین رفتن شفافیت لامینیت دندان (لمینیت دندان) خواهد شد .

3- علاوه بر خمیر دندان انتخاب نوع مسواک مناسب نیز مهم می باشد سفتی و نرمی مسواک باید طوری باشد که در دراز مدت باعث آسیب به لامینیت دندان (لمینیت دندان) نشود . بهتر است مسواک طوری انتخاب شود که فشاری به لثه ها نیز وارد نکند .

4- از استفاده بیش از حد دهان شوی ها بپرهیزید .

5- گاز زدن مواد سخت را کنار بگذارید ، شکستن آجیل های سفت با دندان و انجام دادن کارهایی مثل باز کردن درب بطری با دندان میتواند باعث آسیب به لمینت ها شود پس مراقب باشید . یک رژیم خوب سلامتی لمینت ها را تا سال ها تضمین می کند .

6- برای بررسی عملکرد لمینت و واکنش دهان به لمینت ها ، باید یک هفته پس از انجام لمینت و یا در تایمی که متخصص تعیین می کند به دندانپزشک مراجعه کنید. حتی اگر با لمینت ها مشکلی نداشته باشید مراجعه به دندانپزشک و بررسی لمینت ها ضروری است دندانپزشک شما باید در مدت کوتاهی پس از لمینت ، دندان ها را بررسی کند تا هر گونه نشانه ای از خرابی یا مشکل مشخص شود .

 

dental-laminate-3
dental laminate

 

7- اگر عادت به دندان قروچه یا فشردن دندان دارید قبل از انجام لمینیت دندانپزشک را در جریان بگذارید، قطعا دندانپزشک به شما پیشنهاد می کند که از محافظ دندان برای گاز گرفتن و در هنگام خواب از نایت گارد استفاده کنید.

 

 

لامینیت دندان (لمینیت دندان) و سلبریتی ها :

لامینیت دندان (لمینیت دندان) روشی بسیار محبوب است که بسیاری از افراد مشهور برای زیبایی از آن بهره برده اند و اصطلاحا برای داشتن لبخندی هالیوودی لمینت را انتخاب کرده اند .

dental-laminate-21
dental laminate

dental-laminate-20
dental laminate

سوالات متداول :

لمینت سرامیکی یا کامپوزیت ، کدام یک بهتر است؟
لمینت های سرامیکی (که به آنها روکش پرسلن نیز گفته می شود) لایه های نازکی از سرامیک یا پرسلن هستند که روی دندان چسبانده می شوند. این روکش ها طبق دستور دندانپزشک در آزمایشگاه ساخته شده و معمولاً اولین انتخاب درمانی هستند زیرا عیوب را می پوشانند و زیبایی دندان ها را افزایش می دهند.
نتیجه : دقت بالا در ساخت و محبوبیت بالای لامینیت دندان (لمینیت دندان)

لمینت های کامپوزیتی که به روکش های کامپوزیتی نیز معروف هستند از ثبات رنگ کمتری برخوردارند، اما در عوض دارای ویژگی خاصی هستند و آن تراش بسیار سطحی مینای دندان است یا حتی گاهی اوقات نیازی به هیچگونه تراش نیست. با این حال ، شایان ذکر است که در تکنیک های جدید روکش سرامیک دندان نیز در اکثر مواقع دندان بسیار کم تراشیده می شوند ، مگر اینکه شرایط دندان نیاز به اصلاح و تراش بیشتر مینای دندان برای دستیابی به درمان زیبایی ایده آل داشته باشد.

در کامپوزیت، در بیشتر موارد نیازی به تراش مینای دندان نیست پس در درازمدت برای سلامت دندان بهتر است . تفاوت اساسی لامینیت دندان (لمینیت دندان) و کامپوزیت در رنگ پذیری آن است.کامپوزیت ها نسبت به لمینت ها هزینه کمتری دارند. به طور متوسط هر ورق لمینت قیمتی دو برابر کامپوزیت دارد .این موضوع برای بسیاری حائز اهمیت است چرا که درمان های زیبایی تحت پوشش بیمه نیستند .

روکش کامپوزیت توسط دندانپزشک در مطب خود ساخته و آماده می شود. بنابراین ، نیازی به آزمایشگاه برای ساخت آنها نیست. برای داشتن دندانی زیبا با لمینت سرامیکی باید کمی صبور باشید. لمینت کامپوزیتی که برای اهداف زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد انواع مختلفی دارد و کیفیت آن بر اساس میزان جذب لکه ، براق بودن سطح و میزان عبور نور از آن متفاوت است.
نتیجه : از لحاظ کیفیت لمینت های سرامیکی برترند .

کامپوزیت ها نمی توانند در دوام با لمینت ها رقابت کنند لمینت یک ماده بسیار قوی است که طول عمری ۱۰ تا ۱۵ ساله دارد. لمینت های سرامیکی دوام بیشتری نسبت به کامپوزیت ها دارند. از دیگر مزایای لمینت های سرامیکی می توان به ثبات رنگ و ظاهر زیبا اشاره کرد .
نتیجه : روکش های کامپوزیتی کمتر در اولویت انتخاب هستند .

 

تفاوت بلیچینگ با لمینت چیست ؟
بلیچینگ پروسه ی سفید کردن دندان هاست در این روش دندان های تغییر رنگ یافته را با استفاده از مواد مخصوصی که خاصیت سفید کنندگی دارند سفید می کنند بدین ترتیب که دندانپزشک مواد را به دندان زده و با حرارت یا لیزر لکه ها را پاک می کنند اما لمینت روشی پیشرفته برای از بین بردن لکه هایی است که بلیچینگ قابلیت پاک کردن آن ها را ندارد توسط لامینیت دندان (لمینیت دندان) حل می شوند همچنین بلیچینگ صرفا برای سفید کردن دندان هاست در حالی که لمینت علاوه بر سفید کردن یک تکنیک ترمیمی نیز می باشد .

 

dental-laminate-22
dental laminate

 

آیا لمینت می تواند تمام تغییر رنگ یا ناهنجاری های دندان را بپوشاند؟
این درمان همه تغییر رنگ ها ، ناهنجاری ها ، ناهماهنگی ها یا فاصله بین دندان ها را پوشش نمی دهد و فقط در مشکلات جزئی تا متوسط دندان قابل استفاده است. پس از ترمیم دندان ، پوسیدگی های عمده و آسیب های شدید باید با قرار دادن تاج دندان برطرف شود. پس اگر مشکلات دندانی بسیار شدید باشند باید از درمان های دیگر بهره برد .

 

تفاوت بین روکش دندان و لمینت چیست؟
لامینیت دندان (لمینیت دندان) و روکش دندان دو روش رایج هستند که برای بهبود ظاهر لبخند افراد انجام می شود. از رنگ گرفته تا شکل و اندازه ، هر دو گزینه در نهایت درمان های غیر تهاجمی برای لبخند می باشند. میتوان گفت لمینت های دندانی عملکردی مشابه روکش ها دارند حتی گاهی این دو اصطلاح به جای یک دیگر استفاده می شوند اما لمینت ها بسیار نازک تر بوده و برای نصب آن ها نیاز به تراش کمی از مینای دندان است همچنین در روکش های دندانی بیشتر تاج دندان مورد درمان قرار می گیرد .

 

ونیر در دندانپزشکی چیست؟
روکش های دندانی می باشند در واقع پوسته های نازک هم رنگ دندان هستند که برای بهبود ظاهر روی سطح دندان ها قرار می گیرند و به بیماران لبخند زیبایی می بخشد. روشی که برای قرار دادن روکش ها مورد استفاده قرار می گیرد ، حداقل تهاجمی است چرا که نیاز است مقدار کمی مینای دندان برداشته شود .

 

آیا تفاوت بین روکش دندان و لمینت اهمیت دارد؟
دانستن تفاوت بین این دو شیوه دارای اهمیت می باشد چرا که می تواند در تصمیم گیری انتخاب روش صحیح کمک کننده باشد فرد با آگاهی می تواند تشخیص دهد کدام گزینه برای دندان ها و نیازهای لبخند او مناسب است. به عنوان مثال ، افرادی که دارای دندان های کج هستند یا شکاف های دندانی دارند ، بهتر است روکش های انعطاف پذیر و با ثبات بیشتری نسبت به لمینت های دندانی داشته باشند. با این حال ، اگر مسئله تغییر رنگ یا تراش های جزئی باشد ، لمینت ها گزینه بسیار خوبی هستند زیرا سبک بوده و نیازی به حذف مقدار زیادی از مینای دندان را ندارند.

 

چه موقع در دندانپزشکی کامپوزیت ونیر و لمینت گزینه مناسبی نیست؟
در برخی موارد ، بعضی دندان ها یا افراد ، کاندید مناسبی برای روکشهای دندانی نیستند. این ممکن است شامل:

 • دندان های دارای پوسیدگی یا افرادی که دارای بیماری لثه فعال باشد و این شرایط باید قبل از ساخت و اتصال روکش دندان درمان شود.
 • دندانهای ضعیف شده: اگر مقدار قابل توجهی از ساختار دندان از دست رفته باشد یا با پر کردنی ها به مقدار زیاد جایگزین شده باشد . دندان ها آنقدر قوی نیستند که بتوانند روکش شوند. تاج دندان در این مورد راه حل مناسب تری است.
 • دندان های دارای موقعیت نامناسب یا دندان های نامرتب مثلا اوربایت و آندربایت دندان ها. برای رفع این مشکلات پیچیده تر ، درمان ارتودنسی الزامی است.
  ساییده شدن معمولی دندان ها به راحتی می تواند روکش دندان را خرد کند.
  دندان قروچه : باید قبل از شروع هرگونه روکش زیبایی برای دندان درمان شود. نایت گارد های دندان ممکن است در برخی موارد راه حل این مساله باشند.
  هنگامی که می دانید لمینت می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد ، باید بر اساس عوامل متعددی در مورد این روکش تصمیم بگیرید مثلا بودجه، نوع کار مورد نیاز و غیره.

 

کدام روکش ها طبیعی تر به نظر می رسند؟
ونیرهای دندان به صورت سفارشی ساخته می شوند تا جایی که میتوان ظاهر آنها را به دندان های طبیعی شما نزدیک کرده و در عین حال مشکلات دندان های شما را اصلاح کند. با این حال ، لمینت ها جلوه ی طبیعی تری دارند ، زیرا این ماده نور را به روش مشابه مینای دندان بازتاب می دهد .

 

کدام روکش ها برای مشکلات شدیدتر ظاهری مناسب است؟
اگر دندان های شما به طور شدیدتر لکه دار ، آسیب دیده ، نامرتب هستند یا شکاف های بزرگتری دارند ، دندانپزشک شما احتمالا روکش های لمینت سرامیکی را پیشنهاد می دهد .

 

آیا لمینت ها به دندان های طبیعی آسیب میزند ؟
خیر ، اگر لمینت توسط دندانپزشک زیبایی که تخصص لازم را داراست بطور صحیح انجام شود آسیبی به دندان ها نخواهد رسید . در این شیوه قبل از انجام کار دندانپزشک از شما می خواهد از نواحی فک و دهان عکس بگیرید سپس از طریق معاینه و بررسی عکس ها مطمئن می شود که آیا این شیوه برای شما مناسب است یا خیر اگر طبق تشخیص دندانپزشک این روش برای شما مناسب نباشد وی استفاده از تکنیک دیگری مانند : کامپوزیت ، باندینگ ، ارتودنسی ، سفید کردن دندان و یا کانتور را پیشنهاد میدهد بهتر است قبل از انجام هر شیوه اطلاعات لازم را کسب کنید تا انتخاب بهتری داشته باشید

 

چرا در در انجام لمینت ، دندان ها تراش داده می شوند ؟
این کار به منظور صاف شدن سطح دندان و جلوگیری از ظاهر حجیم و غیر طبیعی دندان انجام می شود .

 

بهترین برتری لمینت های سرامیکی کدام است ؟
بدیهی است که برای ایجاد یک چهره ی طبیعی و حفظ سلامت دندان دقت دندانپزشک و همکاری آزمایشگاه متخصص و استفاده از مواد با کیفیت و مناسب ضروری است اما اکثر دندانپزشکان معتقدند لامینیت دندان (لمینیت دندان) طبیعی ترین کار زیباییست لمینت ها دارای کیفیت شفافی شبیه به مینای دندان هستند . همچنین به علت استحکام مواد و لعابی که اعمال می شود بسیار در برابر آسیب مقاوم می باشند .

 

آیا لمینت ها باعث ایجاد پوسیدگی و بوی بد دهان می شوند ؟
بخش بسیار زیادی از این موضوع به خود فرد بر میگردد که به طور دقیق بهداشت دهان و دندان را رعایت کند و یا خیر قطعا اگر در حفظ و رعایت بهداشت با احتیاط رفتار کنید مشکلی رخ نخواهد داد .

 

آیا برای انجام لمینت تمام دندان ها را باید روکش کنیم یا میتوان یک یا چند دندان را لمینت کرد ؟
به تعداد مشکلات دندانی میتوان لمینت را انجام داد و اجباری در لمینت کردن تمام دندان ها نیست اما برای اصلاح خط لبخند معمولا ۸ یا ۱۰ دندان لمینت می شوند .

 

آیا میتوانیم رنگ لمینت را انتخاب کنیم ؟
قطعا در خصوص لمینت و رنگ آن دندانپزشک با شما مشورت خواهد کرد .

 

پس از جلسه ی اول که دندان ها تراشیده شده اند تا زمان آماده شدن لمینت باید چه کنیم ؟
نگران این تایم نباشید چرا که دندانپزشک روکش های موقتی به شما خواهد داد تا در این تایم از آن ها استفاده کنید .

 

آیا رنگ دندان های لمینت شده با دیگر دندان ها متفاوت است ؟
یکی از مزایای لمینت طبیعی بودن آن است پس باید لمینت همرنگ دندان ها باشد تا تضادی رخ ندهد گاهی نیز با تکنیک های دیگر ابتدا دیگر دندان ها سفید شده سپس لمینت بر روی دندان دارای اشکال انجام می شود .

dental-laminate-23
dental laminate

 

آیا لمینت درد دارد ؟
خیر ، قبل ازتراشیدن دندان بی حسی تزریق می شود پس درد آزار دهنده ای نخواهد بود .

 

لیمنت را در چه سنی می توان انجام داد ؟
با وجود این که بسیاری در سن نوجوانی تمایل به انجام لمینت دارند اما نظر دندانپزشکان این است که در موارد غیر ضروری پس از سن ۱۸ سالگی این کار انجام شود .

 

آیا قیمت ها در لمینت متفاوت است ؟
بله ، قیمت لمینت با توجه به تعداد دندان هایی که باید تحت قرار بگیرند ، نوع لمینت ، تعرفه های دندانپزشکی ، مهارت و تجربه پزشک ، دوره های پیش نیاز ، میزان مشکلات دندانی و دلایلی از این قبیل ، متفاوت خواهد بود .

 

پروسه چسباندن لمینت ها چقدر زمان می برد ؟
این کار به حدود دو الی سه ساعت زمان نیاز دارد .

 

رنگ لمینت ها را بر چه اساس و چگونه انتخاب کنیم ؟
قطعا دندان ها نیز مانند دیگر اجزای صورت باید با فرم ، رنگ و اعضای چهره تناسب داشته باشد پس کسی که پوستی بسیار تیره دارد لمینت بسیار سفید تضاد ناخوشایندی ایجاد خواهد کرد پس برای انتخاب رنگ لمینت باید به این نکات توجه کنیم .

 

dental-laminate-24
dental laminate

 

تفاوت پروتز دندان با لمینت چیست ؟
این دو کاملا با یک دیگر متفاوتند چرا که در پروتز یک دندان جایگزین دندان اصلی فرد می شود پروتز همان دندان مصنوعی است اما لمینت بر روی دندان اصلی برای رفع نقایص آن انجام می شود.

 

آیا می توان فقط یک فک را لمینت کرد ؟
پاسخ این سوال به تشخیص دندانپزشک برمیگردد وی پس از بررسی دندان ها تعیین می کند که یک فک لمینت شود یا هر دو .

 

برای انجام لمینت به کجا مراجعه کنیم ؟
برای انجام لمینت باید به کلینیک ها و مطب های دندانپزشکی دارای مجوز که دندانپزشک متخصص زیبایی و ترمیمی در آن حضور دارد مراجعه کنید .

 

آناتومی دندان چگونه است و آسیب به آن چگونه رخ می دهد ؟
دندان یکی از مهمترین عضوها می باشد که شامل تاج و ریشه است ، تاج همان بخش قابل مشاهده است و ریشه بخشی است که درون لثه فرورفته است که اگر از این دو بخش مراقبت های کافی به عمل نیاید پوسیده خواهند شد بدین معنی که مینای دندان نرم شده و ساختار دندان دچار آسیب می شود این پوسیدگی ها بر اثر فعالیت باکتری ها هستند که حفره هایی در دندان ها ایجاد می کند پوسیدگی و آسیب دندان ها علل مختلفی دارد از جمله : اسید ناشی از فعالیت باکتری ها ، تصادف ، ضربه به دندان ها ، دندان قروچه دائم ، مسواک زدن نامناسب ، تمام این اتفاقات می توانند به دندان ها آسیب برسانند .

 

لبخند هالیوودی به چه معناست ؟
تمامی‌ پروسه های زیبایی در دندانپزشکی به منظور رفع نقص ها و اصلاح معایب خط لبخند می باشد طراحی یک لبخند زیبا نتیجه ی این تکنیک ها می باشد که به آن اصطلاحا لبخند هالیوودی گفته می شود .

 

آیا در دوران بارداری می توان لامینیت دندان (لمینیت دندان) انجام داد ؟
این سوال بسیاری از افراد می باشد دندانپزشکان بر این عقیده هستند که بهتر است کارهای زیبایی دندانپزشکی درصورتی که غیر ضروری باشند و انجام آن ها برای سلامت دندان ها ضرورتی نداشته باشد بهتر است به تعویق افتاده و پس از زایمان انجام شود .

 

دندانپزشکی زیبایی به چه معناست ؟
این رشته یکی از زیر شاخه ها در دندانپزشکی نوین می باشد که در آن با کمک علم و تجهیزات خاص سعی در رفع نقص های دندانی و زیباسازی آن ها می شود .

 

متخصصی که برای لمینت به او مراجعه می کنیم باید دارای چه خصوصیاتی باشد ؟
این دندانپزشک باید به تکنیک ها و علم مربوطه مسلط بوده و تجربه و تبحر کافی در زمینه ی لامینیت دندان (لمینیت دندان) را دارا باشد ، بتواند نوع لمینت را متناسب با چهره و شرایط بیمار انتخاب کند ، مسلط به علم زیبایی شناسی باشد و تنها دندانپزشک متخصص در زمینه ی زیبایی می تواند چنین ویژگی هایی داشته باشد کسی که علاوه بر دوره ی عمومی دندانپزشکی در این زمینه نیز دارای تخصص باشند .

 

آیا ممکن است برای زیباسازی دندان ها به جراحی لثه نیاز باشد ؟
بله ، گاها مشکلات از دندان ها فراتر رفته و لثه ها نیز دچار مشکل می باشند . دندان ها در شرایط عدم وجود لثه ی زیبا و سالم به هیچ وجه زیبا به نظر نمی آیند پس لبخند زیبا علاوه بر دندان ، به لثه ای زیبا نیز نیازمند است به همین علت گاهی علاوه بر لمینت که مشکلات دندانی را رفع می کند به جراحی و زیبا سازی لثه نیز نیاز است .

 

دانلود نسخه ی pdf مقاله ی : لامینیت دندان چیست؟ بهترین دندانپزشک لمینیت دندان

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

کامپوزیت دندان چیست؟ تفاوت کامپوزیت و لامینیت
بلیچینگ دندان,سفید کردن دندان,ماندگاری بلیچینگ دندان
ArabicEnglishPersian
×