جراحی تخلیه چربی بوکال یا بوکال فت چیست؟Buccal Fat

چکیده این مطلب: بوکال فت چیست؟ چه عواملی باعث چاقی صورت می شود؟ نحوه ی انجام بوکال فت به چه صورت است؟ کاندیدهای مناسب برای انجام بوکال فت. مراقبت های قبل از انجام بوکال فت. مراقبت های بعد از عمل بوکال فت. مزایای عمل بوکال فت. عوارض عمل بوکال فت. چه مدت پس از انجام بوکال فت نتیجه قابل مشاهده است ؟ هزینه جراحی بوکال فت چقدر است ؟ آیا جراحی بوکال فت به بستری نیاز دارد ؟ چه کسانی نباید بوکال فت را انجام دهند ؟ و…

Buccal-Fat-8
Buccal Fat

بوکال فت :

دنیای امروزه عرصه ی رقابت های زیباییست اما بطور دقیق برای شرح زیبایی نمیتوان چهارچوب مشخصی بیان کرد چرا که این امر به سلیقه ی افراد مرتبط است و در طول زمان و در سنین مختلف متغیر خواهد بود امروزه توقع افراد از زیبایی نسبت به گذشته بسیار متفاوت شده است گاهی شاهدیم چیزی که در گذشته زیبایی محسوب میشده امروزه یک حس منفی ایجاد میکند این روزها زاویه دار کردن چهره یا اصطلاحا مادلینگ بسیار مورد توجه قرار گرفته است که رسیدن به این اهداف به کمک علم پزشکی به میزان زیادی آسان شده است میتوان گفت یکی از مهمترین جز اعضای بدن انسان که به طور بیشتر و گسترده تری زیبایی را به نمایش میگذارد چهره است زیبایی و خوش فرم بودن گونه ها یکی از عوامل جذابیت صورت فرد است جراحی بوکال فت یکی از تکنیک های برتر در زیباسازی گونه هاست در ابتدا نگاهی گذرا می اندازیم به تکنیک بوکال فت و در ادامه ی مطلب بطور کامل آن را بررسی خواهیم کرد .

بوکال فت نوعی جراحی پلاستیک است که تخلیه ی چربی در ناحیه ی گونه را به همراه دارد این عمل تحت بی حسی موضعی انجام میشود تخلیه ی چربی به روش بوکال یکی از بهترین شیوه ها برای رهایی از چربی های اضافه ی ناحیه ی گونه میباشد بیشتر افراد تمایل دارند بجای صورت های گرد و چاق ، صورتی به شکل مثلث وارونه یا قلبی داشته باشند که در زیبایی شناسی چهره ای جذاب است اینگونه افراد جراحی بوکال فت را انتخاب میکنند چرا که جز بهترین گزینه هاست !

 

Buccal-Fat-1
Buccal Fat

جراحی بوکال فت چیست ؟

بهتر است در ابتدا چربی بوکال را بشناسید ،چربی بوکال یک چربی عمقی است که در صورت بیرون زدگی باعث حالت پری و گوشتالو بودن در ناحیه ی زیرگونه تا قسمت خارجی گوشه ی لب ها میشود که یک لایه ی چربی جداگانه در زیر استخوان گونه است بطور دقیق میتوان گفت بوکال توده ای در ناحیه ی عضله ای صورت به نام بوکسیاناتور و عضلات سطحی است مقدار چربی بوکال در افراد مختلف متفاوت است ممکن است در برخی افراد به میزان کمتر و در برخی به اندازه بیشتری وجود داشته باشد اگر این لایه ی چربی بیش از حد معمول بزرگ باشد تاثیر منفی بر روی زیبایی فرد خواهد گذاشت . بوکال فت با نام تخلیه ی چربی دهانی نیز شناخته شده است بدین دلیل که در این عمل مقداری از چربی داخل دهان برداشته میشود . دلایل بسیاری باعث چاقی صورت و انباشته شدن چربی در ناحیه ی گونه ها میشوند از این علل میتوان اشاره کرد به :

استفاده از رژیم های غذایی غلط و نامناسب : امروزه به علت ازدیاد مشغله های کاری افراد توجه کمتری به تغذیه ی سالم دارند رو آوردن به فست فودها و اغذیه های آماده خود یکی از علل بیشتر شدن چاقی است اندام چاق طبعا صورتی چاق را نیز به دنبال خواهد داشت که چهره ای چاق و گوشتالو مورد پسند هیچکس نمیباشد.

ابتلا به برخی بیماری ها : گاهی نیز چاقی افراد ربطی به تغذیه ی آنها نداشته و بر اثر ابتلا به برخی بیماریها بوجود می آید بیماری هایی از قبیل : کم کاری تیروئید ، بیماری های کلیوی و… مصرف الکل و سایر نوشیدنی های ناسالم نیز میتواند از علل چاقی باشند .

عدم وجود آب کافی در بدن : هنگامی که بدن دچار کم آبی شود به علت کم شدن آب و نرسیدن مواد معدنی به اندامها این نواحی از بدن سعی میکنند با فعالیت بیشتر این شرایط را بهبود ببخشند که این اتفاق باعث افزایش حجم در آن اندامها خواهد شد .

علل ارثی : برخی نیز چاقی آنها ربطی به بیماری ،تغذیه و… ندارد و دارای علتی ارثی میباشد .

پیری : گاهی بر اثر بالا رفتن سن افراد دچار لپ های آویزان میشوند .
تمامی این علل میتوانند شخص را برآن دارند تا به دنبال راهی برای خلاصی از این چربی ها باشند تا به چهره ی دلخواه برسند .

 

Buccal-Fat-7
Buccal Fat

نحوه ی انجام بوکال فت ؟

عمل بوکال فت که شامل تخلیه ی چربی ‌در ناحیه ی دهانی میباشد تحت بی حسی موضعی انجام شده و در اکثر موارد نیازی به بیهوش شدن فرد نیست بدین ترتیب که ابتدا پزشک برای کاهش استرس فرد و داشتن آرامش کافی در هنگام عمل ، آرامبخش تزریق خواهد کرد و پس از تزریق و آماده سازی ، شخص تحت بیحسی موضعی قرارمیگیرد که اصطلاحا به این عمل سرپایی گفته میشود.

در اقدام بعد برشی حدود دو تا سه سانتی متر توسط جراح در دو طرف دهان در سمت داخلی گونه ها ایجاد میشود که از طریق همین برش ایجاد شده چربی های مورد نظر را خارج میکنند گاهی بسته به فرم چهره ی فرد ممکن است این برش به پنج سانتی متر نیز برسد . تخلیه ی چربی ها توسط انبر مخصوص جراحی انجام میشود و در نهایت برش های ایجاد شده باید بخیه شوند که این بخیه ها توسط نخ های جذبی انجام میشود طول عمل این جراحی زیبایی زیاد نبوده و به تایمی حدود ۳۰ دقیقه نیاز دارد .

 

Buccal-Fat-2
Buccal Fat

کاندیدهای مناسب برای انجام بوکال فت :

کسانیکه دخانیات مصرف نمیکنند.
افرادی که به بیماری های خاص مبتلا نمیباشند.
کسانی که گونه های تپل و گوشتی دارند.
کسانی که به دنبال چهره های زاویه دار هستند.
افرادی که لپ های آویزان دارند.
کسانی که دارای گونه های نامتقارن میباشند.

 

Buccal-Fat-3
Buccal Fat

مراقبت های قبل از انجام بوکال فت :

واضح است که قبل از انجام هر عملی به یک سری مراقبت ها و آماده سازی ها نیاز است این مراقبت ها قبل از انجام عمل توسط پزشک برای شخص شرح داده خواهد شد .در اینجا به آن ها اشاره میکنیم :
قبل از انجام عمل بوکال فت پزشک طی جلسه ای میزان چربی که در طول عمل برداشته خواهد شد را تعیین کرده و عکس ها و آزمایشاتی را که قبلا فرد انجام داده را بررسی خواهد کرد که البته در این جلسه فرد میتواند هدف و خواسته ی خود را از عمل شرح داده تا جراح بر اساس خواسته ی فرد و شرایط فیزیکی وی تصمیم بگیرد در این جلسه اعمالی که باید قبل از عمل انجام شود توضیح داده خواهد شد مانند :
قبل از بوکال فت نباید از داروهایی که موجب رقیق شدن خون میشوند استفاده کرد .
قبل از انجام بوکال فت از مصرف هرگونه داروی التهاب آور پرهیز کنید.
حدود دو روز قبل از عمل نباید هرگونه دخانیات مصرف شود .
اگر قرار باشد فرد به هر دلیلی بیهوش شود نباید از ۲۴ساعت قبل از عمل چیزی میل نماید .
اگر قرار است تحت بی حسی قرار گیرید نیز حدود ۱۲ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن خودداری کنید .
قبل از انجام عمل به بهداشت دهان و تمیز بودن دندان ها توجه کنید .

 

Buccal-Fat-5
Buccal Fat

مراقبت های بعد از عمل بوکال فت :

قطعا مراقبت پس از هر عملی خصوصا زیبایی در نتیجه ی آن تاثیر بسزایی خواهد داشت که بوکال فت نیز از این قاعده مستثنی نیست به این علت که فرد پس از انجام عمل بوکال فت بستری نخواهد شد پس مراقبت ها بر عهده ی خود فرد است .
در صورت وجود درد از مسکن های تجویز شده استفاده نمایید
از ورزش های سنگین بپرهیزید برای انجام فعالیت های ورزشی و هرگونه فعالیتی که امکان دارد ضربه ای به ناحیه ی جراحی شده وارد کند باید تا زمان بهبودی کامل صبر کنید
پس از انجام بوکال فت از مصرف هرگونه مشروبات الکلی خودداری کنید
هرگز به قسمتی که عمل انجام شده و بخیه ها دست نزنید حتی آنرا با زبان نیز لمس نکنید
تا حدود ۱۴روز پس از عمل از استعمال دخانیات بپرهیزید
مراقب بهداشت دهان خود باشید توصیه میشود از دهان شوی استفاده شود
تا زمان ترمیم بخیه ها از غذاهای سفت استفاده نکنید
تا زمان بهبودی سر را به سمت پایین نگه ندارید
در صورت بروز عفونت و یا خونریزی در ناحیه ی جراحی شده حتما به پزشک مراجعه کنید
پس از انجام بوکال فت دو الی سه روز استراحت مطلق توصیه میشود .

 

Buccal-Fat-6
Buccal Fat

مزایای عمل بوکال فت :

برجسته شدن گونه ها
جوانتر شدن چهره
بهبود خطوط و زوایای فک و گونه ها
کانتور صورت
عمل بوکال فت جای زخم و اسکار باقی نخواهد گذاشت
برش ها در داخل دهان هستند و بر روی پوست برشی داده نمیشود .

 

عوارض عمل بوکال فت :

قطعا هر عملی عوارض خود را در پی خواهد داشت که کم یا زیاد بودن آن به شرایط مختلفی از جمله میزان تبحر و تجربه ی پزشک ، نوع جراحی ، مراقبت های قبل و بعد از آن وابسته است.
1. درد : چربی هایی که در این عمل برداشته میشوند جزء بافت های نرم میباشند ولی پس از عمل علائمی چون درد و التهاب در قسمت جراحی شده قطعا به وجود خواهد آمد که این اتفاق عادی است و جای نگرانی ندارد و طی دوره نقاهت از بین خواهد رفت بشرط رعایت کامل نکات توصیه شده توسط پزشک.
2. خونریزی : اگر پس از عمل از غذاهای سفت استفاده شود احتمال خونریزی وجود دارد چرا که سبب فشار به ناحیه ی بخیه شده میشود علاوه بر این ایجاد فشار و ضربه به هر دلیلی چه ورزش و چه فعالیتی که باعث آسیب به ناحیه ی بخیه شده شود خونریزی را در پی خواهد داشت .
3. عفونت : این اتفاق به عدم رعایت نکات بهداشتی برمیگردد بطور مثال : استعمال دخانیات ، عدم استفاده از دهان شوی و میکروبی شدن دهان و … میتوانند باعث ایجاد عفونت شوند.
افتادن ناحیه ی گونه ها : در صورت عدم رعایت و انجام فعالیت های سنگین این احتمال وجود خواهد داشت که البته در پی گذشت زمان و بر اثر بالارفتن سن نیز این امکان وجود دارد که گونه ها حالت افتادگی پیدا کنند .
4. آسیب به عضلات صورت : عمل بوکال فت در ناحیه ای از صورت انجام میشود که عصب های فراوانی درآن وجود دارد به همین دلیل میتوان گفت این عمل در عین سادگی بسیار حساس است و نیاز به تبحر بالای جراح دارد و در صورت عدم تجربه ی کافی پزشک در این زمینه ، این عمل میتواند آسیب زا باشد.
5. بوجود آمدن عدم تقارن در گونه ها : این اتفاق بطور عادی نخواهد افتاد اما اگر فرد توصیه ها را جدی نگرفته و به محل جراحی شده آسیب و فشار وارد کند و یا پزشک توانایی لازم برای انجام عمل را نداشته باشد احتمال پدیدار شدن عدم تقارن گونه ها وجود خواهد داشت .
6. بی حسی : احتمال بی حس شدن ناحیه وجود دارد
7. آسیب به مجاری بزاقی : در صورت عدم توانایی پزشک
8. تجمع مایعات
9. حذف بیش از حد چربی ها
10. فرد تا چند روز پس از جراحی نمیتواند به راحتی دهان را باز کند
11. امکان بروز آبسه و زخم در دهان
تذکر : اگر پس عمل بوکال فت با علائم خاصی چون : درد در ناحیه ی سینه ، عدم تنفس راحت و اینگونه شرایط مواجه شدید سریعا به پزشک مراجعه کرده و مشکل را بررسی کنید .

 

Buccal-Fat-4
Buccal Fat

 

مقاله ی : ( لیفت سانترال لب, جراحی بالا کشیدن لب) در سایت کلینیک دکتر پاکدل را از دست ندهید.

سوالات متداول :

چه مدت پس از انجام بوکال فت نتیجه قابل مشاهده است ؟
در همه ی انواع جراحی های زیبایی برای رسیدن به مشاهده ی نتیجه ی عمل باید صبور بود چرا که بلافاصله پس از عمل قادر نخواهید بود نتیجه ی کار را بطور دقیق ببینید پس از بوکال فت نیز به حداقل دو الی سه هفته زمان نیاز است اما نتیجه ی نهایی پس از گذشت دو و یا گاها سه ماه قابل مشاهده است .

 

هزینه جراحی بوکال فت چقدر است ؟
برای این سوال نمیتوان پاسخ دقیقی ارائه کرد چرا که این موضوع بسته به شرایط مختلف میتواند متغیر باشد عواملی چون :میزان چربی که تعیین میشود برای خارج کردن ، نوع بیهوشی بدین معنا که فرد تحت بیهوشی قرار میگیرد یا بی حسی ، انتخاب پزشک ؛ قطعا پزشکان و جراحانی که تبحر و سابقه ی بیشتری دارند هزینه ی بیشتری نیز دریافت خواهند کرد ، اگر در کنار عمل بوکال فت نیاز به جراحی های همزمان دیگری نیز باشد به مراتب هزینه ها بالاتر خواهد رفت .

 

میزان رضایت از عمل بوکال فت چگونه خواهد بود ؟
بررسی های انجام شده بر روی کسانی که تحت این عمل قرار گرفته اند نشانگر میزان بالای رضایتمندی در افراد است .

 

عمل کاهش چربی بوکال با بوکال فت چه تفاوتی دارد ؟
بطور کل تفاوتی ندارند و روش انجام هر دو یکیست اما کاهش چربی بوکال همانگونه که از اسمش مشخص است به معنی کم کردن چربی در ناحیه ی هدف میباشد و بوکال فت تخلیه ی چربی را به همراه دارد .

 

Buccal-Fat-9
Buccal Fat

 

آیا جراحی بوکال فت به بستری نیاز دارد ؟
خیر این عمل سرپایی بوده و نیازی به بستری شدن شخص نمیباشد .

 

چه کسانی نباید بوکال فت را انجام دهند ؟
این عمل به افرادیکه صورتی لاغر و باریک دارند به هیچ وجه توصیه نمیشود .

 

آیا جنسیت در جراحی بوکال فت مهم است ؟
خیر ، این جراحی هم برای مردان و هم زنان قابل انجام است .

 

آیا سن در عمل بوکال فت تاثیر گذار است؟
بهتر است قبل از سن ۲۵سالگی تصمیم به این عمل نگیرید چرا که شما در دوران جوانی به سر میبرید و ممکن است صورتی پر داشته باشید و اگر این چربی را در سن پایین تخلیه کنید احتمال اینکه در سن بالاتر دچار لاغری صورت شوید را بالا میبرد .

 

آیا همه ی چاقی های صورت را میتوان به وسیله ی بوکال فت رفع نمود؟
انواع مختلفی از چربی ها در صورت وجود دارد پس باید پزشک تشخیص دهد که آیا تخلیه ی چربی دهانی به نفع شما خواهد بود یا خیر.

 

بلافاصله پس از عمل با چه چهره ای روبرو خواهیم بود ؟
قطعا پس از عمل صورتی متورم خواهید داشت در برخی مواقع این تورم با کبودی نیز همراه خواهد بود که رفع این عوارض به حدود ۱۴ تا ۲۱ روز زمان نیاز دارد.

 

قبل از عمل لازم است چه چیزهایی را برای پزشک شرح دهیم؟
فرد باید انتظارات و توقعاتی که نسبت به این عمل دارد را بطور واضح توضیح دهد که البته این توقعات باید واقع بینانه باشد ، داروهایی که درحال مصرف آنها هستید را معرفی کنید ، دخانیاتی که استعمال میکنید ، حساسیت های دارویی ، جراحی هایی که در گذشته انجام داده اید را نیز شرح دهید .

 

چه مدت پس از عمل بوکال فت میتوان به زندگی و فعالیت های روزمره بازگشت ؟
دوره ی بهبودی این عمل سخت نبوده و اکثر بیماران حدود یک الی دو روز پس از عمل میتوانند فعالیت های خود را از سر گیرند ولی توصیه به سه روز استراحت میشود .

 

آیا جراحی بوکال تحت پوشش بیمه ی درمانی انجام میشود؟
خیر؛ جراحی بوکال فت نوعی جراحی زیباییست و بیمه ی درمانی آن را پوشش نمیدهد .

 

Buccal-Fat-10
Buccal Fat

 

آیا عمل لیپوساکشن نیز میتواند در تخلیه ی چربی بوکال موثر باشد؟
خیر ؛ چربی بوکال یک چربی عمقی در ناحیه ی صورت است و تنها با جراحی بوکال فت میتوان آن را خارج کرد و با لیپوساکشن اینکار انجام نمیشود .

 

آیا ورزش میتواند جایگزین بوکال فت شود ؟
باید گفت ورزش روش بسیار مناسبی برای لاغریست اما برخی افراد با وجود اینکه اندام مناسبی دارند اما دارای صورتی چاق میباشند و لاغری با ورزش بدون لاغر شدن دیگر اندام ها امکانپذیر نیست و قطعا نتیجه ای که از بوکال فت میتوان گرفت بسیار با روش های دیگر متفاوت خواهد بود البته آب کردن چربی داخل دهان با روش های طبیعی تقریبا غیر ممکن است .

 

میزان ریسک عمل بوکال فت چقدر است آیا خطر جانی نیز دارد؟
بوکال فت جراحی ساده ای است که به هیچ عنوان خطرناک نبوده و کم تهاجمی است تنها بخش عمل که میزان حساسیت را بالا میبرد در مورد آسیب به عصب های آن ناحیه است که به توانایی و تجربه جراح بستگی دارد .

 

برای کمتر شدن و تسریع درد و بهبودی ورم صورت پس از عمل بوکال فت چه کنیم ؟
بلندتر بودن زیر سر در هنگام خواب میتواند کمک خوبی باشد بهتر است از دو بالشت در زیر سر استفاده شود همچنین تا یک هفته باید از گن مخصوص صورت استفاده شود اینکار در بهبودی تورم نقش بسزایی دارد برای رفع کبودی نیز میتوان از کمپرس سرد استفاده کرد بدین ترتیب که هر سمت ده دقیقه کمپرس نگه داشته شود و پس از گذشت ۵ الی ۶ ساعت از اینکار ، برای پخش کبودی میتوان از کمپرس گرم استفاده کرد .

 

چه چیزی مانع عمل بوکال فت میشود ؟
کسانیکه بیماری های ارثی خاص دارند نمیتوانند این عمل را انجام دهند .

 

پس از عمل بوکال فت چگونه غذا بخوریم ؟
پس از این عمل تا چند روز باید از مایعات سرد و غذاهای آبکی استفاده شود .

 

آیا امکان دارد پس از تخلیه ی چربی ها دوباره در همان ناحیه تجمع چربی اتفاق بیفتد؟
خیر ، چربی بوکال یک چربی عمقی در زیر عضلات صورت است که تنها یک بار در عمر ساخته میشود پس از تخلیه و جراحی ، دیگر در این ناحیه تجمع چربی رخ نخواهد داد .

 

آیا همزمان با عمل بوکال فت جراحی دیگری نیز امکان دارد؟
بله ،بسته به تشخیص پزشک و خواسته ی فرد ممکن است در کنار این عمل جراحی های دیگری نیز برای ثمر بخشی بهتر صورت گیرد بطور مثال عمل غبغب و تخلیه ی چربی این ناحیه نیز میتواند در فرم دهی چهره بسیار تاثیر گذار باشد برای جراحی غبغب نیازی به ایجاد برش نمیباشد .

 

چه مدت پس از عمل باید بخیه ها را کشید؟
اصولا در این عمل از نخ های جذبی استفاده میشود و نیازی به کشیدن بخیه ها نیست اما اگر از بخیه های غیر جذبی استفاده شود حدود یک هفته تا ده روز پس از عمل کشیده میشوند تشخیص نوع بخیه بنا به شرایط شخص بر عهده ی جراح خواهد بود .

 

آیا از چربی خارج شده در عمل بوکال میتوان برای نواحی دیگر استفاده کرد ؟
چربی بوکال یک چربی یک پارچه است و به علت آن که از محیط دهان خارج شده آلوده میباشد و امکان تزریق آن به نواحی دیگر صورت وجود ندارد .

 

تفاوت لیپوساکشن با عمل بوکال فت ؟
در ساکشن پزشک از طریق لوله های مخصوصی چربی ها را ساکشن کرده و به بیرون هدایت میکنند اما در بوکال فت جراحی انجام میشود و از طریق ایجاد برش توده های چربی را خارج میکنند .

 

آیا کسانی که صورت بسیار چاقی دارند میتوانند با جراحی بوکال فت به لاغری کامل صورت برسند ؟
بطور واقع بینانه باید گفت این تغییر متوسط خواهد بود و فرد نباید توقع یک تغییر شگرف را داشته باشد میتوان گفت این تغییر به اندازه ی یک قورت دادن است هنگامی که شما چیزی را قورت میدهید و در لپ حالت فرورفتگی ایجاد میشود تغییر پس از عمل نیز به همین مقدار است چرا که در این ناحیه تنها چربی بوکال را نداریم این بخش به پنج لایه تقسیم میشود که با این عمل فقط چربی یک ناحیه که قسمت بوکال است بیرون میاید پس تغییر نیز به همین مقدار یک پنجم است اما همین میزان نیز تاثیر زیادی در زیبایی فرد خواهد داشت .

 

دانلود نسخه pdf مقاله ی : (جراحی تخلیه چربی بوکال یا بوکال فت چیست؟)

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

لیفت سانترال لب, جراحی بالا کشیدن لب, Central lip lift
درمان واریس با اسکلروتراپی Sclerotherapy
ArabicEnglishPersian
×