کاشت مو چگونه انجام می شود؟ انواع روش ها,عوارض

کاشت مو چگونه انجام می شود؟ انواع روش ها,عوارض

چکیده این مطلب: تعداد جلسات کاشت مو. مدت زمان هر جلسه چقدر است؟ فاصله بين جلسات، هزینه کاشت مو چقدر است؟ عوارض کاشت مو چیست ؟ نکاتی که قبل و بعد از کاشت مو باید رعایت شود. آیا عمل کاشت مو درد دارد؟ مدت زمانی که طول میکشد تا پس از هر جلسه علایم جراحی برطرف شده و وضعيت سر به حالت عادی برگردد، آيا ديگران در روزهای پس از عمل متوجه کاشت موی من خواهندشد؟ آيا پس از رشد موهای کاشته شده مردم می فهمند که موهای من از نوع کاشته شده است يا کاملا طبيعی خواهد بود؟ تفاوت روش FIT با FUT چیست؟ و…

 

  • 50% تخفیف خدمات کاشت مو به مناسبت افتتاح کلینیک کاشت. هزینه کاشت مو فقط 6,900,000  تومان می باشد. برای تعیین وقت و مشاوره رایگان از پزشک لطفا با شماره های کلینیک تماس حاصل نمائید. 
  • آدرس : تهران، الهیه، بالاتر از پارک وی، خ خیام، کوچه نصیبی، بن بست دوم
  • شماره تماس: 09124271335 , 09361111635,  02122018323 , 02122024362 , 02122026495
  • آدرس پیج کاشت اینستاگرام:  drpakdel_kasht
  • آدرس پیج اصلی کلینیک دکتر پاکدل : drpakdelclinic

 

تذکر مهم برای متقاضيان کاشت موی طبيعی :

با توجه به حساسيت بسيار بالای کاشت موی طبيعی و مسائل و مشکلاتی که بعداً ممکن است به وجود آيد، توصيه میشود که اين کار توسط متخصص پوست و مو انجام شود زيرا متخصص پوست و مو صلاحیت های علمی و عملی لازم جهت انجام کاشت موی طبيعی را دارا می باشد. با توجه به اينکه نتايج ناشی از انجام کاشت موی طبيعی غيرقابل برگشت بوده و ترميم آنها نيز بسيار مشکل است لذا به متقاضيان محترم اين کار توصيه می شود که در انتخاب پزشک خود نهايت دقت و وسواس را به خرج دهند تا بعداً دچار مشکلی از اين بابت نگردند.

Hair-transplant-17
Hair transplant

با توجه به اينکه برخی افراد ادعا میکنندکه متخصص کاشت مو می باشند و اغلب هم اين تخصص را از کشورهای خارجی به خصوص کانادا و آمريکا گرفته اند، بايستی متذکر شد که رشته دانشگاهی به نام “تخصص کاشت مو” وجود خارجی ندارد. واقعيت اين است که فقط رشته دانشگاهی به نام بيماری های پوست و مو وجود دارد که متخصصين اين رشته میتوانند در حوزه تخصص خود اقدام به کاشت موی طبيعی نمايند.

با توجه به تبليغات فراوان کاشت موی طبيعی در مطبوعات، تلويزيون و به خصوص کانال های ماهواره ای و اين نکته که بسياری از اين تبليغات به شدت وسوسه آور و فريبنده می باشند، تقاضا میشود قبل از انجام کار از تخصص و تجربه پزشک خود کاملا مطمئن شويد زيرا بعداً راه برگشتی وجود ندارد. هرگونه رودربايستی و خجالت در اين زمينه مهم و حياتی را کنار بگذاريد و يادتان باشدکه انتخاب پزشک و تحقيق در مورد صلاحیت و تخصص وی حق طبيعی و قانونی شما است.

 

برای کنترل تخصص پزشک معالجتان سه راه وجود دارد:

الف) پروانه مطب پزشک که بايستی حتما در اتاق ويزيت نصب شده باشد.
ب) استعالم از دانشگاه علوم پزشکی و يا سازمان نظام پزشکی شهرستان محل طبابت پزشک و يا مراجعه به سايت اينترنتی سازمان نظام پزشکی ايران
پ) استعالم از انجمن متخصصين پوست ايران

Hair-transplant-22
Hair-transplant-22

 

برای انتخاب پزشک مناسب ،حتما جهت مشاوره با پزشک قبل از عمل کاشت مو اقدام کرده و به نکات زیر توجه نمائید:

1- آيا ايشان شما را در زمينه جنبه های زيبايی شناسی و نتايج هنرمندانه کاشت مو راهنمايی میکند يا اينکه فقط به مسايل پزشکی قضيه اشراف دارد؟

2- آيا وی برای جلسات احتمالی بعدی کاشت مو با شما صحبت می کند و به بیان دیگر نگران وضعیت شما در آینده نيز هست و برنامه ريزی بلند مدت برای شما میکند يا اينکه فقط به اين فکر است که برای اين جلسه پولی گرفته و شما را به حال خود رها کند؟

3- آيا پزشک در مورد مشکلات و عوارض جانبی کاشت مو با شما صحبت میکند يا اينکه فقط از خودش و کارش تعريف و تمجيد می نمايد؟

4- آيا پزشک آنقدر شهامت داشته است که به برخی از متقاضيان کاشت موی طبيعی جواب منفی داده و يا اينکه انجام کاشت مو در آنها را به تعويق بيندازد؟

5- آيا ايشان فقط به نشان دادن عکس های قبل و بعد کاشت مو برخی از بيماران خود اقدام میکند يا اينکه بيماران خود را به شما معرفی می کند تا از نزديک آنها را ديده و در مورد کار با آنها صحبت نماييد؟

6- آيا پزشک شخصا و با حوصله با شما صحبت کرده و به تمامی سؤالات و ابهامات شما در رابطه با کاشت مو جواب میدهد يا اينکه فقط عجله دارد تا از طریق مشاوران خود نوبت شما را قطعی کرده و به بقيه بيمارانش بپردازد؟

7- سعی کنيد فقط خودتان با بازدید و تحقيق کامل در مورد انتخاب پزشکتان تصميم بگيريد زيرا وقتی که کار خراب شد ديگران هيچ مسئوليتی را قبول نکرده و اين شما هستيد که بايستی رنج و درد ناشی از مراجعه به افراد فاقد صلاحیت را تحمل نماييد.

8- هيچگاه به تبليغات رسانه های مطبوعات، بروشورهای تبليغاتی، راديو و تلويزيون اعتماد مطلق نداشته و فکر نکنيد هرکس در مجله مطلبی می نويسد و يا در راديو و تلويزيون صحبت میکند عالمه دهر است. به خصوص متوجه باشيد که مطالب و گفته های پخش شده در شبکه های ماهواره ای عمدتا کذب محض بوده زيرا هيچ کنترل علمی بر روی محتويات اين برنامه ها وجود نداشته و هرکس با هر مدرکی میتواند با پرداخت پول خودش را دکتر معرفی کرده و تبليغات نمايد. لطفا نمونه هايی از قربانیان کاشت مو توسط افراد فاقد صلاحيت علمی و وجدان کاری را ملاحظه فرماييد.

Hair-transplant-15
برداشت بسیار بد از بانک مو

 

Hair-transplant-18
برداشت غیر حرفه ای از بانک مو

Hair-transplant-12
برداشت بسیار بد از منطقه دهنده مو

 

انتظارات شخص در رابطه با کاشت مو بايد واقعی و متناسب با شرايط وی باشد. طبيعی ترين نتيجه کاشت مو با تکنيک کاشت به روش ميکروگرافت به دست آمده يعنی پس از مدت زمان 9-6 ماه هيچ کسی متوجه کاشت مو در فرد نشده و محل کاشت مو کاملا طبيعی به نظر میرسد ولی به دليل محدوديت هايی که به صورت ذاتی در تکنيکهای کاشت مو وجود دارد هيچگاه نمی توان تراکم کاملا شبيه موهای طبيعی را ايجاد کرد.

غالبا بیماران تحت تأثیر تبلیغات کاذب رسانه ها که هر هزار تار مو فلان مقدار تومان و یا در یک جلسه صاحب 15 هزار تارمو شوید از پزشک می پرسند که چند تار مو برایم میکارید؟ و یا اینکه درخواست کاشت تعداد زیادی تارمو را میکنند. واقعیت این است که نتیجه کاشت مو نه فقط به تعداد موهای کاشته شده، بلکه به نوع چیدمان موها هم بستگی دارد و حتی میتوان گفت که فاکتور دوم به مراتب مهمتر از اولی میباشد.

برای مثال اگر برای فردی 3000 تارمو شامل 1000گرافت سه تارمویی و برای فردی دیگر 3000 تارمو شامل 1500 گرافت یک تارمویی و 750 گرافت دو تارمویی کاشته شود، نتیجه کاشت در فرد دوم بسیار بهتر و زیباتر خواهد بود، در صورتی که تعداد تارموی کاشته شده در هر دو مورد یکسان است. گاهی هم ممکن است تعداد زیادی تارمو برای فرد کاشته شده ولی اصل نامنظمی و زاویه ورود گرافتها به پوست در کاشت مو رعایت نگردد. در این حالت هم با اینکه تعداد موی کاشته شده کافی می باشد ولی نتیجه کاشت مو به دلیل عدم رعایت اصول زیبایی مورد رضایت بیمار قرار نخواهد گرفت.

Hair-transplant-2
گرافت و فولیکول مو

 

بهترين فرد برای کاشت موی طبيعی کسی است که در منطقه دهنده مو دارای موهای ضخيم با تراکم کافی بوده و طاسی وی نيز قابل ملاحضه ولی محدود (کوچک) باشد. اگر تراکم موهای قبلی بيمار در منطقه گيرنده مو زياد باشد ممکن است وی پس از کاشت مو متوجه افزايش بيشتر تعداد موها نشده و رضايت کافی به دست نيايد.

کاشت مو دائمی بوده و بخصوص در مورد خط رويش مو در جلوی سر بايد بیمار را کاملا توجيه کرد که از بابت آن رضايت کامل داشته باشد. در غير اين صورت در آينده مشکلاتی به وجود خواهد آمد. قبل از کاشت مو بايد اين خط را دقيقا مشخص نمود و چون اين خط برای مابقی عمر بيمار باقی ميماند لذا بايد در طراحی آن نهايت دقت را نمود.
طراحی اين خط يکسری محاسباتی داردکه رعايت آنها برای بدست آوردن نتیجه خوب و طبيعی بسيار مهم است. به طورکلی مهمترين قسمت موی سر از نظر علم زيبايی شناسی چهره، خط رويش مو در جلوی سر میباشد.

اين خط اولين قسمتی از چهره است که در جلوی چشم بيننده به نظر آمده و میتواند نمادی از سن، زيبايی، جوانی و خوشتيپ بودن وی باشد. این خط قاب صورت را تشکیل می دهد بنابراين بازسازی خط فوق به صورت تا حد امکان طبيعی و متناسب با سن بيمار و با در نظر گرفتن آينده وی، مهمترين بخش کاشت موی طبيعی بوده و بايستی وقت و انرژی زيادی برای آن صرف نمود.

Hair-transplant-9
Hair-transplant-9

 

خط رويش مو در جلوی سر در حقيقت يک نوار به عرض چند ميليمتر بوده که به صورت طبيعی دارای چند مشخصه می باشد :

1- شکل کلی اين خط شبيه حرف M است به اين معنی که در طرفين مقداری تو رفتگی داشته و در وسط به سمت جلو متمايل است.

2- اين خط در هر قسمت دارای نمای نامنظم و تا حدی زيگزاگ است يعنی يک خط صاف و يک دست نمی باشد.

3- موهای اين نوار به صورت فوليکولهای تک مويی و نازک هستند.

4- زاويه خروج موها از پوست در همه جای اين نوار سی درجه رو به جلو است منتها در قسمتهای کناری، موها ضمن حفظ اين زاويه مقداری به طرفين هم متمايل شده اند.

5- در هر قسمت از اين نوار همه موها دارای يك زاويه بوده و هم جهت می باشند. تمامی اين موارد بايستی در کاشت مو در اين منطقه حساس رعايت شود در غير اين صورت خط موی جلوی سربه صورت عروسکی درمی آيد که بسيار زشت و زننده است و ترميم آن هم فوق العاده مشکل و گاهی غيرممکن می باشد.

اکثر افراد طاس دوست دارند که خط موی جلوی سرشان به اندازه زمانی باشدکه 25-20 ساله بوده يعنی وقتی که دچار ريزش مو نشده اند. درحاليکه در طراحی اين خط، سن قبلی شخص در نظرگرفته نشده بلکه سن فعلی وی و همچنين سالهای بعدی عمر فرد مدنظر قرار گرفته و خط متناسبی برای وی ترسيم می گردد.

اصلاح خط موی جلوی سر که توسط افراد غيرمتخصص طراحی و کاشت مو شده است فوق العاده مشکل و در خيلی از موارد غيرممکن است. سخت ترين حالت زمانی است که خط مو را پايين تر از حد عادی آورده اند و اگر اين وضعيت با گرد کردن بيش از حد خط نيز همراه باشد يعنی شکل M رعايت نشده باشد،کار اصلاح به مراتب دشوارتر می گردد. در هرحال به دليل دشواری اصلاح خط موی غيرعادی بهتر است در انتخاب پزشک کاشت مو، دقت و وسواس کافی به عمل آيد.

Hair-transplant-24
Hair-transplant-24

محدوديت های انجام کاشت مو:

کاشت موی طبيعی مثل همه کارهای دست بشر دارای يکسری محدوديت های بالقوه می باشد. اين محدوديتها بر دو نوع هستند:

الف) محدوديت هايی که در رابطه با بيمار می باشند:
1- بانک مو : تعداد موهای قابل برداشت از منطقه دهنده مو واضح است که هرچقدر منطقه دهنده مو در فرد کوچکتر و محدودتر باشد تعداد موهای آن هم کمتر شده و در نتيجه کاشت مو هم ضعيف ترخواهد بود.

2- کيفيت موهای قابل برداشت از منطقه دهنده مو : هرچقدر مو نازکتر و رنگ آن روشن تر باشد ميزان پوشانندگی آن نسبت به موهای ضخيم و مشکی کمتر بوده و تراکم کمتری ايجاد میکنند. در ضمن موهای فر پوشش بيشتری نسبت به موهای صاف به وجود می آورند.

3- وسعت منطقه طاس : مشخص است که با افزايش وسعت منطقه طاس (و چون به هرحال تعداد موهای برداشت شده محدود است) ميزان تراکم موهای کاشته شده (يعنی تعداد موها در هر سانتی مترمربع) نيز کاهش می يابد.

ب‌) محدوديت هايی که در رابطه با تکنيک کاشت موی طبيعی در حال حاضر وجود دارند.
تصورات غلطی که در رابطه با کاشت موی طبيعی و نتايج آن در ذهن مردم وجود دارد: وقتی فردی متقاضی کاشت موی طبيعی است يکسری تصورات در ذهن خود از کاشت موی طبيعی و نتايج آن دارد که معمولا با واقعیت بسیار فاصله دارد. با معاينه صحيح و مشورت ذهنيت فرد روشن شده و متوجه واقعيت های کاشت مو می شود.

Hair-transplant-23
Hair transplant

 

برخی از سوالات غلطی که در مورد کاشت موی طبیعی در ذهن متقاضیان وجود دارد شامل:

1-  موهايی را که اندکی کم پشت شده است میتوان با کاشت مو پرپشت تر کرد؟
در کاشت مو از طريق ايجاد يک شکاف بسيار ظريف يک گرافت وارد پوست می شود. اين سوراخ با اينکه بسيار ظريف است به هرحال فضايی را اشغال می کند. اگر منطقه ای که می خواهيم در آن کاشت مو انجام دهيم کاملا طاس باشد هيچ مشکلی به وجود نخواهد آمد. ولی اگر بخواهيم در لا به لای موهای موجود ( به خصوص اگر اين موها ضخيم و با کيفيت باشند) کاشت مو انجام دهيم لازم است که فضای کافی در لا به لای موها وجود داشته باشد تا بتوان آن شکاف را ايجاد نمود.

تا زمانی که بيشتر از 50 درصد از تراکم موها کاسته نشده است، به دليل ناکافی بودن فضا در بين موهای موجود فرد ،نمیتوان در لا به لای آنها شکاف ایجاد کرد و اگر هم به زور اين کار را انجام دهيم اول اینکه ممکن است به ریشه موهای اطراف آسيب وارد شود و دوم اینکه حتی اگر آسيبی به ريشه موهای اطراف وارد نشود، اين ريشه ها مزاحم ريشه موی کاشته شده خواهند شد و لذا درحين درآمدن موی کاشته شده به احتمال زياد کيست مويی و جوش های چرکی بد ايجاد می گردد. اين ضايعات موجب اختلال در بيرون آمدن موهای کاشته شده گردیده و نتایج کاشت مو را خراب می کنند.

 

2- با کاشت موی طبيعی می توان تراکمی شبيه تراکم موهای کاملا طبيعی ايجاد کرد؟
در کاشت موی طبيعی شکاف های بسيار ظريفی برای قراردادن گرافت ها در منطقه طاس ايجاد میگردد. اگر اين شکاف ها خيلی به همديگر نزديک باشند پوست بين آنها پاره شده و دو شکاف کوچک تبديل به يک شکاف بزرگ میشود که حالت مطلوبی نيست. لذا مجبوريم يک فاصله حداقلی را رعايت کنيم. فاصله حدود 3-2 برابر فاصله بين موهای با تراکم عادی بوده و به همين نسبت هميشه تراکم موهای کاشته شده در جلسه اول کمتر از تراکم موهای عادی است.

در جلسات بعدی می توان این فاصله را کمتر و کمتر نمود. (البته با توجه به محدوديت تعداد موهای قابل برداشت از پشت سر) ولی به هرحال هيچگاه از نظر فاصله بين موها مانند موهای طبيعی نخواهد شد و بالطبع تراکم کاملا شبيه موهای طبيعی هم به وجود نخواهد آمد. تراکمی که در جلسه اول کاشت مو میتوان به طور معمول ايجاد کرد 35-20 گرافت در هر سانتی مترمربع است که آن را میتوان در جلسات بعدی تا 50-40 افزايش داد.

Hair-transplant-5
گرافت مو

 

3-  يک فرد طاس تا هر چند جلسه که بخواهد میتواند کاشت مو انجام دهد؟
کاشت موی طبيعی دارای يکسری محدوديت ها می باشد که يکی از مهمترين آنها محدود بودن تعداد جلسه های قابل انجام کاشت مو در هر فرد است. علت اين محدوديت آن است که تعداد موهای قابل برداشت ازمنطقه دهنده مو (بانک مو) بيشتر از حد مشخصی نمی باشد (حدود 12-10 هزار تار مو) .

به عنوان يک اصل کلی فقط تا حدی میتوان از موهای منطقه دهنده مو برداشت کرد که آسيبی به منطقه برداشت وارد نشده، پوست تحمل برداشت را داشته باشد و در ضمن نمای ظاهری آن هم بدشکل و بدفرم نشود. بنابراين تعداد موهای قابل برداشت محدوديت داشته و نمیتوان همه اين موها را برداشت کرد.

در روش FUT معمولا 4-3 هزار تارمو در يک جلسه بيشتر نمیتوان برداشت کرد و در روش FIT بسته به مشخصات پوست و موی فرد اين عدد به 6-5 هزار تار مو در يک جلسه بالغ می گردد.

 

4- آیا کاشت موی طبيعی سرطانزا است؟
اين مسئله به هيچ عنوان صحت ندارد و اصولا ماهیت انجام کار در کاشت موی طبیعی طوری است که هيچ ارتباطی با عوامل سرطانزای پوست ندارد. مهمترين عوامل دخيل در سرطان پوست عبارتند از: ژنتيک، برخی موادمعدنی مثل آرسنيک و سيليکون، اشعه آفتاب، هيدروکربنهای کارسينوژن و بعضی از بيماریهای ارثی.

 

5- پس از کاشت موی طبيعی سردردهای بدی به وجود می آيد؟
با متدهای قديمی که از لوازم غيرظريف استفاده میشد، گاهی سردردهايی پس از کاشت مو به وجود می آمد ولی با تکنيک های مدرن امروزی و بهره گيری از ابزار بسيار ظريف اين مسئله منتفی شده است. در حقيقت اگر فرد دچار سردردهای ميگرنی باشد با کاشت موی طبیعی میزان سردرد وی کاهش پيدا میکند. البته در 2-1 شب اول پس از کاشت مو امکان وجود سردرد خفيف (مثل هرعمل ديگر) می رود که با مسکن های معمولی به سرعت برطرف شده و مشکل خاصی پيش نمی آيد.

 

6- با کاشت موی طبيعی از ريزش موهای موجود فرد (موهايی که درحال حاضر وجود دارند) هم جلوگيری خواهد شد؟
مشخص است که کاشت مو برای وضعيت فعلی طاسی بيمار انجام شده و جز تجويز داروهايی مثل ماينوکسيديل و فيناسترايد کار ديگری برای موهای موجود فرد نمیتوان انجام داد. ريزش يا عدم ريزش موهای فرد در آينده در رابطه با وضعيت ژنتيکی وی بوده و ارتباطی با کاشت موی فعلی ايشان ندارد.

لازم به ذکر است که اگر کاشت مو توسط افراد فاقد صلاحیت علمی برای انجام اين کار حساس انجام شود، احتمال آسيب رسيدن به موهای موجود فرد رفته و ممکن است اين موها دچار ريزش به دليل آسيب شوند ولی در هرحال ريزش موی ژنتيکی وی تحت تاثیر قرار نمی گيرد و سير خود را طی می کند.

Hair-transplant-20
Hair transplant

 

7- تا هر مقداری که فرد تمايل داشته باشد میتوان خط رويش مو در جلوی سر را پايين آورد؟
خط رويش مو در جلوی سر در حقيقت يک نوار باريک از پوست سر بوده که حد فاصل پوست بدون موی پيشانی با پوست کاملا پرموی نواحی پشت اين نوار است. طراحی اين خط يکسری محاسباتی دارد که رعايت آنها برای بدست آوردن نتيجه خوب و طبيعی بسيار مهم است. اگر به عکس دقت کنيد متوجه میشويد که از خط رويش مو در جلوی سر تا انتهای چانه را میتوان به سه قسمت مساوی تقسيم کرد که عبارتند از :
الف) ازخط رويش مو تا ناحيه بين دو ابرو
ب) از ناحيه بين دو ابرو تا نوک بينی
پ) از نوک بينی تا انتهای چانه.

این فواصل به طور نرمال 9-7 سانتی متر می باشند. رعايت دقيق اين محاسبه در طبيعی نشان داده شدن خط موی جديدی که برای بيمار درست میشود، نهايت اهميت را دارا می باشد.

Hair-transplant-13
Hair transplant

 

8- تعداد موهای برداشته شده از منطقه دهنده پس از کاشت در منطقه طاس بيشتر میشود و تراکم آن به مرور زمان افزايش می يابد؟
تعداد موهای هر فرد پس از تولد زياد نشده و با گذشت زمان به صورت نرمال کاهش هم پيدا میکند. بنابراين هر تعداد مو که کاشته شود همان مقدار در می آيد و تغييری در تعداد آنها به وجود نخواهد آمد.

 

9- موها را میتوان از پوست سر برداشت و در آزمايشگاه آنها را تکثير نمود؟
اين مسئله فعلا در حد تحقيقات و آزمايشگاه بوده و کاربرد عملی پيدا نکرده است

 

10- از موی نواحی ديگر (به جز پشت و اطراف سر) مانند: ريش، زيربغل، منطقه تناسلی، سينه، پشت، شکم و دست و پا را میتوان به عنوان منطقه دهنده استفاده کرد؟
موهای مناطق مختلف بدن دارای تفاوت های ساختاری و اساسی با يکديگر بوده و لذا نمیتوان از موی هر ناحيه از بدن بجای موی سر استفاده کرد. بهترين مو برای کاشت در مناطق طاس سر، موی ناحيه مشخصی از پشت و اطراف سر می باشد.

 

موهای نواحی ديگر اگرچه از نظر تئوری میتوانند مورد استفاده قرار گيرند ولی به دلایل زير به درد کاشت مو نمی خورند:

الف) برداشت مو از اين نواحی برای بيمار بسيار مشکل و دردآور بوده و ناراحتی زيادی ايجاد می نمايد.
ب) اسکار (جوشگاه) . محل برداشت مو از نواحی ديگر برخالف پشت سر که میتوان آن را زیر مو پوشاند پوشيده نشده لذا هميشه آشکار است.
پ) رشد موهای نواحی ديگر نسبت به موهای سر اغلب کمتر است، اين موها معمولا نازک و دارای رنگدانه کمی بوده و به طور کلی از نظرمشخصات رشدی و ظاهری تفاوت های زيادی با موهای سرداشته و لذا عمدتا مناسب کاشت مو در سر نمیباشند.
ت) ميزان هرز رفتن موهای نواحی ديگر هم در زمان برداشت و هم درحين کاشت مو نسبت به موهای پشت سر بالاتر است. به اين دلایل بهتر است هميشه از موهای پشت سر به عنوان بانک مو استفاده نماييم و فقط در موارد استثنایی از موهای بدن استفاده کرد.

Hair-transplant-16
Hair transplant

 

11- از موی ديگران میتوان برای کاشت مو استفاده کرد؟

به دليل عدم تطابق خصوصيات بافتی و سيستم ايمنی بين انسان های گوناگون (که با انجام آزمایش مشخص می شود) در صورت استفاده از موهای شخص ديگر اين موها پس زده میشوند و نمی گيرند. غالبا اين سؤال پيش می آيد که چرا احتمال پس زدن سایر اعضا بدن مانند کليه، قلب و غيره وجود ندارد؟ جواب اين است که اولا احتمال پس زده شدن پیوند در مورد سایر اعضا بدن هم وجود داشته و بالا است و ثانيا بيمار برای جلوگيری از دفع عضو پيوند زده شده بايستی تا آخر عمر داروهای ضدسيستم ايمنی مصرف کند.یکی از عوارض مصرف این دارو ها ریزش مو است ولی چون بيمار به عضو پيوندزده شده نياز دارد و ادامه زندگی وی وابسته به وجود عضو پيوندی است لذا مجبور است ريزش مو را تحمل نمايد ولی در مورد پيوند مو اين مسئله صدق نمیکند.

 

12- کاشت موی طبيعی را میتوان در هر سنی انجام داد؟
با توجه به اينکه ريزش موی مردانه يک فرآيند دائمی و رو به گسترش می باشد و با در نظرگرفتن محدوديت هايی که در کاشت موی طبيعی وجود دارد بهتر است زمانی این کار را انجام دهیم که اولا موها به اندازه کافی ریخته باشند و ثانيا ريزش موی شخص به يک مرحله پايدار و تقريبا ثابتی رسيده باشد. حداقل سنی که معمولا برای انجام کاشت موی طبیعی در نظر گرفته می شود 30-25 سالگی است.

 

13- بايد بگذارم تا کاملا طاس شوم و بعد برای کاشت مو مراجعه نمايم؟
اين سؤالی است که اکثر مردان جوان مبتلا به طاسی خفيف از پزشک میکنند. پاسخ به اين پرسش به فاکتورهای گوناگونی مثل سن بيمار، شدت و نوع طاسی، تاريخچه خانوادگی طاسی و بسياری عوامل ديگر داشته ولی به طورکلی بهتر است تصميم گيری را به عهده متخصص پوست خود گذاشته و اگر متخصص پوست به شما توصيه کرد که اين کار را انجام داده و يا بالعکس کاشت مو را به تعويق بيندازيد حتما گوش کرده و در صحبت های وی ترديد ننماييد.

 

14- کاشت مو با استفاده از ليزر بهتر از کاشت موی معمولی است؟
برخی از پزشکان پس از انجام کاشت مو از ليزر برای بهبودی سريعتر زخم های موجود استفاده می کنند ولی ليزر ارتباطی به تکنيک برداشت و کاشت مو نداشته و اگر کسی ادعا میکند که با استفاده از ليزر برای شما کاشت موی بهتری انجام میدهد، قصد فريب شما را داشته و ادعای ايشان کذب می باشد.

 

مقاله ی (مزوتراپی چیست و چه کاربردهایی دارد؟ ) در سایت کلینیک دکتر پاکدل را از دست ندهید.

روش های انجام کاشت موی طبيعی :

در پيوند موی طبيعی از پشت و كناره های سر مو برداشته شده و در بخش های طاس شامل سر، ريش، سبيل و ابرو کاشته می شود. اين کار به دو روش ميکروسرجری (FUT) و روش جديد غيرجراحی (FIT) انجام میشود. طريقه کاشت موهای برداشته شده در هر دو روش FIT و FUT يکسان است و موها در هر دو روش به صورت ميکروگرافت کاشته میشوند و اختلاف اين دو روش فقط در نوع برداشت موها است.

Hair-transplant-4
Hair-transplant-4

 

به عنوان يک اصل کلی در حال حاضر FUT متد استاندارد پيوند مو در دنيا بوده و روش FIT بيشتر به عنوان روش کمکی (يعنی جلسه دوم کاشت مو) و به جهت افزايش تعداد گرافت های برداشته شده مورد استفاده قرار می گيرد و فقط موارد کمی هست که از روش FIT به عنوان جلسه اول پيوند مو استفاده می شود.

کاشت مو يک عمل جراحی سرپايی محسوب شده و نيازی به بستری شدن در بيمارستان ندارد. کاشت مو در اطاق عمل کلينيک و يا مرکز جراحی محدود و با ابزارهای عمدتا يک بار مصرف انجام و به دليل ماهيت سرپايی آن و رعايت احتياط های لازمه احتمال بروز عفونت در آن تقريبا صفر است.

برداشت مو به روش FUT يک خط اسکار (جوشگاه) باريک در محل به وجود آمده که از نظر علم زيبايی ناپيدا بوده زيرا در زير خواب موهای پشت سر مخفی میشود. واضح است که در صورتی که فرد موهای سرش را از ته بزند، اين خط باريک ديده خواهد شد.

Hair-transplant-3
Hair transplant

 

در روش FIT با استفاده از پانج بسيار ظريف فوليکول های مو به صورت تک به تک برداشته میشوند. محل برداشت به صورت اسکارهای دايره ای بسيار کوچک درآمده که همانند روش FUT در زير خواب موهای پشت سر مخفی میشوند ولی اگر فرد موهايش را از تَه بتراشد مشخص خواهند بود.

Hair-transplant-6
Hair transplant

روش FUT:

در روش FUT (ميکروسرجری) با بی حسی موضعی و بدون احساس درد يک نوار از بانک مو برداشته میشود. منطقه برداشت مو ناحیه خاصی از پشت سر می باشد که موهای آن به دلیل نداشتن گیرنده هورمون های مردانه دچار ریزش نمی شوند. دقت در محل برداشت از بانک مو بسيار مهم است. اگر موها بالاتر يا پايين تر از ناحيه مناسب برای برداشت مو، برداشته شوند و يا از موهای جلوی گوش ها (ناحيه گيجگاهی) استفاده شود،
با پيشرفت طاسی در آينده (که احتمال آن زياد است) اسکار محل برداشت که تا به حال با موهای پشت و طرفين سر پوشيده شده و پنهان میگرديد، آشکار گشته و به خوبی قابل رؤيت خواهد بود و در ضمن احتمال ریزش موهای کاشته شده در آینده میرود، زیرا این موها دارای گیرنده هورمونهای مردانه می باشند. لذا در برداشت موهای اين منطقه بايستی دقت کافی به عمل آمده و از محل مناسب برداشت مو انجام شود.

طول نوار قابل برداشت از پشت سر30-20 سانتي متر و عرض آن 18-10 ميلی متر است. ابعاد اين نوار محدوديت داشته زيرا بايستی طول و عرض آن طوری انتخاب شود که آسيبی به پوست پشت سر وارد نيامده و پوست تحمل کشش آن را داشته باشد و از آن مهمتر به بخيه های پشت سر (که البته بسيار ظريف هستند) فشاری وارد نيامده تا اسکار )جوشگاه) بخيه فوق به صورت یک خط مویی در آمده و معلوم نباشد.

Hair-transplant-10
Hair transplant

روش FIT :

نام دیگر این روش FUE است. در روش FIT بجای ايجاد برش در پشت سر، موها به صورت دانه به دانه و با دستگاهی بسيار ظريف برداشته میشوند.

 

تفاوت های روش FIT با FUT :

1- FIT برای زمانی کاربرد دارد که تراکم موها در منطقه برداشت در پشت سر کم بوده و يا به عبارتی فاصله بين موها زياد باشد. پس نتيجه میگيريم که FIT برای افرادی که موهای پرپشت در پشت سر دارند روش مناسبی نبوده و باید برای این افراد از روش FUT استفاده شود.

2- روش FIT زمانی مناسب است که ميزان کشش پوست پشت سر کم بوده و لذا امکان برداشت نوار از پشت سر نمی باشد. اين حالت بيشتر زمانی رخ میدهد که يکبار برای فرد FUT انجام شده و جهت تکميل کار قبلی و يا کاشت مو در مناطق طاس جديد بايستی کاشت موی مجدد انجام شود ولی به دليل برداشت یک نوار قبلی از پشت سر امکان برداشت مجدد نوار مشابه وجود ندارد.

البته اين مسئله هميشگی نيست و در بسياری از موارد میتوان 2يا حتی 3 بار از پشت سر نوار برداشت کرد ولی اگر نتوان اين کار را در جلسات دوم به بعد کاشت مو انجام داد آنگاه FIT کاربرد پيدا میکند

3- اگر خود فرد اصرار به انجام FIT داشته باشد مثلا از جراحی ( حتی جراحی سرپايی مثل FUT) میترسد و يا به دلایلی با برش پشت سر مشکل داشته و نمیخواهد اين کار انجام شود. میتواند از این روش استفاده کند.

4- حسن بزرگFIT اين است که به دليل عدم نياز به برداشت نوار از پشت سر، محل برداشت موها خيلی مشخص نبوده و لذا اين روش به خصوص برای کسانی که تمايل دارند موهايشان را خيلی کوتاه نگه دارند (که در اين حالت محل برداشت مو در روش FUT به هرحال به صورت يک خط باريک ديده میشود) روش مناسب تری است.

در ضمن تعداد موهای قابل برداشت در FIT محدوديت کمتری نسبت به روش FUT داشته و میتوان در یک جلسه 6-5 هزار تارمو (و گاهی بيشتر با توجه به بانک موهای وی) برداشت نموده و کاشت. حسن ديگرFIT اين است که در موارد خيلی خاص میتوان از موهای بدن هم استفاده نمود در حاليکه درFUT فقط موهای پشت سر قابل استفاده هستند.

5- با اين وجود در مجموعFIT معمولا انتخاب اول برای کاشت موی طبيعی نبوده و در غالب موارد بهتر است که در ابتدا ازFUT استفاده شود وFIT را برای جلسات بعدی وی انتخاب نماییم.

Hair-transplant-19
Hair transplant

روش ترکیبی(FIT + FUT) :

تجربيات نشان داده است که اکثر متقاضيان کاشت مو، زمانی کاشت مو برايشان فايده دارد که 4 – 3 هزار گرافت برای ايشان کاشته شود و طبق صحبت های قبلی با FUT و يا FIT به تنهايی نمی توان اين تعداد گرافت را به دست آورد. در اينجا میتوان هر دو روش را با هم ترکيب نموده و در دو روز متوالی (روز اول FUT و روز دوم FIT) برای بيمار کاشت مو را انجام داده تا تراکم کافی و قابل قبول بدست آيد.

با اين روش ظرف دو روز مسئله طاسی بيمار تا حد زيادی حل شده و آرامش روحی و روانی برای وی بوجود خواهد آمد و تا زمانی که مناطق طاس جديد بوجود نيايند مشکلی نخواهد داشت. در حقيقت اگر انتخاب بيمار بدرستی صورت گرفته و بخصوص فاکتورهای کلیدی از قبیل سن ، وسعت و شدت طاسی و تاريخچه خانوادگی ريزش مو لحاظ شوند، با يک جلسه کاشت مو برای دو روز به روش FIT + FUT می توان نتيجه قابل قبول و رضايت کننده بوجود آورد بطوريکه هم بيمار راضی و دعاگو باشد و هم وجدان پزشک احساس راحتی نماید.

Hair-transplant-8
Hair transplant

آيا لازم است موهايم را برای انجام کاشت مو کوتاه کنم؟

پاسخ اين سؤال بستگی به روش کاشت مو دارد. برای انجام متد FIT کوتاه کردن کامل موهای بيمار الزامی بوده و بدون تراشيدن کامل موها انجام FIT غيرممکن می باشد.
در مورد روش FUT می توان موهای پشت سر را کاملا کوتاه نکرده بلکه فقط نواری را که میخواهيم برداشت کنيم با نمره چهار کوتاه کنيم که در اين صورت حتی بلافاصله پس از اتمام عمل هم هيچکس متوجه برداشت نوار نخواهد شد.

ولی در مورد قسمت کاشت بايستی اين منطقه دارای موهای تقريبا کوتاه باشد (در حد نمره چهار) در غير اين صورت جاگذاری گرافتها در لا به لای موهای بلند موجود در محل کاشت بسيار مشکل می باشد. از طرف ديگر وقتی که موها را در منطقه کاشت کوتاه نکنيم شستشوی محل کاشت پس از عمل خيلی سخت شده و بايستی بيمار احتياط زيادی کند تا آسيبی به موهای کاشته شده وارد نشود.

 

تست های آزمايشگاهی قبل از عمل کاشت مو:

PTT – PT – BT – Ph Alk – ALT – AST – Cr – BUN – BS – CBC Rh & Group. Bl – Ab& Ag HBS – Ab HCV – Ab HIV – CT

Hair-transplant-27
Hair transplant

توصيه های قبل از کاشت مو :

1- برای 10 روز قبل و بعد از عمل کاشت مو از خوردن عوامل زیر خودداری کنید: مشروبات الكلی، داروهای مسكن و ضد درد مثل قرص آسپیرین،بروفن،ایندومتاسین،(استامینوفن اشکالی ندارد) ،قرص ويتامين E ، داروهای ضدانعقاد خون مثل وارفارين و هپارين، سير خوراکی و سيگار.

2- در صورتی که داروی خاصی را به طور مرتب مصرف میکنيد و يا بيماری مهمی داريد حتما در جلسه مشورت ابتدايی اين موضوع را به پزشک اطلاع دهید.توجه داشته باشيد که مصرف برخی داروها با انجام کاشت مو تداخل داشته و لازم است قبل از کاشت مو استفاده از آن دارو را قطع نماييد و اگر طبق صلاحدید دکتر معالجتان نتوان استفاده از آن دارو را قطع نمود به اين معنی است که کاشت موی طبيعی برای شما امکانپذير نمی باشد تا زمانی که بيماری شما خوب شده و نيازی به مصرف دارو نداشته باشيد.

3- قبل از مراجعه جهت کاشت مو سر خود را با شامپو به طور كامل چند بار بشوييد. وعده غذای قبل از کاشت مو مختصر ولی مقوی باشد و از نوشيدن مايعات زياد و چای قبل از کاشت مو خودداری کنيد.

4- قبل از کاشن مو تمامی زيورآلات،انگشتر، گردنبند، النگو، گوشواره،ساعت و… خود را در بياوريد.

5- به دليل اثر داروهای بی حسی و استرس عمل، رانندگی بلافاصله پس از کاشت مو به صالح بيمار نبوده و لذا توصيه میشود که اتومبيل به همراه نياوريد.

6- لازم است که بيماران محترم نوبت خود را رعایت کرده و حتما سر وقت در کلینیک جهت مشاوره یا کاشت مو حاضر باشند. در صورتيکه فرد به دلایلی قادر به حضور در کلينيک در روز و ساعت تعيين شده نيست حتما در روزهای قبل اين موضوع را اطلاع داده تا حق ديگر متقاضيان کاشت مو ضايع نگردد.

Hair-transplant-14
Hair-transplant-14

مراقبت های پس از کاشت مو :

1- کمپرس يخ بر روی پانسمان موجود در منطقه کاشت مو در قسمت جلوی سر ساعتی يکبار، هر نوبت بيست دقيقه بلافاصله پس از اتمام کاشت مو تا وقت خوابيدن در روز اول مفيد بوده و اکیداً توصيه میشود.

2- برای دو هفته محل برداشت مو در پشت سر را به طور مرتب در طول روز و شب گرم و مرطوب نگه داريد. کمپرس با حوله گرم و خيس و يا اسفنج مرطوب و گرم برای اين منظور مفيد هستند.گرم و مرطوب نگه داشتن موضع برداشت مو کمک شايانی به بهبود سريعتر زخمها کرده و اسکار (جوشگاه) محل برداشت نيز کمتر مشخص خواهد شد.

3- در دوهفته اول پس از کاشت مو به روش fut بهتر است که فرد از خم کردن سر خود از ناحیه گردن رو به جلو خودداری نمايد زيرا با اين کار به پوست پشت سر کشش بيشتری وارد شده و لذا امکان برجای گذاری اسکار در پشت سرافزايش می يابد.

4- بهتر است که پس از کاشت مو مابقی روز را در منزل استراحت کرده و در چند شب اول هنگام استراحت دو بالش نرم زير سر قرار داده شود كه به حالت نيمه نشسته بخوابيد.

5- برای يك هفته از انجام اعمالی که ممکن است باعث خونريزی در محل کاشت مو شوند اکيداً خودداری شود مثل کارهای سنگين كه نياز به زور زدن و فشارآوردن زياد دارد، حركات سريع و سرفه های شديد و خم شدن زياد در حالت ايستاده مانند بستن بند کفش يا برداشتن اجسام از روی زمين.

6- روز بعد از کاشت مو جهت برداشت پانسمان سر مراجعه شود.

7- پس از شستشوی اوليه در کلينيک لازم است كه محل کاشت مو روزانه با شامپوی بچه به صورت ماليم و با فشار کم شسته شود. طريقه صحيح شستشوی سر آموزش داده خواهد شد. شستن مرتب سر به خصوص در منطقه کاشت از اهميت زيادی برخوردار است و برخلاف تصور بيماران اگر به درستی انجام شود نه تنها موجب بيرون آمدن موهای کاشته شده نخواهد شد بلکه باعث زدوده شدن لکه های خون ،بتادین،دلمه و سایر آثار به جا مانده از جراحی نیز شده و خارش احتمالی پس از کاشت مو را نیز تخفیف می دهد.

اگر بیمار سرش را خوب بشوید 4-3 روز بعد از عمل منطقه کاشت مو کاملا تميز بوده فقط کمی قرمز و ملتهب است ولی درصورت عدم شستشوی کافی منطقه کاشت مو ُپر از پوسته، شوره و چربی است و لذا احتمال دارد که بعداً دچار جوش های چرکی و کيست مويی شود که درمان آنها بسيار سخت است و احتمال آسيب رسيدن به موهای کاشته شده نيز می رود.

8- معمولا 2-1 هفته طول می کشد تا قرمزی و التهاب سر به طور کامل برطرف گردد. برای پوشانيدن محل کاشت میتوانيد از کلاه معمولی استفاده کنيد.کلاه بايستی لبه دار، از جنس پارچه ای قابل شستشو، نرم و تا حد امکان گشاد بوده به طوريکه با موهای کاشته شده تماس نداشته باشد. کلاه را بايستی هر روز بشوييد.

9- کبره (کراست) هایی كه در محل كاشت مو وجود دارند با شستشوی ملایم روزانه و در عرض چند روز خود به خود افتاده و لذا از كندن و دستکاری آنها اكيداً خودداری شود.

10- بعد از کاشت مو ،کلاه گيس در هفته اول ممنوع و در صورتيکه بيمار بخواهد در هفته دوم از آن استفاده نمايد بهتر است که از 12ساعت در روز بيشتر نباشد. از هفته سوم کلاه گيس آزاد است.

 11- بعد از کاشت مو فعاليت بدنی شديد و ورزش تا يک هفته ممنوع و سپس ورزش سبک (به جز شنا) با احتياط از نظر ضربه به سر آزاد است. پس از دو هفته همه نوع ورزش مجاز می باشد.

 12- قراردادن منطقه کاشت مو در معرض هوای آزاد و نور خورشيد بسيار مفيد است. بعد از کاشت موی طبيعی مرخصی از محل كار لازم نبوده، معمولا مشکل خاصی پیش نيامده و فرد می تواند يک الی دو روز بعد به سرکارش بازگردد.

13- در تکنيک FUT دو هفته بعد از کاشت مو بخيه های پشت سر توسط پزشک کشيده میشوند. نخ بخيه از جنس نايلون بسيار ظريف بوده و بخيه از نوع متداوم ( Running ) است. کشيدن بخيه ها بسيار راحت و آسان است و درد ندارد ولی بايستی حتما توسط پزشک انجام شود.

محل کشيدن بخيه ها به صورت طبيعی مقداری التهاب داشته و متورم است که ظرف چند روز برطرف میگردد. به طور کلی دو هفته پس از انجام کاشت مو به هر روشی که باشد، همه چيز به حالت طبيعی برمی گردد به اين معنی که شستشوی سر به صورت عادی و با فشار معمولی آب انجام شده و فعاليت های روزمره و ورزشی فرد نيز عادی می گردد.

Hair-transplant-7
Hair transplant

عوارض پس از کاشت مو :

1- تورم پوست : بعد از کاشت مو گاهی تورم خفيف در پيشانی رخ ميدهد که به دلیل تزریق مایعات در زیر پوست سر در جریان کاشت مو می باشد.

اقداماتی که برای کاهش تورم بعد از کاشت مو می توان انجام داد شامل:
رعايت حالت نيمه نشسته در حين خواب در چند شب اول.
عدم استفاده از دارو (به غير از داروهای تجويز شده) برای دو هفته.
کمپرس یخ در محل پیشانی ( روی پانسمان) ساعتی یکبار هر نوبت بيست دقیقه بلافاصله پس از کاشت مو تا زمان خوابيدن (فقط برای روز اول) .
استفاده از هدبند (برای افزايش جذب مايعات).

در مواردی تورم شدید بوده و گاهی حتی دورچشم ها را هم درگیر میکند. در اين مواقع لازم است با پزشک خود مشورت نمایید تا درمان مقتضی انجام شود. در هرصورت تورم (حتی اگر شدید هم باشد) اهمیتی نداشته و خود به خود خوب می شود.

Hair-transplant-11
Hair-transplant-11

 

2- خونریزی : معمولا خفیف است و در کمتر از نيم درصد موارد رخ می دهد.
کمپرس سرد در محل خونريزی، پانسمان فشاری و رعايت حالت نيمه نشسته مفيد هستند.

3- بی حسی و مور مور شدن خفيف در منطقه دهنده مو :
این حالت زودگذر بوده و خودش خوب ميشود. به دليل اين بی حسی گاهی به سر بيمار ضربه هايی وارد شده و خودش متوجه نميشود و از اين نظر بايستی خيلی مراقب باشد به خصوص در حين سوار و پياده شدن از اتومبيل. در موارد نادری بيحسی هفته ها طول می کشد تا خوب شود. گرم نگه داشتن موضع در رفع سريعتر بيحسی بسيار مؤثر است.

4- حساسيت به داروهای مصرفی که نادر است.

5-  درد : بعد از کاشت مو درد منطقه دهنده يا گيرنده مو که اغلب خفيف و زودگذر بوده و با مصرف قرص مسکن (طبق تجويز پزشک) سريعا برطرف ميگردد. با متدهای جديد کاشت مو سردرد های شديد که قبلا ديده ميشد به هيچ عنوان رخ نمی دهند.

6- خارش : خارش بعد از کاشت مو شايع است و به دليل خوب نشستن سر و يا روند ترميم زخم های پوست رخ میدهد. خارانيدن محل برداشت اهميتی ندارد ولی در مورد محل کاشت ممکن است موجب آسيب به گرافت های کاشته شده گردد و لذا اين کار در دو هفته اول ممنوع است. شستشوی مرتب، مرطوب کردن محل کاشت مو با سرم نمکی خنک، لوسيون بتامتازون و قرص آنتی هيستامين مفيد می باشند.

7-  کبره (کراست) در محل کاشت مو :
معمولا در چند روز اول رخ ميدهد و به دليل ترشح سرم منعقد شده و خون از دورگرافت ها است. کراست ها مشکلی برای موهای پيوند زده شده به وجود نياورده و خودشان به تدريج می افتند. تميزکردن و خوب شستن (البته با احتياط) در منطقه کاشت مو برای جلوگيری از بروز کراست بسيار مهم است. کراست ها را نباید کند زيرا باعث کنده شدن فولیکول پیوند زده شده می شود.

8- پوسته ريزی سر : گاهی اوقات رخ داده و عمدتا به دليل خوب نشستن سر ناشی از احتياط بيش از حد فرد است که میترسد موهای کاشته شده کنده شوند. گاهی هم به دليل وجود الکل در محلول ماينوکسيديل است. در هر صورت پوسته ريزی اهميتی نداشته و خود به خود بهبود می يابد.

9- جا به جا شدن و يا بيرون آمدن گرافت ها : اين وضعيت به صورت خفيف شايع بوده و اهميتی ندارد. علت آن خارانيدن موضع، ضربه (مثل ضربه خوردن به سر در حين سوار و پياده شدن از اتومبيل(، کشیدن گرافت ها توسط بیمار ،برس و شانه زدن شديد موهای خشک، زياد خم شدن در حالت ايستاده، زور زدن، مالش شديد در حين شستشو و فشار زياد آب دوش رخ می دهد.

10- جوش چرکی : تعداد کمی جوش چرکی هميشه ايجاد شده و اهميت خاصی ندارند. زمان ايجاد اين ضايعات از چند هفته تا 4-2 ماه بعد از عمل است. برای جلوگيری از بروز جوش منطقه کاشت مو بايد خوب، تميز و مرتب با شامپو شسته شود. استفاده از کمپرس گرم و مرطوب، آنتی بيوتيک موضعی و در صورت عدم جوابدهی آنتی بيوتيک خوراکی و گاهی باز کردن و تخليه جوشها از اقدامات درمانی برای جوش ها هستند.

Hair-transplant-25
Hair-transplant-25

تصحيح کاشت موی قبلی که به صورت نادرست انجام شده است :

در مواردی به بيمارانی برخورد میکنيم که سالها قبل و با متدهای رايج آن زمان (کاشت با گرافت های بزرگ حاوی 20 – 15 تارمو) تحت عمل جراحی کاشت موی طبيعی قرارگرفته اند. در اين موارد میتوان با پانچ های مخصوص گرافت های بزرگ کاشته شده را درآورده و آنها را به قطعات کوچکتر تقسيم و سپس مجدداً کاشت را انجام دهيم و در همين زمان با برداشت مجدد از پشت سر وی و استفاده از ميکروگرافت تراکم بالاتری برای وی ايجاد نماييم.

نکات بسيارمهم در رابطه با کاشت مو :

1- همانطور که گفته شد موهای كاشته شده در چند روز اول بعد از کاشت مو، شروع به رشد کرده و بلندتر می شوند ولی معمولا پس از 3-2 هفته اين موها وارد حالت استراحت شده و به تدریج می افتند. رشد مجدد موهای كاشته شده به تدريج و آهسته از سه ماه بعد شروع و رشد کامل موها حدود 9-6 ماه به طول می انجامد.

موهای جديد در ابتدا نازک و کمرنگ بوده و ممكن است با سرعت های متفاوت رشد كرده و نيز گاهی از نظر رنگ، ضخامت و قوام در اوايل رشد با يكديگر فرق دارند ولی در اكثر موارد اين مسائل همگي رفع مي گردند

2- در افرادی كه موهای كم پشت و نازك دارند (و اكثريت بيماران كاشت مو را همين افراد تشكيل ميدهند) حدود يك ماه پس از پيوند ممكن است موهای قبلی وی نيز در اثر استرس، داروهای تجويز شده و گاهی هم به دلایل نامعلوم وارد حالت استراحت شده و بریزند.

این ریزش مو طبيعی بوده و به دلایل نامعلوم در خانم ها بيشتر رخ ميدهد. اين وضعيت ممكن است 6-4 ماه طول بكشد و در جريان آن ظاهراً محلی كه موها كاشته شده است به نظر كم پشت تر می آيد. اين كم پشتی ناراحت کننده ولی موقتی بوده و با بيرون آمدن موها از حالت استراحت و رشد موهای كاشته شده, نمای محل كاشت مو به حالت عادی در می آيد.

برای تقويت موهای قبلی فرد از داروهای تقويت کننده مو مانند ماينوکسيديل، فيناسترايد و انواع مواد مغذی مو و ويتامين ها به مدت شش ماه الی دو سال استفاده میشود. به دليل اثر موقتی محلول ماينوکسيديل و قرص فيناسترايد در اکثريت موارد لازم است که مصرف اين داروها برای مدت های طولانی (گاهی همه عمر) ادامه پيدا کند.

بيماران محترم بايستی توجه کنند که تقويت کردن موهای قبلی فرد در زيباتر نشان دادن نتيجه کاشت مو تأثير به سزايی داشته و هميشه توصيه به استفاده از آنها میشود. دليل اين امر آن است که موهای ظريف و نازک قبلی فرد (که مابين موهای کاشته شده قرار دارند( با اين داروها ضخيم تر و پررنگ تر شده و لذا نمای منطقه کاشت را بهتر میکنند.

3- پس ازاينكه موهای كاشته شده رشد كردند، ميتوان آنها را شست،كوتاه کرد، سشوار کشيد و شكل و فرم داد. به طورکلی 12-9 ماه پس از پيوند قسمت طاس کاملا حالت و رشد طبيعی خود را به دست می آورد.

4- در هرجلسه کاشت موی طبيعی بسته به روش انجام شده FUT يا FIT و سایر عوامل گفته شده 6–3 هزار تارمو کاشته میشود

5- موهايی كه در حال حاضر (قبل از کاشت مو) در ناحيه كم مو وجود دارند، ممكن است به مرور زمان و در طی سالهای آينده (به همان دليلی كه ازقبل موها دچاركم پشتی و ريزش شده بودند) ريخته و كمتر شوند. اين مطلب هيچگونه ارتباطي با کاشت مو در حال حاضر نداشته و در صورت بروز آن جهت پرپشت شدن مجدد موهای سر نياز به کاشت موی مجدد خواهد بود.

 

Hair-transplant-1
Hair transplant

 

6- بیمار بایستی هميشه احتمال نياز به جلسات بعدی کاشت مو را در نظر داشته باشد. فاکتورهای زيادی در اين احتمال دخالت دارند از قبيل: شدت و نوع ريزش موی شخص، سن بيمار، توقعات و انتظارات وی، وضعيت روحی و روانی فرد، مشخصات پوست و موی منطقه دهنده (بانک مو) و گيرنده (طاس)، سابقه قبلی کاشت مو و متد اجرای آن و مدل موی بيمار. به طورکلی افراد بزرگسال با طاسی نسبتا وسيع نسبت به افراد جوان با ريزش موی خفيف کانديد مناسب تری برای کاشت مو در يک جلسه هستند.

علت اين است که توقعات فرد بزرگسال منطقی تر بوده و با اندکی پوشش موها برروی سرش راضی خواهد شد، الگوی ريزش موی وی ثابت و پايدار است و لذا احتياج به برنامه ريزی درازمدت نداشته و با يک جلسه کاشت مو با هر روشی میتوان احتياجات وی را برطرف نمود. از طرف ديگر در يک فرد جوان با ريزش موی فعال اين امکان هست که در آينده موهای موجود ريخته شده و لذا نياز به جلسات بعدی کاشت مو وجود داشته باشد.

در اين موارد اصرار بيمار به کاشت موی متراکم در يک جلسه و در يک منطقه محدود کار درستی نبوده و به صالح وی نیست زيرا اولا با وسیع شدن مناطق طاس، ناحیه کاشته شده (که دارای موهای متراکم است) نمای بدی پيدا خواهد نمود و ثانيا به دليل مصرف شدن تعداد زيادی از موهای ناحيه دهنده در جلسه اول بانک موی فرد جوابگوی پوشش مناطق طاس جديد نبوده و اين مناطق تا حد زيادی بدون پوشش خواهند ماند.

بيماران جوان دارای شرايط فوق بايستی درک کنند که در جلسه اول کاشت مو بايد يک تراکم متوسط ايجاد کرد تا موهای ارزشمند ناحيه دهنده محفوظ بمانند و در ضمن وی در آينده نياز به دو يا چندجلسه ديگر کاشت مو خواهد داشت تا بتوان سير پيش رونده ريزش موها را به صورت متناسب جبران نمود.

در مواردی که موهای ناحيه دهنده نازک، کرکی، کمرنگ و به تعداد اندک می باشند و يا پوست اين منطقه از انعطاف پذيری کمی برخوردار است با يک جلسه نمی توان کاشت مو را تکمیل نموده و نياز به جلسات بعدی می باشد. از سوی ديگر اختلاف اندک رنگ پوست با رنگ مو، فر بودن مو، زبر و قطور بودن موها، رنگ موی طلایی، جوگندمی و خاکستری از عواملی هستندکه کمک می کنند تعداد جلسات مورد نياز برای پوشانيدن منطقه طاس کاهش پيدا کند.

 

7- به طورکلی بايد گفت که کاشت موی طبيعی تنها راه قطعی و قابل قبول برای رفع طاسی در خانمها و آقايان بوده و درصورتی که بدرستی و با رعايت همه احتياطات انجام شود مشکل خاصی برای فرد به وجود نياورده و وی دارای موهايی خواهد شد که يک عمر برايش باقی مانده و از آن لذت می برد.

 

دانلود نسخه pdf مقاله ی : کاشت مو چگونه انجام می شود؟ انواع روش ها,عوارض

نوشته شده در تاریخ: 1399/07/19

مطالب پیشنهادی

8 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مزوتراپی چیست و چه کاربردهایی دارد؟ Mesotherapy
میکرونیدلینگ چیست؟کاربردها,مزایا,عوارض,قیمت
ArabicEnglishPersian
×