درمان واریس با اسکلروتراپی Sclerotherapy

چکیده این مطلب: اسکلروتراپی چیست؟ اسکلروتراپی چگونه انجام میشود؟ قبل از انجام اسکلروتراپی چه اقداماتی نیاز است؟ مراقبت های پس از انجام اسکلروتراپی. اسکلروتراپی برای چه کسانی مناسب است؟ چه کسانی نمیتوانند از اسکلروتراپی استفاده کنند؟ مزایای انجام تکنیک اسکلروتراپی. عوارض اسکلروتراپی. هزینه اسکلروتراپی. آیا اسکلروتراپی بر روی صورت و پستان ها نیز قابل انجام است؟ و…

Sclerotherapy-6
Sclerotherapy

اسکلروتراپی :

این روزها دنیای زیبایی بسیار پهناور شده است گاهی میبینیم که در کنار عمل های زیبایی که علت آن ها خواسته ی خود فرد است شیوه هایی نیز اجرا میشود که فرد ناچار به انجام آن است این تکنیک ها علاوه بر درمانی بودن و در کنار درمان بیماری فرد برای او زیبایی نیز به ارمغان می آورند یکی از این شیوه ها اسکلروتراپی است که برای درمان واریس به کار برده میشود شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که بخواهید لباس خاصی بر تن کنید اما رگ های واریسی که پوست شما را اشغال کرده اند مانع اینکار شده باشند و همین اتفاق کوچک میتواند دغدغه ای بزرگ شود تا به دنبال راه چاره ای برای حل این معضل باشید در درمان واریس تکنیک های متعددی وجود دارد اما اسکلروتراپی جز شیوه های بسیار موثر است که در زمره ی روش های پیشرو در حل معضل واریس میباشد .

 

اسکلروتراپی چیست ؟

در ابتدا بهتر است توضیحاتی در مورد واریس ارائه کنیم برجستگی و پیدایش رگ های بدن روی سطح پوست واریس خوانده میشود بیماری واریس بر اثر اختلال در کارکرد سیاهرگ ها اتفاق می افتد برای بازگشت خون در سیاهرگ ها دریچه هایی به نام لانه کبوتری وجود دارد که به دنبال عدم فعالیت خوب این دریچه ها، خون بطور صحیح بازگشت داده نشده و باعث به وجود آمدن واریس میشود واریس به علل مختلفی ایجاد میشود اعم از : بارداری ، ایستادن های مکرر و طولانی ، چاقی بیش از حد ، جنسیت ، سن ، ضعیف شدن عضلات پاها ، قرارگیری مداوم و طولانی مدت در برابر اشعه ی ماورابنفش و …
گاها با شیوه هایی مانند : ورزش ، رعایت در ایستادن مداوم ، کنترل وزن ، عدم پوشیدن لباسهای تنگ میتوان مانع به وجود آمدن واریس شد به دنبال این بیماری حالتی از خونمردگی ایجاد شده که زیبایی پوست را از بین میبرد به همین دلیل افرادیکه دچار این بیماری میشوند بشدت به دنبال راهی برای فرار از این ظاهر پوستشان هستند که در اینجا یکی از شیوه های درمان این بیماری را بررسی میکنیم .

 

Sclerotherapy-5
Sclerotherapy

 

اسکلروتراپی واژه ای به معنای سوزاندن است و شیوه ای تخصصی و استاندارد برای درمان واریس محسوب میشود تکنیک اسکلروتراپی روشی حدودا سی ساله در دنیا و تقریبا پانزده ساله در ایران است که طیف وسیعی از انواع واریس را درمان میکند در روش اسکلروتراپی محلول های مخصوصی را در رگ های زائد تزریق کرده و باعث رفع واریس در آن نواحی میشوند این تکنیک در گروه روش های بی خطر و راحت قرارمیگیرد که تهاجمی نبوده و صرفا با کمک تزریق با سرنگ انجام میشود اسکلروتراپی ممکن است برای نتیجه گیری بهتر در چند مرحله انجام شود که طی فواصل شش تا دوازده ماهه است که کمتر یا بیشتر بودن فواصل به تشخیص پزشک برمیگردد. روش اسکلروتراپی در درمان بیماری های دیگری نیز قابل استفاده است .

 

اسکلروتراپی چگونه انجام میشود ؟

اسکلروتراپی برای رگ های ظریف و متوسط واریسی قابل استفاده است در صورتیکه یک سری نارسایی ها در بدن بیمار وجود نداشته باشد. برای انجام این تکنیک در ابتدا لازم است بیمار سونوگرافی انجام دهد که در این سونوگرافی به بررسی وریدهای سطحی و برخی نارسایی ها پرداخته میشود اگر نتیجه ی این سونوگرافی نرمال نباشد فرد نمیتواند از این شیوه بهره ببرد و باید از درمان های دیگری مثل جراحی استفاده کند پس از انجام بررسی های لازم و تایید توسط پزشک اسکلروتراپی انجام میشود.

در روش اسکلروتراپی از آمپول فیبرووین استفاده میشود که میزان این آمپول 2ccبوده و در داروخانه های معتبر موجود است این آمپول حاوی ماده ی اسکلروزانت است و مواد موجود در اسکلروزانت شامل : نمک هیپرتونیک ، سدیم تترا دسیل سولفات و پولیدوکانول است که درون ورید را اسکلروزه یا تخریب میکند در درمان واریس معمولا از آمپول بالای 3درصد فیبرووین استفاده میشود ماده دومی که در این روش مورد نیاز است سرنگ انسولین با گیج ۳ به تعداد حدودی بیست عدد است در این تکنیک سرم ، الکل ، دستکش ، باند و … مورد نیاز است
پس از آماده سازی وسایل مورد نیاز توسط تیم پزشکی بیمار برای درمان آماده میشود در ابتدا بیمار باید شیو شود و محل های هدف تمیز باشد برای انجام اسکلروتراپی نیازی به بی حسی و یا بیهوشی نمیباشد اما اگر بیمار نگران درد است میتواند از کرم موضعی زایلاپی در محل هایی که سوزن تزریق میشود استفاده کند بدین ترتیب که کرم نیم ساعت قبل از شروع کار به روی ناحیه ی مورد نظر پخش میشود و با سلفون پوشیده میشود.

 

Sclerotherapy-2
Sclerotherapy

 

روش اسکلروتراپی در مطب قابل انجام است و نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست در مرحله دوم آماده سازی محلول تزریق انجام میشود بدین صورت که در ابتدا برای آمپول 2ccاز سرنگ 10ccاستفاده میشود که میزان ۲ccبا مقدار ۸cc نرمال سالین ترکیب شده و رقیق میشود در مرحله ی بعد ۵cc از مواد را به سرنگ دیگری انتقال داده و مجددا رقیق میکنند سپس محتوای سرنگ جدید به میزان ۱cc وارد سرنگ های انسولین شده و در رگ های آسیب دیده تزریق میشود در هنگام تزریق یک نفر به همراه پزشک در کنار شما قرار گرفته و کناره های ناحیه را با دست میکشد که تزریق بهتر انجام شود ابتدا پزشک در رگ آسپیره میکند تا مطمئن شود ناحیه دقیق است سپس محلول را تزریق می کند و پس از آن محل را با گاز استریل میپوشانند به این شیوه اسکلروتراپی انجام میشود .

 

 

قبل از انجام اسکلروتراپی چه اقداماتی نیاز است ؟

قدم اول جلسه ی مشاوره با پزشک متخصص است که در این جلسه ابتدا معاینات دقیقی بر روی پوست و شرایط بیمار انجام میشود و بر اساس این معاینات و بررسی سونوگرافی بیمار ، پزشک میتواند تشخیص دهد که این تکنیک برای بیمار مناسب است یا خیر و همچنین تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان ، هزینه ها و تعبیر مشخصی از نتیجه ی درمان تشخیص داده خواهد شد در جلسه ی مشاوره اگر فرد دارای حساسیت یا بیماری خاصی است و یا از داروهای خاصی مثل وارفارین و … و یا حتی داروهای گیاهی استفاده میکند حتما باید آن را به پزشک اطلاع داده و شرح حال دقیقی از خود ارائه کند برای روز انجام اسکلروتراپی بدن باید تمیز و عاری از هرگونه کرم ، لوسیون و… باشد ؛ از ویتامین E قبل از اسکلروتراپی نباید استفاده شود ، یک هفته قبل از انجام اسکلروتراپی از مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروییدی خودداری شود مگر در صورت تجویز پزشک ، برای بازگشت به خانه حتما پس از انجام اسکلروتراپی حتما لباس راحت و گشاد به همراه داشته باشید .

 

Sclerotherapy-3
Sclerotherapy

مراقبت های پس از انجام اسکلروتراپی :

1. پس از انجام این تکنیک باید از جوراب واریس معمولا به مدت یک هفته تا ده روز استفاده شود ، جوراب باید بطور صحیح پوشیده شود به طوری که روی پا نباید چین و چروک ایجاد شود چرا که بر این اثر و بر اثر فشار زخم ایجاد میشود.
2. فرد باید حتما پیاده روی داشته باشد روزانه به مدت بیست تا سی دقیقه پیاده روی پس از انجام اسکلروتراپی ضروری است.
3. حداقل تا سه روز پس از انجام اسکلروتراپی از ورزش های سنگین بپرهیزید توصیه میشود احتیاط کنید و از فشار آوردن به نواحی خودداری کنید از ورزش هایی مثل وزنه ی پا و ایروبیک تا بهبودی کامل خودداری کنید.
4. مصرف مایعات را افزایش دهید.
5. حدود ۳روز پس از انجام اسکلروتراپی دوش آب ولرم بلامانع است.
6. بهتر است پس از انجام اسکلروتراپی از ماندن در محل های گرم مانند سونا ، حمام داغ ، حمام آفتاب خودداری کنید.
7. از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید.
8. از قرار دادن کمپرس داغ بر روی محل درمان اجتناب کنید.

 

Sclerotherapy-4
Sclerotherapy-4

اسکلروتراپی برای چه کسانی مناسب است :

کسانیکه در ناحیه ی پا دچار رگ های ملتهب و دردناک میباشند.
افرادیکه به طور ناگهانی دچار دردهای ناگهانی در پا میشوند و یا لک های پوستی فراوانی روی پوست پای خود دارند.
افرادیکه احساس سنگینی در پاهایشان دارند .

 

 

چه کسانی نمیتوانند از اسکلروتراپی استفاده کنند؟

هرچند این روش راحت بوده و تحت عنوان شیوه ای بی خطر از آن یاد میشود اما به برخی از افراد توصیه نمیشود چرا که برای آنها روش مناسبی نمیباشد :
بیماران سرطانی نمیتوانند از این تکنیک استفاده کنند.
خانم های باردار و یا شیرده نباید از این روش استفاده کنند .
به کسانیکه دچار بیماری های تنفسی مانند آسم و آلرژی هستند توصیه نمیشود.
افرادیکه سابقه لخته شدن خون دارند.
افرادیکه دچار بیماری های خود ایمنی هستند مانند بیمارانی که درگیر لوپوس هستند.
کسانی مشکلات قلبی دارند و شرایط جسمانی مناسبی ندارند نباید از این روش استفاده کنند .
به افرادیکه دچار سردردهای میگرنی هستند نیز توصیه نمیشود .

 

مزایای انجام تکنیک اسکلروتراپی :

قسمت اعظمی از بیماری درمان میشود.
نگرانی از بی حسی و یا بیهوشی در این شیوه وجود نخواهد داشت.
میزان رضایت بالای بیمار را به همراه خواهد داشت .
فرد دوره ی نقاهت خاصی را نخواهد گذراند و به راحتی میتواند به فعالیت های روزمره بازگردد.
این درمان به تایم زیادی نیاز ندارد.
هزینه ی مناسبی نسبت به دیگر تکنیک ها دارد.

 

عوارض اسکلروتراپی :

عارضه ها در این تکنیک بسیار کم و موقتی است ولی با این وجود باید قبل از انجام هر تکنیک و شیوه ای جوانب احتیاط رعایت شود اگر پزشک تشخیص دهد که این روش مناسب نیست نباید از آن استفاده کرد .
تغییر ظاهر : تا حدود سه روز پس از انجام این روش باید منتظر بدتر شدن وضعیت ظاهری نواحی درمان شده باشید.

کهیر موضعی : به علت ایجاد حساسیت در محل تزریق احتمال بروز این عارضه وجود دارد که نگران کننده نبوده و تایم زیادی طول نمیکشد این اتفاق خود به خود رفع میشود و نیازی به درمان ندارد.

تیرگی : در برخی از افراد پس از انجام تزریق سایه های تیره رنگی روی پوست ایجاد میشود این اتفاق در حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد بیماران رخ میدهد که البته یکی از نشانه های از بین رفتن صحیح رگ است که اصولا پس از گذشت حدود شش ماه الی یکسال از بین خواهد رفت این حالت در پوست های سفید کمتر نمایان میشود .

اختلال در بینایی : برخی از بیماران بلافاصله پس از انجام اسکلروتراپی بر روی بدنشان دچار اختلال در دید میشوند اگر در فردی این عارضه رخ دهد نباید درمان ادامه یابد.

تشکیل شدن شبکه های مویرگی در کنار محل های تزریق : اگر‌ این اتفاق که نوعی واکنش دفاعی است رخ دهد درمان متوقف میشود.

کبودی و تورم در نقاط تزریق : این حالت طبیعی بوده و جزء عارضه های خطرناک محسوب نمیشود و طی چند هفته پس از تزریق از بین میرود.

گرفتگی : احتمال دارد در نواحی پا گرفتگی خفیفی رخ دهد.

قرمزی و خارش : در چند روز ابتدایی پس از تزریق، محل ها قرمز بوده و خارش دارد.

عفونت : ایجاد عفونت در این شیوه اصولا زیاد نبوده و نیازی به درمان دارویی ندارد.

 

مقاله ی  : ( جراحی تخلیه چربی بوکال یا بوکال فت چیست؟ ) در سایت کلینیک دکتر پاکدل را از دست ندهید.

 

Sclerotherapy-7
Sclerotherapy

آیا اسکلروتراپی را میتوان با بیمه پرداخت کرد ؟

خیر ، این شیوه به عنوان یکی از روش های زیبایی محسوب میشود پس بیمه آن را پرداخت نخواهد کرد.

 

 

هزینه اسکلروتراپی چه میزان است ؟

میزان هزینه ی این روش بسته به تعداد جلسات درمانی ، مقدار داروهای موردنیاز ، وسعت بیماری ، کلینیک و پزشک انتخابی … متفاوت خواهد بود.

 

سوالات متداول :

برای درمان واریس کدام تکنیک بهتر است اسکلروتراپی یا لیزر ؟

پاسخ دقیق این پرسش بستگی به شرایط بیمار و تصمیم پزشک دارد اما میتوان گفت هر دو روش های موثری هستند که با توجه به میزان واریس ، عمق و قطر رگ ها ، سن فرد و… تعیین میشود. اما ارجحیت اسکلروتراپی نسبت به لیزر احتمال صفر بودن سوختگی است که ممکن است در لیزر رخ دهد همچنین میزان درد لیزر از اسکلروتراپی بیشتر میباشد اما در برخی موارد ترکیب این دوش روش تاثیر شگرفی داشته و میزان رضایت بالای بیماران را به دنبال دارد .

 

فوم در اسکلروتراپی به چه معناست ؟

محلول حاوی اسکلروزانت با گاز استریل یا هوا ترکیب شده که نتیجه ی آن ماده ی کف آلودیست که به آن فوم گفته می شود و در درمان واریس به کار برده میشود.

 

آیا حذف رگ ها در اسکلروتراپی خطرناک است ؟

خیر ، این رگ ها آسیب دیده و توانایی عملکردشان را از دست داده اند در نتیجه وجود یا عدم وجودشان تفاوتی نداشته و خطری ندارد .

 

 

اسکلروتراپی در چند جلسه انجام میشود ؟

تعداد جلسات اسکلروتراپی با توجه به میزان رگ های هدف درمان متفاوت خواهد بود البته عوامل دیگری مانند سن شخص ، وزن و برخی عوامل دیگر نیز تاثیر گذارند حدود ۴الی۵هفته پس از اولین جلسه پزشک مجددا بیمار را معاینه کرده و تعیین میشود که آیا به درمان مجدد و جلسات بیشتر نیاز است یا خیر معمولا حداقل به دو جلسه درمان نیاز است .

 

 

چگونه از مراقبت های پس از انجام اسکلروتراپی مطلع شویم ؟

در مطب پزشک برگه های مخصوصی به شما داده خواهد شد که توضیحات بطور کامل در آن نوشته شده است و یا اینکه کادر درمان توضیحات لازم را ارائه خواهند کرد .

 

آیا اسکلروتراپی بر روی صورت و پستان ها نیز قابل انجام است ؟

به علت حساسیت بالای پوست در این دو ناحیه معمولا از لیزر سطحی به جای اسکلروتراپی استفاده میشود اما اسکلروتراپی نیز قابل انجام است بسته به وضعیت بیماری و شرایط بیمار نوع درمان تعیین میشود .

 

نتایج درمان با اسکلروتراپی چه زمانی مشخص خواهد شد؟

نتیجه ی اسکلروتراپی بلافاصله پس از انجام قابل مشاهده است اما برای مشاهده ی نتیجه ی نهایی حدود ۱۴ روز پس از آخرین جلسه به زمان نیاز است اگر کمی صبور باشید شاهد نتایج نهایی خواهید بود .

 

سونوگرافی تشخیص واریس چگونه است ؟

این سونوگرافی تحت امواج اولتراسوند انجام شده هیچگونه عارضه ای ندارد و درون رگی میباشد که برای مشاهده ی رگ های بدن و تشخیص وضعیت وریدهای عمقی و همچنین محل اتصال ورید صافن به ورید فمورال بررسی میشود که تصاویر آن اطلاعات جامعی را به متخصص میدهد در این سونوگرافی سایز رگ ها و هر نوع اختلال دیگری قابل مشاهده است .

 

چه بیماری هایی با اسکلروتراپی درمان میشوند ؟

هموروئید : این بیماری در ناحیه ی مقعد رخ میدهد گاهی به علل مختلف رگ های خونی اطراف راست روده متورم شده و ایجاد درد میکنند این بیماری در شرایطی که هموروئید خارجی ، کوچک و دارای خونریزی باشد و درمان آن با دیگر تکنیک ها برای فرد تاثیرگذار نبوده و یا قابل انجام نباشند با این تکنیک درمان میشود.
هیدروسل : این بیماری بر اثر جمع شدن مایعات بطور غیر طبیعی در حفره های بدن اتفاق می افتد که بطور شایع در قسمت بیضه ی مردان قابل مشاهده است این بیماری نیز به کمک این روش قابل درمان است.
عروق لنفاوی ناهنجار : عروقی که مایع لنفاوی را در بدن حمل میکنند گاهی دچار اختلالات و ناهنجاری هایی میشوند که به حذف آن ها نیاز است و حذف این عروق توسط اسکلروتراپی قابل انجام است.

 

تکنیک اسکلروتراپی برای استفاده در کدام ناحیه بهترین تاثیر را دارد ؟

واریس در پاها بسیار شایع تر از دیگر نقاط است و با شیوه ی اسکلروتراپی کاملا قابل درمان است .

 

Sclerotherapy-1
Sclerotherapy-1

آیا واریس انواع مختلفی دارد ؟

بله واریس ها نمونه های متعددی هستند که گاهی ظاهر و علائم آنها متفاوت است انواعی از واریس ها به نام هایی مانند : واریس ورید صافن کوچک و بزرگ، واریس شاخه ای ، واریس عنکبوتی ، واریس شدید ، واریس متوسط ، واریس به علت بارداری …مشخص میشوند.

 

انواع واریس ها :

واریس شاخه ای : در این نوع واریس رگ ها به حالت تکه ای برجسته و بزرگ شده و معمولا در نواحی زانو پدیدار میشوند این رگ ها حاصل انشعابات ورید صافن هستند .

واریس عنکبوتی : این نوع از واریس شامل پدیدار شدن رگ های بسیار ریز در زیر پوست هستند که معمولا در نواحی زانو و ران پخش شده اند واریس عنکبوتی برآمده نیست اما ظاهر ناخوشایندی دارد .

واریس متوسط : همانگونه که از نامگذاری آن مشخص است به اندازه ای متوسط قابل مشاهده است این نوع واریس ها شامل رگ های بزرگی میشوند که کبود رنگ هستند واریس متوسط علاوه بر ظاهر نا زیبا علائم آزار دهنده ای نیز برای بیمار دارد .

واریس شدید : زمانیکه واریس در مراحل ابتدایی جدی گرفته نشده و درمان نشود میتواند عارضه هایی را به دنبال داشته باشد واریس شدید قادر است عوارضی چون : زخم ، ضخیم شدن پوست ، تورم و … را به ارمغان بیاورد .

واریس بارداری : دوران بارداری دوره ای در زندگی زنان محسوب میشود که در کنار شیرینی هایش گاها عوارضی نیز به دنبال دارد واریس بارداری یکی از عارضه هایی است که در دوران بارداری حاصل میشود و زیبایی پوست را هدف میگیرد در این دوره بدن بانوان خون بیشتری تولید کرده که در پی آن فشار به رگ ها بیشتر میشود واریس در زنان معمولا در نواحی پاها و اطراف لگن و یا حتی گاهی نواحی تناسلی را در بر میگیرد در برخی موارد فشار چندقلوزایی در خانم ها باعث سندرم لگن میشود که مشکل بسیار جدی است و علائم دردناکی به جای میگذارد و باید جدی گرفته شده و سریعا درمان شود

واریس صافن بزرگ : یکی از رگ های بدن تحت عنوان صافن بزرگ خوانده میشود که رگ های واریسی بر روی شاخه ها یا ورید صافن نمایان میشوند بطور معمول این واریس در نواحی ساق پا و ران ها دیده میشود.

صافن کوچک : اینگونه واریس عموما در کنار صافن بزرگ تشکیل میشود که بیشتر در مچ پا و زانو پدیدار میشوند.
انجام اسکلروتراپی یکی از بهترین شیوه ها برای رهایی از این مشکلات است .

 

 

علائم رگ های واریسی کدامند ؟

درد ، خارش ، سوزش ، تورم ، احساس سنگینی و خستگی در پاها

 

آیا رگ های واریسی پس از درمان مجددا برمیگردند؟

این احتمال کم است اما صفر نیست و احتمال برگشت در نقاط درمان شده و یا نقاط جدید وجود دارد .

 

 

آیا وراثت در نمایان شدن واریس نقش دارد و آیا اسکلروتراپی میتواند این نوع واریس را نیز درمان کند؟

بر اساس نتایج برخی پژوهش ها زمانیکه در خانواده ای پدر و مادر و یا یکی از این دو به واریس مبتلا باشند احتمال اتفاق این موضوع برای فرزند نیز بالا خواهد بود پس میتوان گفت وراثت نقش دارد و برای درمان آن نیز باید گفت بله تفاوتی نمیکند اسکلروتراپی تکنیک درمانی واریس بوده و بسیار کارآمد عمل میکند .

 

 

آیا فردیکه قصد بارداری دارد برای انجام اسکلروتراپی باید تا پس‌ از زایمان صبر کند ؟

خیر – نیازی نیست درمان به تعویق بیفتد بهتر است قبل از آسیب بیشتر درمان انجام شود چرا که در دوران بارداری این حالت بدتر شده و درمان طولانی تری را میطلبد پس اگر دچار واریس بوده و قصد اسکلروتراپی دارید قبل از بارداری اقدام نمایید .

 

 

آیا ورزش جایگزین اسکلروتراپی میشود؟ و همه ی ورزش ها در درمان واریس تاثیر گذارند ؟

ورزش عمل بسیار خوبی برای پیشگیری از اضافه وزن که خود یکی از علل واریس است میباشد اما برای کسانیکه واریس دارند هر ورزشی مناسب نیست و برای درمان قطعا تکنیک های طبیعی مانند رژیم و ورزش نمیتوانند جایگزین درمان با اسکلروتراپی شوند و نتایج آن را نخواهند داشت .

 

 

چه توقعاتی از اسکلروتراپی ‌میتوان داشت ؟

بر اساس نتایج مشاهده شده از اسکلروتراپی این تکنیک حدود هشتاد درصد از رگ های نمایان شده را میتواند حذف کند که نتیجه ی بسیار مساعدی است .

 

 

اگر اسکلروتراپی برای فردی جوابگو نباشد چه اتفاقی خواهد افتاد؟

این اتفاق بسیار نادر است اما اگر به هر دلیلی اسکلروتراپی در حل واریسی ناموفق باشد پزشک با توجه به شرایط بیمار از تکنیک های دیگر درمانی کمک خواهد گرفت .

 

 

آیا انجام اسکلروتراپی به زمان خاصی نیاز دارد ؟

خیر ، شما در هر زمانی میتوانید از روش اسکلروتراپی استفاده کنید اما برخی ترجیح میدهند اینکار را در فصول سرد انجام دهند چرا که استفاده از جوراب راحتتر خواهد بود.

 

 

آیا میتوان از لیزر به جای اسکلروتراپی استفاده کرد ؟

خیر، چرا که روش اسکلروتراپی تحت عنوان یک تکنیک طلایی و بسیار تاثیر گذار شناخته میشود که نتایج آن بسیار درخشان تر از دیگر روش هاست .

 

 

دستگاه وین لایت در اسکلروتراپی چه کاربردی دارد ؟

اشعه ی این دستگاه از یک لایه از پوست به داخل عبور کرده و اطلاعاتی را برای درمان صحیح تر به پزشک میدهد اطلاعاتی مانند اینکه ریشه ی رگ ها در کجا قرار دارد و پخش آن ها چگونه است این دستگاه کمک شایانی به دقت عمل پزشک میکند این اطلاعات در درمان رگ های عنکبوتی در اسکلروتراپی بسیار حائز اهمیت است .

 

 

اگر‌ پس از انجام اسکلروتراپی جوراب نپوشیم چه تاثیری خواهد داشت ؟

طبق دستور پزشک پس از انجام اسکلروتراپی باید جوراب واریس پوشیده شود در صورت عدم رعایت این نکته بروز عوارض اسکلروتراپی بیشتر خواهد بود .

 

 

آیا پس از انجام اسکلروتراپی‌ زخم و اسکار روی پوست ایجاد میشود ؟

خیر ، به طور معمول این اتفاق نباید رخ دهد.

 

 

برای انجام اسکلروتراپی به چه متخصصی باید مراجعه کنیم ؟

صحیح این است که برای انجام تکنیک اسکلروتراپی به متخصص قلب و عروق مراجعه شود .

 

اینکه انداختن پاها روی هم باعث ایجاد واریس میشود صحیح میباشد ؟

خیر ، انداختن پاها روی هم باعث ایجاد واریس نمیشود .

 

انجام‌ لیزر موهای زائد بدن و انجام اسکلروتراپی بطور همزمان ممکن است ؟

توصیه میشود ابتدا لیزر را انجام داده و پس از اتمام اسکلروتراپی را انجام دهید چرا که اسکلروتراپی عارضه ای مانند کبودی دارد که با وجود آن نمیتوان لیزر را انجام داد. فرد باید تا رفع کبودی صبر کند .

 

داروهای تزریقی در اسکلروتراپی چند نمونه اند ؟

داروها به دو مدل مایع و فوم اسکلروتراپی تزریق میشوند .

 

دانلود نسخه ی pdf مقاله ی : درمان واریس با اسکلروتراپی Sclerotherapy

 

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جراحی تخلیه چربی بوکال یا بوکال فت چیست؟Buccal Fat
اتوپلاستی otoplasty یا جراحی زیبایی گوش چیست؟
ArabicEnglishPersian
×