پیکرتراشی چیست و چگونه انجام می شود؟انواع روش ها

چکیده این مطلب: انواع روش های پیکرتراشی. بهترین روش پیکرتراشی. چگونگی انجام پیکر تراشی. مزایای پیکرتراشی. پیکرتراشی به روش لیپوماتیک. پیکرتراشی به روش لیپوست. پیکرتراشی به روش لیپوساکشن. پیکرتراشی به روش ابدومینوپلاستی. پیکرتراشی به روش لیپولیزر. پیکرتراشی به روش بادی جت. پیکرتراشی با روش اولترازد. پیکر تراشی به روش کرایولیپولیز. پیکر تراشی مناسب چه افرادیست. لاغری موضعی با دستگاه اکسیلیس (exilis) . مراقبت های پس از پیکر تراشی و…

 

Sculpture-9
Sculpture

امروزه عرصه ی زیبایی و تناسب اندام بسیار گرم است قطعا هرکس به دنبال ظاهری زیبا و اندامی متناسب است، که این امر حتی دلالان را هم به تپش واداشته و میبینیم که داروها و مکمل های تناسب اندام به وفور یافت میشوند اما نتیجه ای جز عوارض بدنی نخواهند داشت علاوه بر این ضررهای اقتصادی بسیاری را برای افراد خواهد داشت. اندامی خوش تراش و زیبا خواسته ی هر فردیست که هم روحیه ی فرد را تحت تاثیر قرار میدهد و هم روابط اجتماعی او را. بی شک با داشتن اندامی زیبا، لباس های متناسب و بهتری میتوان برتن کرد که این موضوع در زندگی و روابط فرد بسیار تاثیرگذار خواهد بود. بنا به شرایط زندگی ،مشغله های کاری ،تغذیه ی نامناسب و… فرصت ورزش و رسیدگی به سلامتی و تناسب اندام بسیار کم شده است.

در زندگی امروز شاهد چاقی و اندام های نامتناسب هستیم چاقی ها دو دسته اند یک دسته چاقی های ارثی و دسته ی دیگر به علت عوامل تغذیه ای، چاقی به خودی خود از نظر پزشکان بیماری محسوب نمیشود ولی این معضل بیماری هایی را در پی خواهد داشت که میتواند بسیار خطرناک باشند بیماری هایی مثل :فشار خون، مشکلات ریوی، دیابت، بیماریهای قلبی، تنگی نفس میتوانند از هدایای چاقی باشند. برخی از این چاقی ها با تغذیه و ورزش های هوازی قابل از بین رفتن هستند.

اما برخی دیگر به گونه ای هستند که ورزش و رژیم های غذایی پاسخگوی آنها نیستند و افراد علی الخصوص خانم ها به دنبال راهی برای حل این معضل هستند البته از بین بردن چاقی نه تنها به دلیل تناسب اندام است بلکه میتواند راهی باشد برای پیشگیری از انواع بیماریهایی که در پی چاقی بوجود می آیند در این مطلب قصد داریم به راه حل این موضوع پرداخته و نکات آن را بررسی کنیم!

 

Sculpture
Sculpture

پیکرتراشی چیست؟

اینکه همگان در پی تناسب اندام و زیبایی ظاهری هستند قابل انکار نیست و پیکرتراشی مجموعه ای از شیوه های تهاجمی و غیرتهاجمی است که میتواند راهی برای رسیدن بسیاری از افراد به رویای اندام زیبا باشد، این روش شامل تکنیک های مختلفی است که در تناسب اندام تاثیر شگرفی دارد به وسیله ی این روش میتوان نواحی مختلف بدن را لاغر و به شکل ایده آل درآورد. در واقع پیکرتراشی نوعی شیوه برای حذف چربی های موضعی است. این عمل، جراحی موفقی است که در آن آسیبی به بافت ها ،عروق و اعصاب بدن وارد نمیشود .

هدف پیکرتراشی کاهش سایز و رسیدن به تناسب ایده آل اندام است. کسانیکه با معضل چاقی دست و پنجه نرم میکنند و ورزش و رژیم غذایی پاسخگوی رفع چاقی آنها نبوده است پیکر تراشی میتواند راه حل مناسبی برای آنها باشد بسیاری از افراد واژه ی پیکر تراشی را شنیده اند ولی از آن آگاهی کاملی ندارند عمل پیکرتراشی شامل تکنیک های مختلفی میشود که در ادامه بررسی میکنیم. اما جالب است بدانید برخی افراد پیکرتراشی را همان لیپوماتیک میدانند که این امری اشتباه است لیپوماتیک زیر مجموعه ی عمل پیکرتراشی است در کل عمل پیکرتراشی شامل انواع شیوه های تهاجمی و غیرتهاجمی است که میتواند رفع چربیهای اضافی نقاط مختلف را در پی داشته باشد.

بر اثر برخی باورهای نادرست این گمان جا افتاده است که در پیکرتراشی تنها یک روش انجام میشود اما اینگونه نیست این عمل شیوه های مختلفی دارد که با توجه به شکل ظاهری افراد یک روش انتخاب میشود در این بخش از مقاله انواع تکنیک های پیکرتراشی را مورد بررسی قرار میدهیم!

 

Sculpture-1
Sculpture

تکنیک های پیکر تراشی:

شیوه های جراحی:
1- جراحی پلاستیک شکم
2- جراحی پلاستیک سینه که خود شامل: لیفت سینه، ایمپلنت سینه و ماموپلاستی است.
3- جراحی ران
4- جراحی بازو

 

تکنیک های تخلیه چربی که جزو روش های غیرجراحی محسوب میشوند که شامل:

1- لیپوماتیک
2- لیپوست
3- لیپوساکشن
4- لیپولیزر
5- ابدومینوپلاستی
6- بادی جت
7- کرایولیپولیز
8- اولترازد
9- دستگاه اکسیلیس (exilis)

 

Sculpture-6
Sculpture

آشنایی با تکنیک های پیکرتراشی:

1- پیکرتراشی به روش لیپوماتیک:

این روش یکی از تکنیک های لاغری است که رفع چربیهای اضافه ی بدن را در پی دارد در تکنیک لیپوماتیک نیازی به برش ناحیه ی موردنظر نیست و با ایجاد سوراخ در ناحیه ی تحت درمان میله ای وارد میکنند که از طریق این میله چربیهای اضافه را خارج میکنند در این شیوه امواج ماورابنفش استفاده میشود. یکی از مزایای روش لیپوماتیک این است که کسانیکه قصد فرم دهی به سایر نقاط بدن خود را نیز دارند پزشک میتواند از چربی های خارج شده از ناحیه ی قبل ناحیه ی جدید را فرم دهد در واقع با یک تیر دو نشان زدن است، دو هفته قبل از عمل لیپوماتیک فرد باید از کشیدن سیگار و مصرف الکل خودداری کند و اگر فرد نسبت به دارویی حساسیت دارد حتما باید پزشک جراح مطلع شود، بهتر است قبل و پس از جراحی مصرف نمک را کاهش دهید.

 

Sculpture-7
Sculpture

پس از لیپوماتیک در ساق پا شاهد چه چیزی خواهیم بود:

زیبایی و تناسب ساق برای بسیاری از افراد حائز اهمیت است علی الخصوص خانم ها،با انجام عمل به شیوه ی لیپوماتیک فرد میتواند شاهد یکپارچه و متناسب شدن این ناحیه از پا باشد که این اندام از بدن بسیار در ظاهر افراد تاثیر گذار است!

 

ورم در لیپوماتیک چه مدت زمانی به طول می انجامد؟

ورم پس از لیپوماتیک کاملا طبیعی است و آسیب زا نمیباشد و پس از مدت 6 الی 8 هفته رفع خواهد شد.

 

پس از عمل پیکرتراشی به شیوه ی لیپوماتیک تا چه مدت باید از گن استفاده کرد:

تا یک ماه پس از انجام عمل پوشیدن گن توصیه میشود که جزییات این نکات توسط پزشک توضیح داده خواهد شد.

 

آیا انجام لیپوماتیک مانع بارداری میشود؟

خیر، افراد میتوانند پس از انجام دادن این تکنیک زیبایی باردار شوند.

 

آیا ترشحات پس از انجام لیپوماتیک طبیعی است؟

این ترشحات حدود 2 یا 3 روز وجود دارند که امری عادیست و جای نگرانی ندارد.

 

آیا امکان دارد پس از انجام لیپوماتیک در بانوان اختلال قاعدگی پیش آید ؟

این موضوع در همه بیماران پیش نمی آید اما در برخی بانوان این اتفاق می افتد که طبیعی است.

 

آیا پس از لیپوماتیک از کمپرس استفاده شود یا خیر؟

از کمپرس سرد و یا گرم در ناحیه ای که لیپوماتیک انجام شده نباید استفاده شود.

 

Sculpture-5
Sculpture

لیپوماتیک باسن چگونه انجام میشود؟

باسن یکی از قسمت های بدن است که دچار چاقی های موضعی میشود و در این ناحیه چربی های اضافی زیادی به وجود می آید که البته این قسمت از بدن تاثیر زیادی در زیبایی اندام دارد لیپوماتیک جز بهترین شیوه ها برای حذف چربی های این ناحیه است عمل لیپوماتیک باسن به وسیله ی امواج اینتراسونیک باعث تخریب چربی ها میشود و سپس توسط ساکشن از بدن بیمار خارج میشود .
چگونگی انجام عمل: در مرحله ی اول بی حسی موضعی انجام میگیرد پس از آن پزشک سوراخی در پوست ایجاد کرده و لوله ی مخصوصی را به داخل بدن میفرستد از طریق لوله امواج عبور کرده و باعث جدا شدن چربی ها میشود.

 

سوراخ ایجاد شونده در انجام لیپوماتیک چه اندازه است؟

این سوراخ بین 2 تا 5 میلی متر دارد.

 

آیا استفاده از تکنیک لیپوماتیک برای ناحیه ی غبغب تاثیرگذار است؟

پاسخ مثبت است و با توجه به اینکه این روش آثار زخم بر صورت شخص بر جا نمیگذارد و حالتی طبیعی نیز میبخشد شیوه ی مناسبی است و مورد استقبال بسیاری قرارگرفته است!

 

2- پیکرتراشی به روش لیپوست:

میتوان گفت این تکنیک نسل جدیدی از لیپوماتیک است برای لاغری با این دستگاه از دو تکنیک:تی ال آ و لرزش یا ویبره که حرکاتی رفت و برگشتی است استفاده میشود استفاده از این دو روش این امکان را به وجود می آورد که سلول های چربی از بافت جدا شوند این عمل باعث میشود که احتمال گلوله گلوله شدن چربیها در زیر پوست به صفر برسد و ناهمواری اتفاق نیفتد در این تکنیک نیز چربیهای خارج شده میتوانند مورد استفاده قرار گیرند برای خارج کردن چربی با این روش از بی حسی موضعی استفاده میشود.
لیپوست ممکن است در جلسات متعدد انجام گیرد و هر بخش جداگانه تحت درمان قرار گیرد لیپوست جزء روش های ایمن در لاغری میباشد. ایمن و بی خطر بودن یک تکنیک در زیبایی، جزء عوامل مهم به شمار میرود و فرد متقاضی حتما باید در مورد اینکه این شیوه به او آسیب نمیرساند مطلع باشد!

 

لیپوست
لیپوست

لیپوست و لیپوماتیک دو تکنیک از پیکرتراشی هستند که البته دارای تفاوت هایی با یکدیگرند:

دستگاه لیپوست دارای قدرت بیشتری نسبت به لیپوماتیک است که این خود یک تفاوت مهم بین این دو روش به شمار میرود یا روش لیپوست پزشک قادر است مقدار بیشتری چربی را خارج کند که این نیز خود یک مزیت به شمار می آید،تورم درد و کبودی در لیپوست کمتر است نسبت به روش لیپوماتیک!

 

تکنیک لیپوست از مزایایی برخوردار است که در اینجا به آنها اشاره میکنیم:

در این تکنیک میتوان از دو روش ساکشن و ویبریشن به طور همزمان با یکدیگر استفاده کرد. این روش نیازی به بیهوشی ندارد. در این روش چربی ها سالم از بدن خارج میشوند که میتوانند مورد استفاده قرار گیرند که البته این مزیت در دو تکنیک لیپوست و لیپوماتیک مشترک است!

 

3- پیکرتراشی به روش لیپوساکشن:

در این تکنیک ابتدا یک برش کوچک در محل موردنظر ایجاد میشود در مرحله ی دوم چربی ها توسط کانولی که به دستگاه مکش وصل است تخلیه میشوند این شیوه با دو روش قبل متفاوت است و چربی های خارج شده در این شیوه قابل استفاده نیستند در این روش چربی های اضافی زیرپوستی توسط حرارت سوزانده شده و سپس از بدن مکش میشوند به همین دلیل چربی های خارج شده دیگر قابل استفاده نخواهد بود.
روش لیپوساکشن برای بخش هایی از بدن مثل: شکم، پاها، پشت، سینه ،صورت و گردن مناسب است. این تکنیک بسیار موثر بوده ولی در عین حال دوره نقاهت بیشتری نیز دارد که حدود 6هفته تخمین زده شده است هر عمل زیبایی دارای عوارض کم یا زیاد خواهد بود که لیپوساکشن نیز مبرا نیست پس از انجام این عمل تورم، کبودی و تا حدودی درد را خواهید داشت!

 

Sculpture-13
Sculpture

تفاوت لیپوست و لیپوساکشن:

عملکرد دستگاه لیپوساکشن به این صورت است که این دستگاه جهت مکش سلول های چربی استفاده می شود ،این عمل باعث از بین رفتن کیفیت سلول ها شده بنابراین نمیتوان از آن در سایر نقاط بدن استفاده کرد در صورتی که در روش لیپوست چربی تخلیه شده بافت خود را از دست نداده و قابل استفاده در سایر نقاط بدن می باشد. از طرفی درد و کبودی روش لیپوساکشن بیشتر از لیپوست می باشد.

 

4- پیکرتراشی به روش ابدومینوپلاستی:

ابدومینوپلاستی مناسب کسانی می باشد که دارای چربی اضافه به مقدار زیاد در شکم و پهلوی خود هستند طوری که شکم آنها حالت افتاده و آویزان پیدا کرده است ،که در این صورت نمیتوان چربی های آن را با روش لیپوماتیک خارج کرد. به همین دلیل از روش ابدومینوپلاستی استفاده می شود که در این روش علاوه بر خارج کردن چربی ،چین و چروک پوست از بین رفته و پوست شکم کشیده و صاف می شود.

جراحی به روش ابدومینوپلاستی به این صورت می باشد که چربی و پوست اضافه زیر شکم برش داده شده و سپس از محلی بالاتر از شکم (بالای ناف) پوست شکم به سمت پایین پیوند زده می شود. که در این صورت یک خط برش زیر ناحیه شکم ایجاد می شود که به مرور زمان محو می شود. برای از بین بردن کامل جای بخیه می توانید از میکرونیدلینگ به همراه مزوتراپی کمک بگیرید.برای لیفت ران و لیفت بازو نیز از این روش استفاده می شود.

تفاوت لیپوماتیک و  ابدومینوپلاستی : تفاوت لیپوماتیک با ابدومینوپلاستی در این است که لیپوماتیک برای افرادی مناسب است که دارای چاقی موضعی هستند ولی لیپوابدومینوپلاستی برای افرادی مناسب است که علاوه بر چربی دارای شکم بزرگ و آویزان هستند.

 

Sculpture-3
Sculpture

5- پیکر تراشی به روش لیپولیزر:

این تکنیک با استفاده از لیزر انجام میشود که از طریق ایجاد گرما باعث از هم گسستن چربی ها میشود البته این عمل باعث شلی پوست نخواهد شد روش لیپولیزر برای اندام هایی مثل:شکم، پهلوها، ران ها و غبغب مناسب است لیپولیزر باعث تحریک کلاژن سازی نیز میشود این اتفاق خود از افتاده شدن و شلی پوست جلوگیری میکند. پیکرتراشی با تکنیک لیپولیزر را افرادی که دارای بیماری سرطان ،دیابت، بیماری های قلبی و کلیوی هستند نمیتوانند انجام دهند همچنین در دوران بارداری و شیردهی نیز این عمل انجام نمیشود
پیکرتراشی با لیپولیزر مانند هر روش زیبایی دیگر نیاز به جلسه ی مشاوره با پزشک دارد که در این جلسه پزشک فرد را معاینه کرده و بدن را مورد بررسی قرار میدهد همچنین میزان افتادگی پوست و درصد چربی بدن را نیز تعیین میکند این شیوه با تشخیص متخصص برای فرد انجام میشود پیکرتراشی با لیپولیزر نیز مانند دیگر روش ها معایب و مزایایی دارد که به آنها میپردازیم.

 

لیپولیزر
لیپولیزر

مزایای تکنیک لیپولیزر:

1- تقریبا نسبت به سایر روش ها هزینه ی مناسب تری دارد.
2- دارای نتایج به نسبت ماندگارتری میباشد.
3- پیکرتراشی با این روش باعث شلی و آویزان شدن پوست نمیشود.
4- دارای موفقیت و تاثیرگذاری بالایی است.
5- این تکنیک قادر است سلولیت ها را نیز درمان کند.
6- روش دردناکی نمیباشد.
7- برخلاف افکار عموم که گمان میکنند از آنجایی که این روش با لیزر انجام میگیرد باعث سوختگی پوست میشود باید گفت این تکنیک سوختگی بر جای نمیگذارد.
8- این شیوه چربی ها را از بین برده و باعث سفت شدن پوست میشود.
9- این شیوه روشی ایمن است و باعث آسیب نمیشود. درلیپولیزر از دو تکنیک امواج صوتی یا اولتراسونیک و تزریق داخل بافت چربی یا مزوتراپی استفاده میشود!

 

لیپولیزر به چه معناست؟

این واژه در معنای تخریب بافت چربی یا کاهش چربی استفاده میشود اما در کل این واژه به معنای شکستن سلول های چربی میباشد.

 

عوارض لیپولیزر:

تورم، خون مردگی،کبودی از عوارض این شیوه است که البته دائمی نیست و پس از طی دوره ای از بین میرود!

 

نحوه ی انجام لیپولیزر:

این شیوه را هم تحت بی حسی موضعی و هم تحت بیهوشی عمومی میتوان انجام داد بدین طریق که پس از انجام بیحسی یا بیهوشی در قسمتهای تحت درمان سوراخ هایی ایجاد میشود در مرحله ی بعد از طریق سوراخ های ایجاد شده اشعه ی لیزر به داخل بدن فرستاده میشود که این اتفاق باعث اب شدن چربیها میشود پس از این عمل چربیها را از طریق مکش از آن محل خارج کرده و عمل به پایان میرسد چربیهای تخلیه شده قابل استفاده در دیگر نقاط بدن نیز میباشند!

 

پس از لیپولیزر:

در روش لیپولیزر فرد دوره نقاهت طولانی نخواهد داشت و میتواند فعالیت های سبک روزمره را انجام دهد پس از انجام پیکرتراشی با این شیوه فرد باید دستورالعمل های پزشکی و رژیم غذایی را رعایت کند تا مجددا دچار اضافه وزن نشود اگر مراقبت ها توسط شخص بطور صحیح انجام گیرند میتوان گفت این عمل قابل بازگشت نخواهد بود البته نواحی که تحت لیزر لاغر شده اند دچار چاقی نخواهند شد اما در صورت رعایت نکردن فرد ،چاقی در دیگر نقاط بدن خود را نشان میدهد!

 

هزینه لیپولیزر:

هزینه این روش با بررسی تکنیک انجام شده ،قسمتی که تحت درمان قرار گرفته و میزان چربی بدن توسط پزشک مشخص میشود.

 

ممکن است در یک زمان از دو تکنیک لیپولیزر و لیپوساکشن بهره برد؟

بله،این این امکان وجود دارد اگر چاقی مربوط به نواحی شکم باشد برای گرفتن نتیجه ی ایده آل تر از این دو شیوه همزمان استفاده میشود.

 

در دستگاه لیپولیز از چه اشعه ای استفاده میشود؟

در این دستگاه از اشعه ی لیزر استفاده شده که چربی ها را تخریب میکند اما آثار مخربی بر جای نمیگذارد.

 

آیا پیکرتراشی به شیوه ی لیپولیزر برا همگان مناسب است؟

خیر، تشخیص تکنیک لاغری بسته به شرایط افراد توسط پزشک متخصص تشخیص داده میشود ولی بطور کل این تکنیک برای افرادی که وزن بالایی داشته و چربی ها به طور یکنواخت در بدن آنها پخش شده میتواند مناسب باشد.

 

6- پیکرتراشی به روش واترجت یا بادی جت:

بادی جت دستگاهیست که پس از ورود به عرصه ی پزشکی تحول شگرفی در برداشتن چربی ها به وجود آورد در این شیوه برای حذف چربی ها از فشار آب استفاده میشود بدین طریق که :واترجت دارای میله ای فلزی میباشد که از نوک این میله آب با فشار زیاد به بیرون پرتاب میشود با چربی ها برخورد داده و تکه تکه شدن چربی ها را در پی دارد این شیوه نسبت به بقیه ی روش ها ماندگاری کمتری دارد و چربی حذف شده نیز قابل استفاده نخواهد بود.

پیکرتراشی به شیوه ی بادی جت از روش های نوین برای تخلیه ی چربیست در این روش عمل بصورت سرپایی میباشد بدون نیاز به بیهوشی و تحت بی حسی موضعی انجام میگیرد این تکنیک پروسه ای کم تهاجمی است. چربی های تخلیه شده با این شیوه بافت سالمی دارند که میتوان از آنها برای استفاده در دیگر نقاط بدن استفاده کرد .

 

Sculpture-body-jet
Sculpture body jet

مزایای بادی جت:

1- دوره ی نقاهت این شیوه بسیار کم است.
2- چربی تخلیه شده قابل تزریق به دیگر نواحی نیز میباشد مثل باسن وسینه ها
3- دارای ماندگاری بالایی نسبت به سایر تکنیک ها
4- کوتاه بودن زمان عمل
5- خارج کردن سلول های چربی بصورت زنده و سالم
6- انجام بصورت سرپایی و تحت بی حسی

 

آیا میتوان از روش بادی جت در ترمیم سینه استفاده کرد؟

بله، بادی جت یکی از تکنیک های پیکرتراشی است که میتواند در ترمیم سینه ها پس از جراحی های سرطان به کار برده شود.

 

پس از پیکرتراشی با بادی جت چه توقعی میتوان داشت:

این عمل زیبایی حدود 45 تا 60 دقیقه به زمان نیاز دارد افرادی که عمل پیکر تراشی را با این شیوه انجام میدهند قادرند سریعا فعالیت های روزمره خود را انجام دهند.

 

Sculpture-body-jet-1
Sculpture body jet

پیکرتراشی با روش بادی جت برای کدام نواحی بدن مناسب است؟

پهلوها، شکم، سینه، ساق پا و گردن ! از این تکنیک برای این نواحی از بدن میتوان بهره برد.

 

علت برتری شیوه ی بادی جت:

عدم ورود ماده ی خارجی به بدن و بی خطر بودن این شیوه!

 

7- پیکرتراشی به روش اولترازد:

این شیوه نیز تکنیکی بسیار تاثیرگذار در پیکرتراشی است لاغری در این شیوه با امواج هایفو یا همان اولتراسوند انجام میشود این روش باعث تحریک فیبروپلاست ها میشود که این اتفاق باعث تولید کلاژن نیز میشود اولتراسوند به چربیهای سطحی و همینطور عمقی نفوذ میکند و چربی های اضافی به مایع تبدیل شده و ازبدن خارج میشوند پس بدین ترتیب ناحیه به تناسب میرسد.

 

ولترازدl
ولترازدl

اعمال قبل از پیکرتراشی با شیوه ی اولترازد:

ابتدا جلسه ی مشاوره با پزشک داشته باشید. آزمایش های قبلی را بطور کامل انجام دهید. حدود یک هفته قبل از عمل با این شیوه از مصرف داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین و…بپرهیزید و اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید حتما به متخصص خود اطلاع دهید. قبل از انجام تمامی اعمال جراحی و زیبایی از مصرف دخانیات خودداری کنید.

 

مزایای پیکرتراشی با تکنیک اولترازد:

1- این دستگاه سرعتی بالا در حذف چربی های اضافه دارد.
2- برای تمامی قسمت های بدن مناسب است.
3- در این شیوه به بیهوشی نیاز نمی باشد.
4- این عمل در مطب نیز قابل انجام است.
5- نیازی به بستری شدن نمی باشد.
6- در این تکنیک احتمال سوختگی بسیار پایین است.
7- آسیبی مثل وقوع زخم های عمیق اتفاق نمی افتد.
8- در این تکنیک شش تکه کردن شکم نیز قابل انجام است.
9- قابلیت ماندگاری این شیوه حدود دو سال است.

 

چه کسانی میتوانند از پیکرتراشی با تکنیک اولترازد بهره ببرند:

برای استفاده از این شیوه ابتدا باید مشخص شود که آیا فرد کاندید مناسبی برای این عمل هست یا خیر!؟ کسانی که دارای چربی های اضافه در بدن خود هستند میتوانند از این تکنیک استفاده کنند. افراد متقاضی این شیوه باید دارای بدنی سالم باشند کسانی که درگیر بیماری های کبدی و یا قلبی هستند نمیتوانند از این شیوه بهرمند شوند، خانم های باردار و شیرده نباید این عمل را انجام دهند!

 

مراقبت های پس از پیکرتراشی با اولترازد:

حداقل به مدت دو هفته از گن های مخصوص استفاده شود اینکار مانع افتادگی پوست میشود. از انجام فعالیت های سنگین خودداری شود. توصیه میشود پس از انجام عمل فرد استراحت کند!

پیکرتراشی با اولترازد نیازمند چند جلسه ی درمانی است؟

پاسخ این سوال به شرایط بیمار وابسته است شرایطی اعم از: وزن، میزان چربی های اضافه، ناحیه ای که قرار است درمان شود، سنِ فرد و … البته پس از یک جلسه نیز فرد شاهد تغییرات خواهد بود اما نتیجه ی ایده آل حدود 6 یا 8 هفته بعد مشخص خواهد شد.

 

عوارض پیکرتراشی با اولترازد:

عدم تعادل و تقارن در قسمت های مختلف بدن. احتمال جمع شدن مایعات در زیر پوست. امکان بوجود آمدن حالت تهوع، ورم ، کبودی ،تورم و درد. برای پیشگیری از عوارض پیکرتراشی با این شیوه قطعا باید فرد تحت نظر یک متخصص مجرب این عمل انجام گیرد تا عوارض آن به حداقل برسد.

 

 

8- پیکرتراشی به روش کرایولیپولیز:

کرایولیپولیز یا پیکرتراشی سرد یکی دیگر از شیوه های پیکرتراشی است این تکنیک روشی غیرتهاجمی است که در آن از دمای سرد استفاده میشود دمایی بین منفی 5 تا مثبت 5 . سلول های چربی در برابر سرما بسیار حساس هستند سلول های چربی در معرض سرما میمیرند این روش بی خطر و بدون درد بوده و نیازی به بستری شدن ندارد این روش برای کسانی که دارای چربی های موضعی هستند مناسب میباشد.کرایولیپولیز برای کاهش سایز استفاده میشود.

 

کرایولیپولیز
کرایولیپولیز

ممنوعیت های کرایولیپولیز:

افرادی که به بیماری های مرتبط به سرما مبتلا هستند نمیتوانند از این شیوه بهره ببرند. بیماری هایی مثل:کهیرسرد، هموگلوبینوری حمله ای سرد یا کرایوگلوبولینمی و… همچنین کسانی که پوستشان بیش از حد شل است کاندید مناسبی برای این شیوه نیستند!

 

نکاتی پیرامون پیکرتراشی سرد یا کرایولیپولیز:

در این روش ممکن است یک ناحیه چند بار تحت درمان قرار گیرد تا نتیجه ی ایده آل حاصل شود یا اینکه فرد تصمیم بگیرد چندین ناحیه از بدنش را پیکر تراشی کند. این شیوه نیازی به بیهوشی ندارد در این روش حدود 45 دقیقه تا 1 ساعت زمان نیاز است که تایم آن به ضخامت ناحیه ی تحت درمان بستگی دارد.

 

عوارض پیکرتراشی سرد:

عارضه های این تکنیک بسیار کم و میزان رضایت افراد و موفقیت این شیوه بالاست در این شیوه عوارضی مثل :کبودی ، قرمزی و بیحسی در پوست بوجود می آید که این عوارض موقتی است در موارد بسیار نادر ممکن است عدم تقارن در منطقه ی تحت درمان بوجود آید که این اتفاق گاها نارضایتی فرد را در پی دارد !

 

پیکرتراشی با شیوه ی کرایولیپولیز برای کدام نواحی مناسب است؟

این شیوه را میتوان برای نواحی :شکم، باسن و زیر باسن، پشت، بازوها، غبغب، پهلوها و ران استفاده کرد!

 

9- لاغری موضعی با دستگاه اکسیلیس : (exilis)

این دستگاه چربی های زیر پوستی ناحیه تحت درمان را کاهش داده و از بین می برد.چربی ها با دریافت انرژی امواج رادیویی تجزیه شده و می شکنند و از بدن خارج می شوند. در نتیجه بلافاصله بعد از انجام اکسیلیس ،لاغر و باریک شدن ناحیه تحت درمان مشهود و قابل لمس خواهد بود. این روش نیز بی خطر و بدون درد بوده و نیازی به بستری شدن ندارد و برای کسانی که دارای چربی های موضعی هستند مناسب میباشد و روشی موثر و پرطرفدار می باشد.

 

Sculpture-exilis
Sculpture exilis

 

مقاله ی : (زاویه سازی صورت چگونه انجام می شود؟) و (لیفت صورت چیست؟ ) در سایت کلینیک دکتر پاکدل را از دست ندهید.

پیکرتراشی مناسب چه افرادیست:

1- افرادی که دارای چربی های اضافه در قسمت پهلوها، شکم، ران ها، غبغب، بازوها و …هستند.
2- کسانیکه در سلامت کامل جسمی و پوستی میباشند و مشکلشان تنها چاقیست.
3- افرادی که در پوست خود ترک های زیادی ندارند.
4- افرادی که بدنشان دارای شلی بیش از حد نباشد.
5- کسانی که دچار چاقی و لاغری مداوم نمیشوند.
این افراد باید توقعات بجا و منطقی در مورد برداشتن چربی های اضافه داشته باشند

 

 

چه افرادی نمیتوانند عمل پیکرتراشی را انجام دهند:

1- کسانیکه دچار چاقی مفرط هستند.
2- افرادی که به بیماری هموفیلی مبتلا هستند.
3- کسانی که دخانیات مصرف میکنند و دارای ایمنی بدن پایینی هستند.

 

نکاتی پیرامون پیکرتراشی:

این تکنیک برای لاغری همه ی بدن قابل استفاده میباشد ولی این شیوه برای برداشت چربی های ران، بازوها، شکم، پهلو پرکاربردتر است و متقاضی بیشتری دارد پیکر تراشی شامل مجموعه ای از تکنیک های مختلف است که پزشک با استفاده از آن میتواند فرد را به تناسب اندام برساند. این روش مناسب کسانی است که دیگر بدنشان به ورزش و رژیم غذایی مقاوم شده و با این شیوه ها نمیتوانند لاغر شوند. چاقی و انباشته شدن چربی های بیش از حد علل مختلفی دارد از جمله: عدم ورزش و فعالیت همراه با پرخوری که این اتفاقات همه باعث عدم تناسب اندام میشوند که این خود کاهش اعتماد به نفس را در پی دارد. پیکر تراشی در کوتاه مدت منجر به حذف چربی ها شده و فرد را به نتایج ایده آل میرساند.

 

Sculpture-4
Sculpture

اعمال قبل از پیکرتراشی:

ابتدا فرد حتما باید با پزشک خود یک جلسه ی مشاوره داشته باشد. اگر فرد در حال مصرف داروی خاصی باشد حتما باید به پزشک خود اطلاع دهد زیرا امکان دارد پزشک برای مدتی مصرف آن دارو را قطع کند.

 

مراقبت های پس از پیکرتراشی:

باور عامه این است که پس از انجام این عمل دیگر هیچگاه شاهد اندامی نامتناسب نخواهند بود اما این باور غلط است این شیوه ها کاهش چربی را انجام داده و فرد را به اندامی ایده آل میرساند اما هیچ تضمینی برای دائم بودن این شیوه وجود ندارد زیرا با توجه به تغذیه ی نامناسب و زندگی ناصحیح امروزه، ترویج فست فود و غذاهای آماده باعث شده آمار چاقی بسیار بالا برود.

اگر فردی که پیکر تراشی را انجام داده مجددا به تغذیه ی نامناسب روی آورد قطعا پس از عمل مجددا دچار معضلاتی خواهد شد، پس از عمل پوشیدن گن را فراموش نکنید اینکار از شل شدن پوست جلوگیری میکند. نوشیدن مایعات فراوان توصیه میشود. عدم مصرف وعده های غذایی سنگین و پرهیز از غذاهای گوشتی. مصرف وعده های غذایی سالم و مناسب. پرهیز از ساکن ماندن طولانی!

 

Sculpture-8
Sculpture

 

میزان فعالیت های فیزیکی در پیکرتراشی:

1- بلافاصله پس از جراحی بیمار باید به مدت چند ساعت استراحت کند و از رانندگی خودداری کند.
2- فرد باید سعی کند تحرک داشته باشد این کار میتواند باعث شود تخلیه ی مایعات بهتر انجام شود.
3- ورزش ها بصورت سبک انجام شود.
4- توصیه شده قبل از انجام عمل پیاده روی کوتاهی انجام دهید.

 

 

لاغری پس از پیکرتراشی چه میزان است؟

پاسخ این سوال در افراد مختلف متفاوت است زیرا به شرایط مختلفی وابسته است مثل فیزیک بدنی ، رژیم غذایی پس از جراحی، تبحر پزشک جراح و ….

 

عوارض پیکرتراشی در ناحیه ی شکم و پهلوها:

نتیجه و عوارض هر گونه جراحی بستگی زیادی به مراقبت های خود فرد دارد شخص میتواند با رعایت اصول بهداشتی مانع ایجاد عفونت و یا شدت آن شود. عوارضی چون کبودی، ورم، آمبولی، لخته شدن خون در پیکر تراشی پیش می آید که نیاز شدید به مراقبت های فردی دارد عدم رعایت بهداشت پس از عمل ممکن است عواقب بدی را برای فرد در پی داشته باشد.

 

Sculpture-10
Sculpture

آیا میتوان درمان های پس از پیکرتراشی را در منزل انجام داد؟

خیر، پزشکان بشدت با درمان خودسرانه مخالفند. قطعا در تمامی اعمال جراحی شاهد عوارض خواهیم بود که برخی طبیعی اند و با مراقبت های ساده قابل حل شدن هستند اما برخی دیگر نیاز به درمان توسط متخصص دارند در این شرایط اگر فرد بخواهد خودسرانه درمانی را پی بگیرد قطعا به جبران ناپذیری ختم خواهد شد در مرحله ی پس از درمان فرد تنها با مراقبت های غذایی و بهداشتی میتواند به روند بهبودی کمک کند.

 

کدام تکنیک از پیکرتراشی جدیدتر است؟

پیکر تراشی انواعی از تکنیک هاست که برخی نسبت به بقیه نوین ترند بطور خلاصه : لیپوساکشن جز تکنیک های قدیمی تر است ،لیپوماتیک جز تکنیک های نوین تر محسوب میشود که در علم، تکامل بیشتری داشته و عوارض کمتری دارد. دیگر تکنیک های پیکر تراشی نیز تقریبا همپای لیپوماتیک میباشند.

 

 

هشدارها برای شیوه های مختلف پیکرتراشی:

لیپولیزر:

اگر در این روش پزشک متبحر نباشد و فرد عمل را در مراکز غیر مجاز انجام دهد امکان بروز سوختگی در پوست وجود خواهد داشت در این شیوه احتمال آمبولی تقریبا صفر است.

 

لیپوماتیک:

این تکنیک بهترین روش برای از بین بردن چربی می باشد زیرا حرارت در این تکنیک بسیار کم است پس احتمال عوارض پایین تر می آید. آمبولی نیز در این شیوه بوجود نخواهد آمد.

 

لیپوساکشن:

این تکنیک جزء شیوه های قدیمی و پرعارضه میباشد. این روش برای افرادی که چربی های وسیع و مقاوم دارند بسیار مناسب است. از عوارض این تکنیک میتوان به سلولیت، ایجاد تورم و زخم، کبودی و خونریزی اشاره کرد.

 

مقایسه ی مزایا:

در تکینک لیپوساکشن شلی و افتاده شدن پوست اتفاق می افتد اما در شیوه ها لیپوماتیک و لیپولیزر احتمال این اتفاق صفر است نه تنها شاهد شلی و افتادگی نخواهیم بود بلکه سفت تر شدن پوست را نیز در پی خواهد داشت.

 

Sculpture-11
Sculpture

بهترین روش پیکرتراشی کدام است؟

به این سوال نمیتوان پاسخ قطعی و دقیق داد زیرا بسته به شرایط فیزیکی و سنی هر فرد یکی از روش ها برای وی مناسب است پزشک با توجه به شرایط و انتظارات فرد تکنیک مناسب را انتخاب میکند.

 

پیکرتراشی برای کدام نواحی قابل انجام است؟

این شیوه برای لاغری پهلوها، شکم، ران ها ،بازوها و ساق پاها قابل استفاده است .

 

آیا پیکرتراشی محدودیت سنی دارد؟

بطور کلی این تکنیک در سنین 18 تا 60 سال انجام شده است.

 

آیا پیکرتراشی شیوه ای دائمی است یا مجددا قابل بازگشت است؟

اگر فرد توصیه پزشکی را رعایت نکرده و مجددا رژیم غذایی ناسالم و نامناسب و عدم فعالیت را پی بگیرد امکان بازگشت چربی ها وجود دارد.

 

 

آیا با پیکرتراشی میتوان به سیکس پک رسید؟

بله، البته یکی از بهترین راه ها برای رسیدن به سیکس پک ورزش است که البته این شیوه ای طولانی مدت است هر چند بدون عوارض میباشد ولی برای همه ی افراد جوابگو نیست و همه نمیتوانند با ورزش به اندام دلخواهشان برسند گاهی میزان چربی های اضافه ی شکم به قدری بالاست که پس از از بین رفتن آنها در ناحیه شکم شاهد حالت آویزان شدن خواهیم بود در این شرایط بهترین راه برای رسیدن به اندام ایده آل استفاده از پیکر تراشی است. این عمل نیز با شیوه های مختلفی قابل انجام است.

 

Sculpture-12
Sculpture

چه کسانی میتوانند از عمل سیکس پک استفاده کنند؟

1- کسانی که دارای سیستم ایمنی قوی هستند.
2- افرادی که از دخانیات استفاده نمیکنند یا اینکه این توانایی را دارند که حداقل 2 ماه قبل از عمل از مصرف آن خودداری کنند.
3- کسانی که میتوانند از رژیم غذایی سالم ومناسب پیروی کنند.
4- کسانی که چربی اضافی زیاد و پوست آویزان در قسمت شکم دارند
5- کسانی که به داروی بیهوشی حساسیت ندارند

 

 

مزایای عمل برای رسیدن به سیکس پک:

این تکنیک نیازمند صبر طولانی مدت نیست و در کوتاه مدت میتوان به فرم ایده آل دست یافت.
در این روش پوست های اضافی شکم حذف شده و دیواره ی شکم را سفت تر کرده و فرم میدهند.
با رعایت توصیه های پزشک بطور طولانی مدت میتوان از نتایج این تکنیک بهره برد.

 

 

سیکس پک با تکنیک لیپوساکشن:

لیپوساکشن شکم و انجام سیکس پک یکی از شیوه های زیباییست که در این روش سوراخ هایی در شکم ایجاد شده و لوله ی مخصوص ساکشن وارد بدن شده و چربی ها را تخریب میکند در مرحله ی بعد چربی ها از بدن خارج شده و جراح عمل را کامل میکند که به ایجاد سیکس پک منجر میشود.

 

 

سیکس پک با تکنیک لیپوماتیک:

یکی از شیوه های رسیدن به سیکس پک انجام لیپوماتیک است این شیوه نیز تقریبا به لیپوساکشن شبیه است تفاوت بین این دو شیوه این است که در روش لیپوماتیک کانولا دارای ارتعاش منظم است و چربی ها با فشارِ کنترل شده ای از بین میروند که تحت این شرایط پزشک میتواند تسلط بیشتری داشته باشد در نتیجه فرد پاسخ ایده آل تری خواهد گرفت. در شیوه لیپوماتیک فرد به پوستی یکدست خواهد رسید ضمنا این شیوه عوارض کمتری نسبت به روش لیپوساکشن دارد.

 

سیکس پک با ابدومینوپلاستی:

این تکنیک از پیکرتراشی برای رسیدن به سیکس پک برای افرادی مناسب خواهد بود که اضافه وزن و چربی زائد بسیاری دارند که در پی این اتفاق شاهد افتادگی پوست نیز هستند در این شیوه چربی های ناحیه ی شکم برداشته شده و در پی آن پوست های اضافه نیز حذف میشوند این عمل دارای حساسیت بالایی است پس موفقیت در این عمل به تبحر جراح بسیار وابسته است استفاده از این شیوه نیز مزایای مخصوص به خود را دارد اعم از: سفت کردن شکم، حذف چربی و پوست های اضافه در کوتاهترین زمان، موفقیت بالا. از عوارض این تکنیک برای ساخت سیکس پک میتوان جای برش ها را نام برد.

 

قبل از انجام پیکرتراشی برای رسیدن به سیکس پک چه مقدماتی باید انجام گیرد:

قبل از انجام این عمل پزشک توصیه هایی میکند و شخص متقاضی باید دستورالعمل های جراح را بطور صحیح انجام دهد.امکان دارد پزشک قبل از انجام کار بنا به شرایطی از فرد بخواهد کمی از وزن خود را کم کند. فرد باید از مصرف سیگار و الکل حداقل از یکماه قبل از پیکر تراشی خودداری کند. آزمایشات توصیه شده توسط پزشک بطور کامل انجام شود. به تغذیه توجه شود و رژیم غذایی مناسبی پیگیری شود!

 

پس از انجام پیکر تراشی و رسیدن به سیکس پک و اندامی ایده آل آیا نیاز به مراقبت های فردی میباشد؟

بله، پس از هر گونه عمل زیبایی، بهبود و ماندگاری نتیجه، بستگی بسیاری به مراقبت های پس از عمل دارد در اینجا به مواردی از مراقبت های پس از عمل اشاره میکنیم.
1- حدود شش هفته باید از ورزش های آبی خودداری کرد.
2- از فعالیت ها و ورزش های سنگین پرهیز شود
3- داروهای تجویز شده توسط پزشک باید طبق دستورالعمل ها استفاده شوند
4- تا چند هفته نباید به ناحیه ی شکم فشاری وارد شود
5- استفاده از گن نیز ضروری است

 

خانم های باردار در چه شرایطی میتوانند از پیکرتراشی بهره ببرند؟

خانم های باردار به هیچ عنوان نمیتوانند از این شیوه استفاده کنند نه تنها پیکرتراشی بلکه هیچگونه جراحی دیگری مناسب خانم های باردار نمیباشد زیرا در صورت انجام اینکار به خود و جنین آسیب خواهند زد پس همانطور که در قبل نیز اشاره شده بهترین راه این است که پس از بارداری و اتمام دوره ی شیردهی اقدام کنند.

 

دوران نقاهت پیکرتراشی چه مدت زمان میباشد؟

عمل پیکرتراشی در تکنیک های مختلف بطور کل میتوان گفت سبک و ساده است بیماران تقریبا پس از گذشت یک هفته میتوانند فعالیت های خود را از سر بگیرند البته جزییات در هر شیوه در قبل توضیح داده شد.

 

Sculpture-14
Sculpture

آیا بطور همزمان میتوان با تکنیک لیپوماتیک دو ناحیه ی شکم و ران ها را پیکرتراشی کرد؟

پاسخ این سوال مثبت است و اینکار قابل انجام میباشد.

 

شیوه پیکرتراشی با درد همراه است؟

با هر شیوه ای قطعا با کمی درد مواجه خواهید شد اما پزشک برای ارامش فرد بنا به نوع تکنیک و شرایط از بیهوشی و یا بیحسی استفاده میکند و پس از عمل نیز از داروهای مسکن استفاده میشود پس درد در دو مرحله کنترل میشود !

 

 

توضیحات طلایی:

قطعا وقتی بحث لاغری پیش می آید نام جراحی لاغری و پیکرتراشی همزمان می آید و افراد گمان کنند که این دو یکی هستند، هر چند هر دو به رسیدن به اندام ایده آل ختم میشوند اما این دو روش از لحاظ اهداف و روند انجام با یکدیگر متفاوتند که کوتاه به آن اشاره میکنیم در جراحی های لاغری بطور مثال عضوی مثل معده کوچکتر میشود و اینگونه تکنیک ها انجام میشوند که برای افرادی که دچار چاقی مفرط هستند بسیار کمک کننده است.
در مقابل در تکنیک های پیکر تراشی ما تغییر سایز را خواهیم داشت شیوه های پیکر تراشی تاثیری بر اشتهای فرد و یا سیستم گوارشی وی نخواهد داشت و به اندازه خارج کردن بافت های چربی تاثیرگذار است. درمان برخی بیماری ها به عهده ی جراحی لاغری میباشد و روش پیکرتراشی زیبایی محسوب میشود و نه درمانی!

 

 

زخم های پس از تخلیه ی چربی را چگونه شست وشو دهیم؟

شخص باید محل زخم ها را خشک و تمیز نگه دارد. هنگام شست و شوی زخم ها ابتدا باید دست ها را ضدعفونی کرده ،محل درمان شده را ماساژ داده و در مرحله ی بعد زخم ها را با ملایمت بوسیله ی آب و صابون شسته و توسط حوله ی تمیز و بهداشتی خشک کنید سپس محل را پانسمان کرده و مراقب میزان ترشح از زخم ها باشید. دو روز پس از انجام عمل حمام کردن توصیه میشود.

 

آمبولی چیست؟

اگر چربی ها به مایع تبدیل شده و وارد بدن شوند و رگ های خونی را مسدود کنند گفته میشود آمبولی رخ داده که خود باعث نقص عضو یا مرگ میشود. اما امروزه سلول های چربی را پس از مایع شدن بسرعت از بدن خارج میکنند که این خطر دفع شود پس تبحر پزشک بسیار تاثیر گذار است!

 

دانلود نسخه pdf مقاله ی : پیکرتراشی چیست و چگونه انجام می شود؟ انواع روش ها

 

مطالب پیشنهادی

2 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زاویه سازی صورت چگونه انجام می شود؟jawline augmentation
تزریق ژل چانه,بهترین روش فرمدهی چانه,مزایا,مراقبتها
ArabicEnglishPersian
×