آیا لیزر موهای زائد تاثیری دارد؟ لیزر الکساندرایت

آیا لیزر موهای زائد تاثیری دارد؟ لیزر الکساندرایت

چکیده این مطلب: عملکرد لیزر مو به چه صورت است؟ کدام مناطق از بدن را میتوان لیزر کرد؟ مزایای لیزر موهای زائد . عوارض جانبی احتمالی لیزر موهای زائد چیست؟ فاصله زمانی بین هر جلسه لیزر موهای زائد چقدر باید باشد؟ نکاتی که قبل از لیزر موهای زائد باید بدانید . نکاتی که بعد از لیزر موهای زائد باید رعایت کرد. معرفی بهترین دستگاه لیزر موهای زائد. آیا آقایان نیز می‌توانند لیزر موهای زائد انجام دهند؟ معرفی انواع دستگاه لیزر موهای زائد. مزایای ليزر الكساندرايت در مقایسه با سایر دستگاه ها. چه افرادی نمی توانند لیزر مو انجام دهند ؟

Laser-hair-removal-4
Laser-hair-removal-4

 

از بین رفتن دائمی موهای زائد ،یکی از بهترین خبرها برای خانم هایی است که می خواهند همیشه زیبا باشند وبرای همیشه از شر موچین و اپیلاسیون و نخ و تراشیدن خلاص شوند . لیزر موهای زائد یکی از بهترین روش ها برای خلاص شدن از موهای زائد می باشد . اگر قصد دارید که لیزر موهای زائد انجام دهید حتما باید یکسری مطالعات قبل از انجام لیزر داشته باشید و در صورت تمایل اقدام به انجام لیز موهای زائد خود کنید.

در گذشته فقط افرادی میتوانستند لیزر موهای زائد انجام دهند که موهای تیره و پوستی روشن داشتند .اما امروزه به دلیل پیشرفت دستگاه های لیزر درمانی هر نوع پوست و مویی را میتوان لیزر کرد بدون آنکه آسیبی وارد شود. ولی حتما باید به پزشک متخصص و کاربلدی مراجعه نمود که از دستگاه مناسبی برای لیزر مو استفاده کند و به پوست شما آسیبی وارد نشود.

Laser-hair-removal-2
Laser-hair-removal-2

عملکرد لیزر مو به چه صورت است؟

در این روش لیزر موهای زائد کمی دردناک است اما خیلی بد نیست: در این روش با ارسال پالس های نور قوی ،رنگدانه موجود در فولیکول ها نور را جذب می کند ،این نور به گرما تبدیل شده و به فولیکول مو و پیاز مو آسیب می رساند. درد این روش در بعضی ناحیه ها بیشتر است مثلا در قسمتی که پوست نازک تر باشد مثل نزریک بینی یا چانه . در این روش خوشبختانه به دلیل استفاده از مکانیسم خنک کنندگی کمک می کند که آن ناحیه که لیزر انجام شده کمی خنک تر شود .

اگر دمای بدن شما به خودی خود گرم است و یا قبل از انجام لیزر موهای زائد فعالیت ورزشی انجام داده اید و بدنتان گرم شده این باعث می شود که بیشتر درد را احساس کنید .بعضی از بیماران ژل بی حسی استفاده می کنند.معمولا از ژل بی حسی برای نقاط کوچک و حساس مثل پشت لب استفاده می شود. ژل بی حسی موضعی 20 تا 30 دقیقه قبل از انجام لیزر برای کمک به حس نکردن سوزش پالس های لیزر استفاده می شود. تجهیزات لیزر با توجه به رنگ ، ضخامت و محل مو و پوست شما تنظیم می شود.

Laser-hair-removal-9
Laser-hair-removal-9

کدام مناطق از بدن را میتوان لیزر کرد؟

لیزر برای از بین بردن موهای ناخواسته صورت ، ساق ، چانه ، پشت ، بازو ، زیر بغل ، خط بیکینی و سایر مناطق مفید است.

از مزایای لیزر موهای زائد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- دقت بالا در لیزر موهای زائد: لیزرها می توانند موهای تیره و درشت را هدف قرار دهند طوری که پوست اطراف آسیب نبینند.

2- سرعت در لیزر موهای زائد : هر نبض لیزر کسری از ثانیه طول می کشد و می تواند همزمان بسیاری از موها را از بین ببرد. نواحی کوچک مانند بالای لب در کمتر از یک دقیقه قابل درمان هستند و مناطق بزرگ مانند پشت یا پاها ممکن است حتی تا یک ساعت نیز طول بکشد.

3- اکثر بیماران به طور متوسط پس از 2 تا 6 جلسه نتیج نهایی رو می بینند.

4- لیزر علاوه بر از بین بردن دائمی موهای زائد موجب میشود که پوست شفاف تر و صاف تر شود .

Laser-hair-removal-3
Laser-hair-removal-3

عوارض جانبی  لیزر موهای زائد چیست؟

شایع ترین عوارض جانبی احتمالی که 1 تا 3 روز اول بعد از لیزر موهای زائد به وجود می آید شامل :

1- احساس درد و ناراحتی بعد از لیزر موهای زائد.
2- تورم بعد از لیزر موهای زائد.
3- سرخی بعد از لیزر موهای زائد.

عوارض جانبی نادر دیگر که ممکن است به وجود بیاید شامل :
1- تاول زدن
2- تبخال تبخال (تبخال)
3- عفونت ها
4- جای زخم
5- روشن یا تیره شدن پوست

بعد از لیزر موهای زائد تمام دستورالعمل هایی که پزشک متخصص برای شما تجویز می کند را رعایت کنید و همینطور نکاتی که قبل از اقدام به لیزر موهای زائد خود کنید را نیز رعایت فرمایید تا خطر ابتلا به عوارض جانبی را تا حد زیادی کاهش دهید .

Laser-hair-removal-8
Laser-hair-removal-8

فاصله زمانی بین هر جلسه لیزر موهای زائد:

فاصله زمانی برای هر بیمار متفاوت است و این را پزشک تشخیص می دهد و به بیمار اعلام می کند که چه زمانی بی خطر است . ولی معمولا هر 4 تا 6 هفته یکبار می توان مجدد جهت لیزر موهای زائد اقدام نمود.

 

نکاتی که قبل از لیزر موهای زائد باید بدانید :

1-  اصلاح کردن قبل از لیزر موهای زائد:
قبل از لیزر موهای زائد می بایست منطقه مورد لیزر را با استفاده از تیغ اصلاح فرمایید.زیرا در غیر این صورت لیزر با موهای سطح پوست واکنش نشان داده و بوی موی سوخته خیلی بدی ایجاد می شود .بنابراین این مورد را به درستی انجام دهید.

2- عدم استفاده از بعضی کرم ها و مواد آرایشی و زیبایی قبل و بعد از لیزر موهای زائد:
از کرم هایی که حاوی گلیکولیک اسید و رتینول هستند باید 2 روز قبل و بعد از لیزر موهای زائد خودداری نمائید. در کل بهتر است 2 روز قبل و بعد از لیزر موهای زائد از کرم و مرطوب کننده استفاده نشود . برای یک دوره دوهفته ای قبل و بعد از لیزر موهای زائد از لایه برداری و همینطور از برنزه کردن پوست خود پرهیز کنید.

3- 90 درصد بیماران لیزر موهای زائد کاندیدای خوبی برای انجام این عمل هستند و بیشتر افراد کاهش 90 درصدی رشد مو را دائمی گزارش می کنند زیرا در بعضی مواقع نوسان هورمون ها باعث رشد مجدد مو می شوند .به همین دلیل نمیتوان 100 درصد اعلام کرد.

4- کمتر اصلاح کنید:
باید شش هفته قبل از لیزر موهای زائد، برداشتن مو با موم و الکترولیز، اپیلاسیون و سفید کاری را محدود کنید. به دلیل اینکه لیزر ریشه موها را هدف قرار می دهد که با اپیلاسیون یا کندن موقتاً از بین می روند.بنابراین قبل از اقدام به لیزر میتوانید از تیغ برای اصلاح موها استفاده کنید.

5- درمعرض نور خورشید نباشید:
شش هفته قبل و بعد از درمان از قرار گرفتن در معرض آفتاب یا سولاریوم خودداری کنید زیرا باعث ایجاد عوارض پس از درمان می شود .همینطور اگر برنزه هستید باید صبر کنید که کمرنگ شود و بعد اقدام به لیزر موهای زائد خود کنید.

6- سریع انجام شدن لیزر موهای زائد:
معمولا لیزر موهای زائد 20 دقیقه طول می کشد . برای لیزر موهای صورت نیز می بایست آرایش صورت خود را قبل از لیزر کردن کاملا پاک کنید.

7-  لیزر موهای زائد در اتاقی انجام می شود که به طور خاص برای لیزر درمانی تنظیم شده است. در طول عمل همه افراد در اتاق باید از عینک محافظ استفاده کنند. بسیاری از بیماران می گویند که پالس های لیزر مانند خرده چوب های گرم یا یک نوار لاستیکی بر روی پوست احساس می شوند.

8- در صورت وجود آکنه ،آفتاب سوختگی و احساس سوزش و درد یا هر گونه ناراحتی پوستی اگر در منطقه مورد لیزر وجود داشته باشد لیزر موهای زائد انجام نمی شود.

9- یک الی دو هفته قبل از لیزر موهای زائد از مصرف دارو هایی مثل روآکوتان (ایزوترتینویین)، تتراسیکلین، داکسی سیکلین، ماینوسیکلین خودداری کنید.

10- کسانی که اخیراً Pelling انجام داده‌اند.نباید اقدام به لیزر موهای زائد خود کنند.

11- در حین انجام لیزر در صورت احساس درد حتما آن را مطرح کنید تا تنظیمات لیزر برای شما آسان تر و با تاثیرتر باشد.

12- مدارک پزشک را قبل از لیزر موهای زائد چک کنید: با گذشت زمان ، رنگ پوست به حالت عادی خود برمیگردد. برخی از تغییرات در رنگ پوست ، دائمی هستند. به همین دلیل مراجعه به پزشکی که در لیزر درمانی مهارت دارد و از پوست شناخت عمیقی دارد بسیار مهم است. این یک روش پزشکی است که برای انجام آن نیاز به آموزش دارد و خطرات احتمالی را به همراه دارد. قبل از انجام لیزر موهای زائد ، باید مدارک پزشک یا تکنسین را کاملاً بررسی کنید.

 

Laser-hair-removal-7
Laser-hair-removal-7

نکاتی که بعد از لیزر موهای زائد باید رعایت کرد:

1- بعد از لیزر موهای زائد نباید ورزش کنید:
گرمای لیزر به مدت 24 ساعت در پوست شما باقی می ماند ، بنابراین تا 3 روز بعد از لیزر موهای زائد از رفتن به سالن بدن سازی ، سونا ، دوش آب گرم و استخر خودداری کنید. در صورت انجام سبب به وجود آمدن باکتری و ایجاد لکه در آن منطقه می شود.

2- بعد از لیزر موهای زائد مقداری قرمزی و تورم خواهید داشت. که شبیه به آفتاب سوختگی خفیف است. استفاده از کمپرس خنک می تواند باعث کاهش ناراحتی شما شود.

3- تا 2 روز از هیچ کرمی استفاده نکنید و بعد از آن نیز اگر خواستید به پیاده روی بروید حتما از کرم ضدآفتابی که حداقل uv آن 30 درصد است استفاده کنید.

4- برای دیدن نتیجه نهایی صبر داشته باشید:
به احتمال زیاد بلافاصله پس از لیزر موهای زائد نتایج را مشاهده خواهید کرد. نتایج از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است. رنگ و ضخامت مو ، ناحیه تحت درمان ، نوع لیزر مورد استفاده و رنگ پوست همه در نتیجه کار تأثیر دارد. بعد از اولین جلسه درمان می توانید انتظار کاهش 10 تا 25 درصدی مو را داشته باشید.
برای از بین بردن کامل موها ، بیشتر بیماران به 2 تا 6 جلسه لیزر درمانی نیاز دارند.زیرا موی بدن دارای یک چرخه‌ی ( رشد و انتقالی و استراحت ) است. در یک زمان مشخص اکثر موهای بدن ما در فاز استراحت هستند و تعداد کمی از آن‌ها در فاز رشد هستند.

اگر هنگام لیزر موهای زائد ، فولیکول مو در فاز استراحت یا انتقالی باشد، اشعه لیزر بر آن اثری ندارد. به همین دلیل است که برای از بین بردن تمامی ‌موها به چندین جلسه درمان با لیزر، با فاصله های زمانی مشخص نیاز است. با هر جلسه رفع موهای زائد تعدادی از فولیکول‌های فعال مو سوخته می‌شوند و بالاخره پس از مدتی تمامی‌ موها از بین می‌روند.
پس از اتمام مراحل درمانی ، اکثر بیماران به مدت چندین ماه یا حتی سالها هیچ گونه موی روی پوست درمان شده مشاهده نمی کنند. امکان دارد موها دوباره در اثر تغییرات هورمونی رشد کنند گرچه در آن صورت نیز بسیار ریز و سبک هستند، و میتوان با یک جلسه آنها را رفع نمود.

Laser-hair-removal-6
Laser-hair-removal-6

چه افرادی نمی توانند لیزر موهای زائد انجام دهند ؟

1- کسانی که دارای اختلالات هورمونی هستند.
2- افرادی که داروهای خاص مصرف می کنند.
3- وجود بعضی بیماری ها (که حتما باید سابقه بیماری با پزشک مطرح شود)
4- سابقه گوشت اضافه در محل لیزر
5- سابقه تبخال مکرر
6- سابقه عفونت فعال مثل جوشهای چرکی
7- در صورت برنزه کردن می بایست یک ماه بعد جهت لیزر موهای زائد اقدام نمائید.
8- وجود تاتو یا خال یا کک و مک در محل لیزر
9- مصرف ایزوترتینویین
10- مصرف داروهای حاوی طلا
11- سابقه بیماریهایی مثل لوپوس
12- افراد باردار

Laser-hair-removal-5
Laser-hair-removal-5

آیا آقایان نیز می‌توانند لیزر موهای زائد انجام دهند؟

بله حتما . آقایان معمولا به دلیل ضخیم تر بودن موهایشان نسبت به خانم ها نیاز به تعداد جلسات بیشتری دارند و احتمال به وجود آمدن عوارض موقت بی خطر در آنها بیشتر است . لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی آقایان در صورتی که توسط دستگاه پیشرفته و پزشک کاربلد انجام شود خطری در خصوص باوری آقایان به وجود نخواهد آمد.

مقاله ی (کاشت ریش چگونه انجام می شود؟ فیلم,قیمت,عوارض) در سایت کلینیک دکتر پاکدل را از دست ندهید.

 

الویت بندی بهترین دستگاه های لیزر موهای زائد:

1- ليزر الكساندرايت با طول موج ٧٥٥ نانومتر:
لیزر الکساندریت یکی از پیشرفته‌ترین دستگاه های لیزر دنیا برای رفع موهای زائد است، این لیزر توسط شرکت آمریکایی Cynosure ساخته شده است. از ویژگی های منحصر به فرد این دستگاه فوق العاده قابلیت تنظیم طول موج و میزان انرژی مورد نیاز برای درمان انواع مختلف مو و پوست است.
این دستگاه دارای بیشترین کارایی و کمترین خطر است. لیزر موهای زائد با لیزر الکساندرایت برای طولانی مدت باقی خواهد ماند و هیچ عوارضی ندارد و انتظارات بیمار را برآورده می‎کند. از آنجا که رضایت مراجعه کنندگان عزیز کلینیک دکتر پاکدل برای ما بسیار مهم است ، از لیزر الکساندرایت جهت رفع موهای زائد استفاده می شود.

Laser-hair-removal-10
Laser-hair-removal-10

 

۲- لیزر دایود با طول موج 810 نانومتر:
این لیزر برای انواع پوست حتی پوست های تیره قابل استفاده است و به علت قدرت نفوذ زیاد به عمق پوست، می‌تواند موهایی که زیر پوست قراردارند را نیز از بین ببرد. در حال حاضر بهترین لیزر دایود؛ لیزر Lightsheer ساخت کمپانی Lumenis آمریکاست.

٣- ليزر ان دى ياگ (Nd-YAG) با طول موج ١٠٦٤ نانومتر:
اين ليزر براى رفع موهاى زائد در پوست‌هاى تيره و بسيارتيره (نوع ۵ و ۶) كاربرد دارد و استفاده از آن برای موارد خاص مى‌باشد.

4- IPL
كه به علت ارزان و در دسترس بودن و سهولت استفاده، بسيار رايج شده است اصلاً ليزر نيست و در واقع نور شديد پالسى است كه توسط يك لامپ گزنون توليد مى‌شود و مانند ليزر روى سطح پوست تابيده مى‌شود، اما هم از نظر تأثير روى موهاى زائد و هم تعداد جلسات درمانى با لیزر موهای زائد متفاوت است.

مزیت های ليزر الكساندرايت در مقایسه با سایز لیزر ها :

1- بدون عارضه : لیزر موهای زائد با استفاده از دستگاه لیزر الکساندرایت در مقایسه با سایر دستگاه ها ،عوارض بسیار کمی دارد.

2- بدون درد : لیزر الکساندرایت از بهترین و پیشرفته ترین دستگاه های لیزر آمریکا می باشد که دارای دستگاه خنک کننده فوق پیشرفته است ،به همین دلیل به هیچ عنوان کوچکترین دردی احساس نمی شود و کاملا دائمی می باشد.

3- اثر بخشی سریع: لیزر الکساندرایت را از لحاظ برتری به هیچ عنوان نمی توان با دستگاه های آسیایی و اروپایی مقایسه نمود این دستگاه نسبت به سایز لیزر ها 2 تا 3 جلسه از جلسات درمان شما می کاهد. و نیاز به هیچ بستری نمی باشد و شما سریعا بعد از لیزر موهای زائد خود می توانید به فعالیت های خود ادامه دهید.

4- لیزر الكساندرايت توسط FAD برای کاهش موهای زائد به صورت دائمی تایید شده است

5- در صورت استفاده از لیزر الكساندرايت پوست درگیر نخواهد شد

6- در صورت استفاده از لیزر الكساندرايت رفع کامل موهای زائد برای همیشه اثربخش تر خواهد بود.

7- با استفاده از لیزر الكساندرايت به سرعت می توان مناطق وسیعی را درمان نمود

8- در لیزر الكساندرايت تغییر رنگدانه و ایجاد زخم به ندرت اتفاق می افتد

9- لیزر الكساندرايت را میتوان برای هر ناحیه حساس بدن تنظیم نمود که در این صورت عوارضی نیز به وجود نخواهد آمد.

10- با استفاده از لیزر الكساندرايت ، زودتر به نتیجه دلخواه خود می رسید.

 

دانلود نسخه pdf مقاله ی :آیا لیزر موهای زائد تاثیری دارد؟ لیزر الکساندرایت

نوشته شده در تاریخ : 1399/07/12

مطالب پیشنهادی

1 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

کاشت ریش چگونه انجام می شود؟ فیلم,قیمت,عوارض
مزوتراپی چیست و چه کاربردهایی دارد؟ Mesotherapy
ArabicEnglishPersian
×